Jste zdeAgregátor zdrojů

Agregátor zdrojů


Nedostatek parkovacích míst v Třebíči mohou řešit parkovací domy

Vysočina News - 25. Březen 2019 - 19:15

Nedostatek parkovacích míst v areálu třebíčské nemocnice a okolí vyřeší nový parkovací dům. Ten by do několika let mohl vyrůst v areálu v místě, kde se nyní nachází bývalá prodejna potravin a stávající parkoviště.

Zmíněná budova je dlouhodobě nevyužívaná a hyzdí nově zrekonstruovaný a modernizovaný areál nemocnice. „Několikrát jsme my i zřizovatel jednali s vlastníky nemovitosti o odkupu, ale nepodařilo se nám dojít k dohodě,“ popsala ředitelka nemocnice Eva Tomášová, která se obrátila s žádostí o pomoc s řešením na hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a starostu Třebíče Pavla Pacala.

Město Třebíč nyní řeší směnu nemovitosti tak, aby se dostala do vlastnictví města, bude to jeden z bodů jednání na dubnovém zastupitelstvu. „Jsme domluveni s Krajem Vysočina tak, že poté, co bude mít Třebíč budovu bývalé prodejny potravin ve svých rukou, začne plánovat výstavbu nového parkovacího domu,“ uvedl Pavel Pacal. Investorem bude Kraj Vysočina s přispěním města prostřednictvím dané nemovitosti. Starosta Pacal je přesvědčen, že nový parkovací dům výrazně pomůže řidičům, kteří míří do nemocnice, ale také zaměstnancům nemocnice, nedalekého okresního soudu a také návštěvníkům přilehlých restaurací a v neposlední řadě lidem, kteří dále chtějí cestovat vlakem.

Poblíž centra by mohly vyrůst hned dva parkovací domy
Město Třebíč pracuje na projektové dokumentaci parkovacího domu na Otmarově ulici, kde je aktuálně nezpevněné parkoviště. „Počítáme s tím, že právě zde by mohlo být dalších 200 parkovacích míst,“ potvrdil starosta Pavel Pacal. Dodal, že další jednání, na které se město připravuje, bude se společností Billa. Ta totiž vlastní nemovitost v Jejkovské bráně. Před několika lety zde byl v provozu supermarket, ale od jeho zrušení je budova prázdná. „Tento prostor by mohl poskytnout další desítky míst na parkování. Je v příhodné blízkosti centra a také židovské čtvrti, takže by byl velmi vhodným místem pro řidiče,“ uzavřel starosta Pavel Pacal.

Anna Dvořáková obdržela cenu za přínos jihlavskému sportu

Vysočina News - 25. Březen 2019 - 19:13

Na konci března se uskutečnilo předávání cen Sportovec roku okresu Jihlava roku 2018. Při galavečeru byla za přínos pro sport v Jihlavě oceněna také trenérka sportovní gymnastiky Anna Dvořáková. Cenu předala primátorka města Karolína Koubová.

„Anna Dvořáková svým celoživotním zaměřením a prací přispěla k propagaci sportu a hlavně jihlavské sportovní gymnastiky v celé České republice, za což jí jménem svým a celého vedení města srdečně děkuji,“ vyjádřila primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Trenérka sportovní gymnastiky TJ Sokol Bedřichov Anna Dvořáková se tělesné výchově věnuje již od mládí. Pomocnou cvičitelkou se stala již v patnácti letech, poté byla vedoucí složky mladších žákyň, v roce 1978 založila v TJ Sokol Bedřichov oddíl sportovní gymnastiky. V současné době je trenérkou a předsedkyní oddílu, gymnastky si pod jejím vedením vybojovaly mnoho titulů Přebornic kraje, i účast na Mistrovství ČR.

Světový den vody oslavilo v Dalešicích 333 návštěvníků

Vysočina News - 25. Březen 2019 - 15:16

Speciálních exkurzí na Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice, které o víkendu proběhly v rámci Světového dne vody, se zúčastnilo 333 návštěvníků všech věkových kategorií.

Tajuplnými prostory provozu Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, které se nachází pod největší funkční sypanou hrází v Evropě, provedly jen v sobotu průvodkyně zdejšího infocentra 142 návštěvníků. První zájemci o tyto technické objekty vstoupily do vodní elektrárny v 9 hodin a pak každou celou hodinu. Přednost měli předem přihlášení zájemci, v průběhu dne se ale dostalo i na náhodně příchozí. Ještě větší zájem byl v neděli, kdy si prostory strojovny nebo přivaděčů vody prohlédlo 191 návštěvníků.

V loňském roce elektrárna oslavila 40 let od zahájení svého provozu. Hlavním důvodem její výstavby byla příprava Jaderné elektrárny Dukovany. Její přínos je i po čtyřiceti letech stejně důležitý nepostradatelný. Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice je součástí soustavy základních energetických výrobních zdrojů České republiky, zásobárnou vody i ochranou proti povodním. Vodní nádrž současně slouží k rekreačním účelům. V loňském roce vyrobila 461 622 MWh elektrické energie, která by pomyslně pokryla spotřebu téměř 132 tisíc průměrných českých domácností.

Další nejbližší možnost prohlídky Vodního díla Dalešice bude o letních prázdninách.

Florbalisté ZŠ Štáflova Havlíčkův Brod třetí na republikovém šampionátu

Vysočina News - 25. Březen 2019 - 14:01

Mladí florbalisté ZŠ Štáflova vybojovali na Mistrovství republiky základních škol v Otrokovicích v konkurenci více než 1500 škol z celé republiky bronzové medaile.

Dlouhá cesta na finálový turnaj vedla přes výhry v okrskovém kole, okresním kole, krajském finále a kvalifikaci.
„Úspěch je to o to cennější, protože postup do finále si zajistilo pouze šest škol z půldruhého tisíce a jednou z nich byla i naše škola. Tento téměř neuvěřitelný výkon se nám povedl po druhé v posledních čtyřech letech,“ popsal výkon trenér Dušan Šnelly.
Finálový turnaj se konal v Městské sportovní hale v Otrokovicích i za účasti kamer České televize. Hráči ZŠ Štáflova byli nalosováni do skupiny A společně s domácími Otrokovicemi a obhájci titulu Uherským Brodem, který vyhrál poslední čtyři ročníky.

„Vzhledem k tomu, že Otrokovice v úvodním zápase vysoko podlehly Uherskému Brodu, bylo jasné, že úvodní zápas s domácím týmem bude i zápasem o postup do semifinále. Naši hráči v zápase jasně dominovali a zvítězili 8:2. V druhém večerním utkání se střetli s favorizovaným Uherským Brodem, a byť konečný výsledek vypadá jednoznačně, byl to pro soupeře jediný zápas, ve kterém jim někdo konkuroval. Úvodní třetinu vyhrál Uherský Brod brankou dvě sekundy před koncem 3:2, v polovině zápasu jsme po třetí vyrovnali a to ještě promarnili řadu vyložených šancí. Po dvou třetinách jsme prohrávali přijatelných 3:5 a teprve v závěru zápasu odskočil budoucí vítěz na 3:8, když se projevilo, že hraje na tři útoky, zatímco my jsme odehráli zápas téměř bez střídání,“ dodal Dušan Šnelly.
V pátek ráno nastoupili florbalisté Havlíčkova Brodu k semifinálovému zápasu s Benešovem. „Po vyrovnané první třetině 1:1, získal Benešov v druhé náskok 1:4. V poslední minutě druhé třetiny ale snížili Tomáš Krejčí a Filip Dymák na 3:4 a šance na finále stále žila. Bohužel i přes obrovské šance v poslední třetině nakonec náhodné nahození soupeře od půlky hřiště rozhodlo o tom, že nás čekal zápas o bronz,“ doplnil havlíčkobrodský trenér.
Soupeřem v boji o medaile byla ZŠ Podbořany. „Tentokrát se dařilo proměňovat šance hned od začátku zápasu. Už v osmé sekundě skóroval Filip Dymák a po 70 sekundách zvýšil Michal Beneš na 2:0. Do konce první třetiny zkompletoval Filip Dymák hattrick a navýšil náskok na 4:0. Do konce zápasu se prosadili ještě David a Tomáš Krejčí a po výsledku 6:1 jsme vybojovali svůj historicky nejlepší sportovní výsledek, který převyšuje i několik titulů v softballu, které škola také vlastní,“ uzavřel Dušan Šnelly.

Vítězná sestava ZŠ Štáflova Havlíčkův Brod
Dan Král, Adam Rauš, Filip Dymák, David Krejčí, Adam Jiráček, Michal Beneš, Tomáš Krejčí, Michal Janko, Matěj Kozlík.

V devátém ročníku T-Mobile Rozjezdů rekordních 579 projektů, třináct z Vysočiny

Vysočina News - 25. Březen 2019 - 9:48

Skoro šest stovek nápadů přihlásili začínající podnikatelé do devátého ročníku projektu T-Mobile Rozjezdy. Na Vysočině bojuje o podporu odborníků 13 nápadů, třetina pochází od mladých od 25 do 34 let.

Nejčastěji by se chtěli zabývat designem a vzděláváním, mezi projekty najdete například uniformy pro zdravotníky nebo kulinářské studio.
Tradičně nejvíce zástupců má hlavní město (137 projektů), dále jižní Morava (68) a střední Čechy (64).

V devátém ročníku T-Mobile Rozjezdů se utká o celou pětinu začínajících podnikatelů více než v roce předchozím. Skoro polovina (46 %) přihlášených podnikatelů spadá do věkové kategorie 25–34 let. „Mezi přihláškami nás překvapilo množství nápadů inspirovaných cirkulární ekonomikou,“ poodkrývá projekty Eva Karasová, CSR manažerka společnosti T-Mobile. „Objevilo se hned několik bezobalových obchodů, ekologické ubrousky, brčka, unikátní balení medu, květinové a bylinkové farmy nebo třeba opakovaně použitelné balíky.“

Nyní jsou na řadě jednotlivá krajská kola soutěže. Poroty složené z odborníků, úspěšných podnikatelů a investorů, jako jsou například Margareta Křížová nebo Martin Korman, hodnotí nejen neotřelé nápady, ale i úspěšnou realizaci podnikatelského záměru. Porota pro Kraj Vysočina zasedne 2. dubna.

Na seminářích mají zároveň stovky začínajících podnikatelů možnost získat poradenství v oblasti financí nebo marketingu. Semináře jsou otevřené všem zájemcům o podnikání. Stačí se přihlásit na webu www.rozjezdy.cz.

Až 42 regionálních vítězů si rozdělí ceny v celkové hodnotě téměř 3,5 milionu Kč. Zahrnují finance na rozjezd, balíčky služeb a věcných cen potřebných pro podnikání. Z regionálních vítězů vzejdou dva celostátní vítězové – jednoho zvolí porota a druhého veřejnost. Letos získá absolutní vítěz ceny v celkové hodnotě 716 524 Kč, které zahrnují finanční dar od T-Mobile ve výši 250 tisíc Kč, kreativní návrh reklamní kampaně, poradenství a věcné ceny od partnerů soutěže.

T-Mobile Rozjezdy
T-Mobile Rozjezdy jsou dlouhodobým programem na podporu začínajících podnikatelů. Nabízejí bezplatné regionální semináře v oblastech týkajících se začátku podnikání, druhou částí projektu je soutěž o nejlepší podnikatelský nápad a plán. V každém kraji mohou vyhrát tři vítězové, kteří získají finanční odměnu, podporu expertů na různé aspekty podnikání, balíčky služeb a věcné ceny. O celostátním vítězi rozhoduje porota. Kromě toho může veřejnost rozhodnout o vítězi Ceny veřejnosti prostřednictvím on-line hlasování. Novinkou letošního ročníku je Zvláštní cena ČMA pro mladé talenty. Bezplatné regionální semináře otevřené široké veřejnosti se konají v březnu a dubnu.

Partnery letošního ročníku T-Mobile Rozjezdů jsou Česká manažerská asociace, ČSOB, Expertia, Samsung a StartupJobs. Odbornými partnery jsou Proboston a AC&C Public Relations a regionálními Bea centrum, DEPO 2015, Dům Techniky Pardubice, Fakulta sociálně ekonomická UJEP, Impact Hub Brno, Inovační centrum Ústeckého kraje, Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání, Jihočeský vědeckotechnický park, Jihomoravské inovační centrum, Kanov, Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji, Lipo.ink, Moravská vysoká škola Olomouc, Moravskoslezské inovační centrum, P-PINK, Středočeské inovační centrum a Technologické centrum Hradec Králové.

Třebíč výhrou nad rakouským mistrem zve diváky na extraligu

Vysočina News - 25. Březen 2019 - 8:10

Vysokou výhru 10:0 nad Vienna Metrostars, úřadujícím mistrem Rakouska, si v neděli připsali v rámci přípravy na novou sezónu baseballisté Třebíč Nuclears.

Během prvního letošního utkání už měli diváci možnost vidět také tři zámořské posily. Čtvrtý hráč dorazí z USA v průběhu tohoto týdne. K úvodní extraligové sérii utkání proti Eagles Praha bude tým z Vysočiny už kompletní. Takzvaná Opening Game, tedy zahajovací zápas nové sezóny, čeká hráče Nuclears před domácím publikem v sobotu 30. března od 14.00.
„V letošní sezoně máme jasný cíl, a tím je postup do play-off. Dnešní zápas ukázal, že bychom měli být na správné cestě,“ řekl po utkání trenér Třebíče Jan Gregor a pokračoval v hodnocení: „Vyzkoušeli jsme si vše, co šlo. V dobrém světle se předvedly zahraniční posily i mladí odchovanci.“ Třebíčský tým bude mít i letos v nejvyšší soutěži absolutně nejnižší věkový průměr. Je už tradicí, že v Nuclears dostávají šanci získávat zkušenosti mezi muži i šestnáctiletí mladíci.
Loni utekl Nuclears postup mezi šestici nejlepších týmů až v úplném závěru základní části extraligy. Navíc jen díky horšímu vzájemnému skóre s pražským Tempem. O to víc chce tým postoupit letos. Rozhodně to ale nebude mít lehké, protože úroveň hry každým rokem stoupá a do české nejvyšší soutěže míří řada zahraničních posil se zkušenostmi z profesionálního baseballu. Diváci se každopádně mají na co těšit.
Součástí Opening Game Na Hvězdě v Třebíči bude tuto sobotu i doprovodný program. Na malém hřišti u silnice se od 13.15 mohou diváci podívat na ukázkový zápas nadějí Nuclears, ve kterém se utkají týmy žáčků do sedmi let ve zjednodušeném baseballu. Od 14.00 do 15.30 je na programu baseballový trojboj pro veřejnost. Děti ve věku od pěti do deset let si zde mohou zasoutěžit v běhu, hodu a odpalu do dálky. Celý den bude také zdarma k dispozici baseballová Road Show.
První letošní extraligový zápas před domácím publikem čeká hráče Nuclears ve 14.00. Stejného soupeře pak Třebíč vyzve Na Hvězdě hned v neděli 31. března od 14.00.

Američan Dalton Erb bude s výškou přes dva metry nepřehlédnutelný na hřišti i mimo něj. Posilou na nadhazovacím kopci bude i další hráč z USA Jose Flores. Brent Gillespie se v prvním utkání představil na třetí a první metě. Jako silový pálkař by měl podpořit útok Třebíče, což předvedl tvrdými hity i proti rakouskému týmu. Trenér baseballistů Třebíče Jan Gregor mohl po vítězství nad rakouským mistrem hodnotit i první výkony zahraničních posil. Dres Nuclears budou v nové sezóně oblékat hráči z USA (zleva) Jose Flores, Brent Gillespie a Dalton Erb.

V Humpolci představí nový projekt Komunitního centra

Vysočina News - 25. Březen 2019 - 7:58

Ve středu 27. března se od 16.00 uskuteční v Humpolci veřejná prezentace výstavby nového Komunitního centra na humpoleckém Havlíčkově náměstí, která bude pro zájemce spojena s prohlídkou stávajících prostor.

Jedná se o druhou největší investiční akci Humpolce v roce 2019, přičemž samotná stavba by měla být hotová začátkem roku 2021.

Už v minulém volebním období komise školství, kultury a sportu, jež je poradním orgánem rady města, požadovala rekonstrukci přístavby u městského kina. Návrh projednali radní i zastupitelé a souhlasili s ním. Nové prostory budou sloužit divadelníkům, seniorům i sociálním službám. Vznikne tam společenský sál, který bude místem setkávání, kulturních a společenských akcí. Vzhledem k faktu, že okolní budovy jsou hezky opravené a i Havlíčkovo náměstí jako celek má za sebou obnovu, je přístavba u kina vlastně poslední městskou budovou, která rekonstrukcí neprošla.

Setkání s veřejností, které se uskuteční v klubu kina na Havlíčkově náměstí v Humpolci, se zúčastní představitelé města a architekti, kteří projekt výstavby Komunitního centra zpracovávali.

Tomáš Kočko v Brodě vzpomínal

Vysočina News - 24. Březen 2019 - 17:02

Krajská knihovna Vysočiny (KKV) Havlíčkův Brod uspořádala v sále Staré radnice v pátek 22. března koncert Tomáše Kočka & Orchestru: 20 let s básněmi Ladislava Nezdařila.

„Letos slavíme dvacet let od vydání naší první desky Horní chlapci. Texty písní na této desce byly od Ladislava Nezdařila. On věděl, že ji připravujeme, těšil se na ni a… nestihli jsme to. Odešel nečekaně. Z této desky vám teď zahrajeme písničku Šípek,“ řekl na úvod koncertu Tomáš Kočko.

Posluchači v sále Staré radnice si poslechli písně i z jiných alb. Tomáš Kočko & Orchestr hráli v Havlíčkově Brodě poprvé před patnácti lety a jsou zde velmi oblíbení. Páteční koncert byl v pořadí už čtvrtý. Fanoušci skupiny si mohli zakoupit i poslední CD Sadné zrno, které vyšlo v reedici.
„Původně Sadné zrno nebylo určeno k prodeji. Stalo se v roce 2002 součástí poloviny nákladu tehdy nového vydání básnické sbírky Horní chlapci a ty knížky, spolu s CD Sadné zrno, už jsou vyprodány. Přišlo mi škoda, že deska už není a nemůže být. Tož jsme si s kapelou udělali radost a desku nahráli znova. Včetně dvou nových písní,“ podrobně vylíčil Tomáš Kočko. CD Sadné zrno bylo pokřtěno 18. března 2019 v klubu Stará Pekárna v Brně.

Bubnové duo zleva Stanislav Pliska a Pavel “Bongo” Plch Tomáš Kočko & Orchestr Roman Plaširyba a Libuška Černá Tomáš Kočko & Orchestr se loučí

Další řidiči na Vysočině přišli v sobotu o řidičské průkazy

Vysočina News - 24. Březen 2019 - 13:50

Během soboty 23. března zadrželi policisté na třech místech Vysočiny řidiče, kteří před jízdou požili alkohol nebo drogy. Jeden z nich usedl za volant, ač to měl soudně zakázané.

„V sobotu po třetí hodině ráno zastavili policisté v Nádražní ulici v Havlíčkově Brodě v rámci běžné silniční kontroly osobní auto, které řídil třiapadesátiletý muž. Policisté dechovou zkouškou zjistili alkohol v dechu řidiče, hodnota ukázala 1,14 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a namístě mu zadrželi řidičský průkaz. Poté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel,“ popsal první případ policejní mluvčí David Linhart.

Před devátou hodinou se opakoval podobný případ v Brněnské ulici ve Žďáře nad Sázavou. „U sedmačtyřicetiletého muže policisté dechovou zkouškou zjistili alkohol ve výši 0,88 promile. Muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Událost poté zaevidovali jako přestupek v dopravě, za který řidiči hrozí ve správním řízení pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel,“ doplnil David Linhart.

Po půlnoci kontrolovali policisté z Moravských Budějovic v ulici K Vodojemu osobní auto Škoda Forman, který řídil jednadvacetiletý muž.
„Policisté u řidiče provedli test na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní a vykazoval přítomnost látek amfetamin a metamfetamin. Při lustraci řidiče zjistili, že má okresním soudem vysloven platný zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel. Proto i jemu policisté zakázali další jízdu a po řádném poučení jej vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření, což odmítl. Poté policisté celý případ zadokumentovali jako přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky a dále jako přestupek v dopravě, ze kterého se mladý muž bude zodpovídat ve správním řízení,“ uzavřel tiskový mluvčí.

David Linhart

Necovaný svět ve Žďáře nad Sázavou

Vysočina News - 24. Březen 2019 - 10:03

Senior point Havlíčkův Brod uspořádal v pátek 22. března výlet do Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou. Účastníci si prohlédli výstavu Necovaný svět – věnovaná síťování, lidově zvanému necování.

Podomácká lidová výroba je spojená se Žďárem nad Sázavou především díky Vavřínu Krčilovi, vynálezci tašky síťovky. Výstava u příležitosti stého výročí počátku jeho živnostenského a obchodnického působení v Zámku Žďáře představila jeho činnost, spojenou se síťkováním a síťováním. Návštěvníci výstavy viděli tašky síťovky, dečky, rukavičky, záclony, 6,5 metru dlouhou Horáckou svatbu a mnoho dalších zajímavých předmětů z muzejních i soukromých sbírek. Průvodkyně Jarmila Krejčová předvedla techniku síťkování a zájemci si ji mohli vyzkoušet. Účastníci výletu byli výstavou nadšeni a možná si odvezli i inspiraci k síťkování.

Proslulé a světoznámé síťovky Jarmila Krejčová předvedla techniku síťkování Horácká svatba o délce 6,5 metru Inspirace na síťkování Účastníci výletu před nádražím ve Žďáře nad Sázavou

Havlíčkobrodští zápasníci na Velké ceně Hodonína 2019

Vysočina News - 24. Březen 2019 - 9:55

V sobotu 23. března se v hodonínské sportovní hale konal mezinárodní turnaj mládeže v zápase řeckořímském, kterého se zúčastnila dvacítka zápasníků Jiskry Havlíčkův Brod.

„V konkurenci 279 závodníků z 36 oddílů deseti států – Česka, Polska, Slovenska, Srbska, Chorvatska, Maďarska, Moldávie, Ukrajiny, Rumunska a Bosny a Hercegoviny vybojovalo dvaadvacet Broďáků pod trenérským vedením Tomáš Šimek, Radek Satrapa a Švec Zdeněk vybojovali patnáct medailí,“ uvedl Zdeněk Švec, trenér Jiskry Havlíčkův Brod.

Výsledky jednotlivců Jiskry Havlíčkův Brod
Starší žáci

38 kg Hauser Jakub 1. místo
44 kg Rázl Michal 3. místo
44 kg Langer Marek 5. místo
48 kg Zvolánek Matěj 1. místo
52 kg Šimek Daniel 6. místo
57 kg Kořán Jiří 1. místo
57 kg Šimek Matěj 7. místo
68 kg Benc Jan 3. místo

Mladší žáci
35 kg Zvolánek Patrik 1. místo
43 kg Žák Petr 1. místo
63 kg Lehotský Tadeáš 3. místo
70 kg Kocman Dominik 3. místo

Přípravka A
25 kg Průša Sebastián 3. místo
28 kg Kulhánek Tobiáš 14. místo
31 kg Zvolánek Lukáš 3. místo
31 kg Šiška Daniel 11. místo
39 kg Pátek Antonín 2. místo
39 kg Pospíšil Lukáš 3. místo
39 kg Rákosník Patrik 16. místo
43 kg Kotlas Šimon 2. místo
43 kg Satrapa Václav 3. místo
52 kg Žák Vítězslav 1. místo

Pořadí družstev
1. TJ Jiskra Havlíčkův Brod
2. TJ Sokol Hodonín
3. Dorog – HUN

U Moravských Budějovic se srazila dvě auta, jeden z řidičů havárii nepřežil

Vysočina News - 24. Březen 2019 - 9:48

K tragické dopravní nehodě došlo v sobotu 23. března po osmnácté hodině na silnici druhé třídy číslo 152 jeden kilometr od Moravských Budějovic ve směru na Jackov, kde se z dosud nezjištěných příčin střetla dvě osobní auta.

„Na místo ihned vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému. Padesátiletý řidič při dopravní nehodě utrpěl vážná zranění, se kterými byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do nemocnice, kde následně zemřel.
Řidič druhého osobního automobilu při dopravní nehodě zraněn nebyl. Silnice je v současné době neprůjezdná. Policisté na místě odklání dopravu a po dobu šetření dopravní nehody jsou stanoveny objízdné trasy,“ popsal prvotní informace policejní mluvčí David Linhart. V současné době je místo podle informací policistů plně průjezdné.

O ekonomickém chování člověka v jihlavském muzeu

Vysočina News - 23. Březen 2019 - 16:30

Další přednáška z cyklu Science Café se uskuteční v úterý 26. března od 18.00 v muzejním Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava. S přednáškou nazvanou Studium lidského chování pomocí ekonomického experimentu vystoupí Jiří Špalek z Masarykovy univerzity v Brně.

Přednáška shrnuje nejnovější poznatky z oblasti tzv. experimentální ekonomie, jedné z neprogresivnějších částí ekonomické vědy. Posluchači přednášky se stávají přímo účastníky jednoduchého experimentu, který studuje jeden z aspektů lidského chování – (ne)chuť k dobrovolné spolupráci i v situaci, kdy je sobecké chování výhodnější. Hra je přímo na přednášce vyhodnocena a komentována a na základě výsledků jsou dále představeny některé poznatky, které z experimentů vyplývají.

Sázení stromků v Libušině údolí v Třebíči

Vysočina News - 23. Březen 2019 - 11:14

Městský úřad v Třebíči pořádá v sobotu 6. dubna veřejné sázení stromků v třebíčském Libušině údolí. Sraz je v 8.00 hodin ráno u stodoly v Libušině údolí. Sázet se budou dubové, bukové a javorové stromky.

Lidé, kteří mají zájem pomoci přírodě v Třebíči, se mohou přihlásit na e-mailu: stepanka.cejpkova@trebic.cz, do 29. března.

Beseda cyklistickým olympionikem v Havlíčkově Brodě

Vysočina News - 23. Březen 2019 - 10:55

Okrašlovací spolek Budoucnost ve spolupráci s Poetickými místy U Notáře pořádá ve čtvrtek 28. března od 18.00 v poetickém podkroví U Notáře v Havlíčkově Brodě přednášku s následnou besedou se s dráhovým cyklistou Ivanem Vrbou, olympionikem a medailistou z mistrovství světa.

Beseda proběhne v rámci volného cyklu Osobnosti Vysočiny. „Ivan Vrba je olympionik a medailista z mistrovství světa, svého času dosahoval vynikajících výsledků ve sprintu na dráze (keirin). Ivan Vrba nejen zavzpomíná, jak s vrcholovým sportem cestoval po světě, líbilo se mu například v Japonsku, bude k dispozici základní fotodokumentace a na ukázku i některé z obdržených medailí. Přítomným pan Ivan Vrba například poradí, jak na to, když se někdo chce stát cyklistou na dráze. Vysvětlí, v čem se dráhová cyklistika liší od silniční, pohovoří o tom, jak se liší speciální sportovní jízdní kola na dráhu od kol, která běžně užíváme,“ zve  Jan Schneider, čestný předseda a mluvčí okrašlovacího spolku Budoucnost. Ivan Vrba nyní žije v Chotěboři.

 

 

Odborná pracovní skupina pohlídá v Jihlavě aktivity Kronospanu

Vysočina News - 23. Březen 2019 - 7:45

Jihlava začala sledovat aktivity, které vyvíjí jeden z největších průmyslových znečišťovatelů ovzduší na Vysočině – společnost Kronospan. Vedení města pro tuto činnost již určila odbornou pracovní skupinu, a to pod vedením náměstka pro oblast životního prostředí Víta Zemana.

Ta shromažďuje odborné podklady, zabývá se podněty občanů a hledá odborníky pro nezávislá měření a analýzy.

„Kontrola aktivit je zatím pouze na mediálním poli. Primátorka města už požádala o návštěvu jiných závodů koncernu Kronospan v Evropě, kde je umístěna stejná technologie a řeší se podobné problémy,“ sdělil náměstek primátorky Vít Zeman.

Společnost Kronospan požádala na sklonku loňského roku příslušný úřad o zahájení zjišťovacího řízení Enviroment Impact Assesment (dále EIA), ve kterém by se posoudil vliv provozu na životní prostředí u zásadní změny technologie. Zjišťovací řízení bylo na žádost společnosti zahájeno a vyjádřily se k němu orgány státní správy i město.

„Celková realizace záměru by však znamenala podstatné zvýšení podílu dřevotřískového recyklátu jako prvotní suroviny na úkor původní dřevní hmoty a tím zřejmě i nárůst prašnosti a dopravy se všemi negativními dopady, které to přináší,“ vyjádřila Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí magistrátu města. Následně společnost vzala svou žádost zpět a řízení bylo zastaveno.

„Vedení města s tímto postupem vyjádřilo nesouhlas s tím, že chce celou problematiku provozu již nyní řešit komplexně, zejména s ohledem na zdraví občanů a dopady na životní prostředí,“ dodal Vít Zeman.

Proto se vedení města rozhodlo více podrobně zmapovat nový záměr Kronospanu v Jihlavě a vyhodnotit veškeré souvislosti ve vztahu k průmyslové zóně i dálnici D1. „V této souvislosti je pro nás zásadní plánování s ohledem na všechny vlivy průmyslové zóny na zdraví obyvatel i plánování rozvoje našeho města. Chceme nastavit rovnocenné vztahy v řešení této ožehavé problematiky a zveme majitele firmy pana Kaindla k setkání s primátorkou v Jihlavě, ze kterého, doufejme, vzejde počátek nových vztahů,“ doplnil Vít Zeman.

Také na Vysočině proti hypoglykémiím bojuje nová generace inzulinů

Vysočina News - 23. Březen 2019 - 7:38

V České republice je přes 936 tisíc diabetiků. Na Vysočině má tuto nemoc jeden ze 14 obyvatel. Diabetiky netrápí pouze nutnost dodržovat speciální režim a užívat léky, ale nepříjemné a zdraví ohrožující stavy spojené s výkyvy hladiny cukru.

Zatímco příliš vysoká hladina znamená nebezpečí v dlouhodobém horizontu, skokový pokles pod hodnotu 4 mmol/l, tzv. hypoglykémie, představuje jak akutní riziko úrazu až smrti související se ztrátou sebekontroly, tak dlouhodobé zhoršení psychického, sociálního a zdravotního stavu. Hypoglykémie přitom prožívají diabetici 1. typu průměrně jednou za osm dní, diabetici 2. typu pak průměrně jednou za tři týdny. Velkou roli při snížení počtu a závažnosti hypoglykémií hraje dodržování režimu a vhodná léčba. Starší generace inzulinů riziko hypoglykémií zvyšovaly. Léčba moderními inzulinovými preparáty ale umožňuje počet hypoglykémií snížit.
Diabetici se bojí následků špatného soustředění i budoucnosti
Z dotazování mezi diabetiky vyplývá, že se nejvíce bojí následků svého špatného soustředění během a po hypoglykémiích a dále dlouhodobých zdravotních komplikací a pobytu v nemocnici. Krátkodobé následky přitom souvisí s vyšším rizikem dopravní nehody, ztrátou vědomí či kómatem. Při těžké hypoglykémii bez pomoci druhého člověka může dojít až ke smrti. Dlouhodobé následky spočívají ve špatné kompenzaci diabetu, ve vyšším riziku demence (nízká hladina cukru je nebezpečná pro mozek, protože ten není schopen využívat jiný zdroj energie než krevní cukr), nadváhy a obezity způsobených nadbytečnou konzumací jídla při obavě z hypoglykémie a srdečně-cévních onemocnění.
Více najdete na Mluvteohypo.cz.
I přes tyto obavy se pacienti s diabetem snaží často hypoglykémie zvládnout sami, bez pomoci diabetologa. Výsledkem je, že si tři čtvrtiny diabetiků 1. typu a přibližně polovina diabetiků 2. typu po hypoglykémiích samovolně bez konzultace s lékařem „preventivně“ snižují dávku inzulinu. Kvůli tomu, aby zmenšili riziko hypoglykémie, si diabetici také častěji měří hladinu krevního cukru, zvyšují si příjem cukru nebo svačin (což vede k přibírání na váze) a každý šestý ubere v pohybu. Svému lékaři zavolá jen jeden z 5. Na vině může být stud, který mnoho pacientů cítí nejen před svým lékařem, ale také lidmi, kteří byli svědky hypoglykemického stavu.

Ji.hlava jede do New Yorku

Vysočina News - 22. Březen 2019 - 17:34

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava vyráží „za velkou louži“. Program druhého ročníku festivalových Ozvěn v New Yorku nabídne Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové i Volný pokoj Belgičanky Alexandry Kan-dy Longuetové. To vše v Českém centru New York až do 28. března.

Po festivalových Ozvěnách v Polsku, Belgii a na Slovensku, vyráží Ji.hlava za oce-án. Třídenní program zahájí snímek Volný pokoj režisérky Alexandry Kandy Longuetové. Film, který pojednává o životě v jednom odlehlém americkém motelu, si z loňské Ji.hlavy odvezl cenu za nejlepší světový dokument.

Divácky nejatraktivnější bude zřejmě promítání snímku Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové, která film osobně uvede. Promítání doplní diskuze s režisérkou. Snímek o fenoménu „pracující chudí“, který Rychlíková realizovala společně s novinářkou Sašou Uhlovou, ocenila porota jako nejlepší český film jednadvacátého ročníku Ji.hlavy.

Program Ozvěn uzavře rumunský dokument Timebox režisérky Nory Agapiové, která se skrze archivní filmy svého otce dostává k traumatům vlastní rodiny. „Nejhlubší věc, kterou jsem se naučila během natáčení tohoto filmu, je, že jsme silnější, než si myslíme,” uvedla režisérka. Snímek si z dvaadvacáté Ji.hlavy odvezl ocenění za nejlepší dokument střední a východní Evropy.

  1. ročník Ozvěn Ji.hlavy v New Yorku pořádá České centrum New York ve spolu-práci s MFDF Ji.hlava.
Dokument Volný pokoj

Policisté hledají svědky havárie v Náměšti nad Oslavou

Vysočina News - 22. Březen 2019 - 17:11

Policisté z dopravního inspektorátu Třebíč vyšetřují dopravní nehodu, která se stala ve čtvrtek 21. března v době kolem 13.40 v Náměšti nad Oslavou v Třebíčské ulici na vyznačeném přechodu pro chodce. Obracejí se na svědky kvůli ztotožnění neznámého vozidla šedostříbrné barvy, které mělo na dopravní nehodě přímou účast.

Havárie se stala v Třebíčské ulici před domem čp. 352. „Nezletilá chodkyně vstoupila na vyznačený přechod pro chodce těsně před přijíždějící auto ze směru od středu Náměště nad Oslavou směrem k Vladislavi. Došlo ke kontaktu chodkyně s přední částí vozu. Po kontaktu auto zastavilo za přechodem pro chodce a nezletilá chodkyně pokračovala v chůzi směrem do centra Náměště nad Oslavou, aniž by řidiče kontaktovala. Poté ale za doprovodu rodičů vyhledala lékařské ošetření ve zdravotnickém zařízení v Třebíči. Podle prvotních informací na nehodě mělo mít účast osobní auto šedostříbrné barvy zatím nezjištěného typu a nezjištěné registrační značky, které řídil starší muž a na předním sedadle vozidla spolujezdce seděla starší žena. Policisté po řidiči a vozidle pátrají a uvítali by, kdyby se jim sám přihlásil. Obracejí se o pomoc na případné svědky nehody, aby se se svým svědectvím obrátili na linku tísňového volání 158 nebo přímo na dopravní inspektorát v Třebíči na telefonní číslo 974 277 251, případně na e-mail: krpkvy.v.vuotr.di.sekret@pcr.cz,“ vyzývá Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Bezemisní výroba Dukovan přispívá k naplňování závazků snižování produkce CO2 v ČR

Vysočina News - 22. Březen 2019 - 17:04

Jen v roce 2018 Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila přes 14 257 GWh elektrické energie. Stejná produkce v uhelných elektrárnách by spotřebovala přes 13 milionu tun uhlí, při jejichž spálení by vzniklo přibližně 11 milionů tun oxidu uhličitého.

Technikům elektrárny se daří i v oblasti minimalizace objemu pevných odpadů. „Díky používání nových technologií a postupů se nám oproti roku 2017 podařilo snížit, celkové množství odpadu o 45 %,“ dokládá šetrnost provozu Dukovan manažer útvaru BOZP a ekologie Pavel Nechvátal. Ještě lepších hodnot dosahuje elektrárna v oblasti takzvaných nízko a středněaktivních odpadů. Tedy například filtrů nebo odkalů. Pomocí lisování a dalšího zpracování klesl objem těchto odpadů na 20 % původně projektovaného množství.

Dukovany stále úspornější
Pozornost elektrárny je v rámci ochrany životního prostředí už několik let zaměřena také na snižování vlastní spotřeby energií a na efektivitu výroby. Jeden z největších výrobců elektrické energie tak paradoxně vyvíjí maximální důraz na úspory. Energetici v Dukovanech díky například lepšímu využití tepla z chladičů odluhu parogenerátorů, zvýšení teploty napájecí vody při výrobě nebo optimalizaci průtoku chladících vod každoročně uspoří 37 525 000 kWh/rok a dále v posledních deseti letech uspořili dalších 14 967 000 kWh elektrické energie. Celkem by tato úspora a efektivita výroby elektrické energie stačila 15 000 domácnostem na rok. „V hledání možných úspor bude elektrárna pokračovat i v nadcházejících letech, kdy bychom měli uspořit dalších až 27 524 000 kWh. Stejný úkol samozřejmě platí i pro Jadernou elektrárnu Temelín,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

Funkčnost systému ochrany životního prostředí také ověřil audit provedený v loňském roce, na základě kterého elektrárna obhájila certifikát EMS platný do roku 2019. Nízké hodnoty energetici dosáhli například i u spotřeby pitné vody, jejíž denní hodnota během jednoho roku klesla o 27m³/den a byla tak nejnižší v celé historii provozu elektrárny.

Ke zdravějšímu životnímu prostředí přispívali v roce 2018 také sami zaměstnanci. Sběrem 1040 kg použitých baterií a dalšího zařízení, které předali k recyklaci, pomohli k získání 676 kg vzácných kovonosných druhotných surovin, které nemusely být vytěženy a budou použity pro výrobu dalších produktů.

Kontakt

Obecní úřad Hodov
675 04 Hodov 54
úterý (letní čas) 19:00 – 20:00
úterý (zimní čas) 18:00 – 19:00
starosta 774 409 001
ou.hodov@horacko.cz
IČO 00376850
datová schránka tfwaxb4

Facebook Hodováci

Počasí v Hodově

Radar bouřky