Jste zdeAgregátor zdrojů / Zdroje / Vysočina News

Vysočina News


Syndikovat obsah
Zpravodajství z Vysočiny
Aktualizace: 7 hodin 5 min zpět

VOXEL zazpíval v Brodě a podpořil akci o duševním zdraví

20. Září 2018 - 19:55

Ve čtvrtek 13. září se na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě konala akce Duše(vní) zdraví, spojení navázáno! Připravil ji v rámci Týdnů duševního zdraví Fokus Vysočina a jejím cílem bylo upozornit zejména mladé lidi na ohrožení a problematiku duševních onemocnění.Celý program byl věnovaný duševnímu zdraví, mladým lidem a zranitelnosti současného světa. Hovořilo se o prevenci i o tom, jak duševní problémy řešit. Součástí byl i hudební program – vystoupil saxofonový kvintet Swinging Chipses, raper Maniak47 a také písničkář VOXEL.

Foto: Michal Mašek

Dvacet psů hledalo na třebíčské radnici drogy

20. Září 2018 - 13:28

Pracovníci Vojenského velitelství v Táboře prováděli výcvik psů na třebíčské radnici. Jedná se o kondiční výcvik všech psovodů a psů z celé republiky.
Celkem 12 psovodů vězeňské služby a vojenské policie z České republiky a hosté ze Slovenska, s dvaceti psy, cvičenými na vyhledávání omamných látek a výbušnin, provádělo cvičení v obou budovách Městského úřadu.

Nejedná se o první spolupráci, na třebíčské radnici začátkem srpna probíhal výcvik psů pro hledání výbušnin. Dnešní cvičení bylo rozsáhlejší, psi hledali drogy ukryté v několika kancelářích a nutno říci, že všichni byli úspěšní.

„Základní výcvik psa trvá dvanáct týdnů, potom probíhá následný doplňující výcvik. Zhruba po roce je pes vycvičen. U armády je to tak, že někde zůstávají psi v psincích se stálou službou, u nás v Táboře preferujeme, aby psovodi mohli mít psy doma. Máme skvělého velitele, který to umožňuje. Spolupracujeme se všemi složkami, když jsou větší akce, to znamená s policií, celní správou a věznicemi,“ popsal výcvik psů a jejich činnost Martin Pech, hlavní instruktor pro výcvik kynologie z velitelství Vojenské policie Tábor.

V České republice je zhruba 70 profesionálních psovodů. „Pro výcvik hledáme místa, která jsou podobná prostředí, kde bývají psi nasazeni. Místa, kde se pohybuje větší množství lidí, jsou zde různé pachy. To napomáhá ke zvýšení koncentrace při vyhledávání,“ dodal Martin Pech.

Vojáci, policisté, hasiči a energetici společně cvičili ochranu Jaderné elektrárny Dukovany

20. Září 2018 - 13:21

Ve čtvrtek 20. září skončilo čtyřdenní cvičení Safeguard 2018, při kterém poprvé společně cvičili vojáci, policisté i hasiči s pracovníky elektrárny vnější ochranu Jaderné elektrárny, proti vnějšímu napadení a teroristickému útoku. Cvičení skončilo prezentací dynamických ukázek za doprovodu zvukových a kouřových efektů, do kterých byly zapojeny i bojové vrtulníky Mi-24 z nedaleké vojenské základny Sedlec.

„Jaderná elektrárna Dukovany patří mezi strategické zdroje výroby elektrické energie, přispívající k energetické soběstačnosti i stabilitě celé naší energetické soustavy. I přes fakt, že obě naše jaderné elektrárny patří mezi nejstřeženější objekty u nás je procvičování jejich vnější ochrany důležité,“ řekl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Cvičení je připraveno v souladu s doporučením Evropské komise a programem zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení, které probíhá každý rok, střídavě v Dukovanech a Temelíně. Do cvičení bylo celkem zapojeno 140 příslušníků pěší roty aktivních záloh Jana Kubiše při KVV Jihlava společně s příslušníky 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou, 30 policistů KŘ policie kraje Vysočina, 15 hasičů HZS ČR a 50 hasičů a pracovníků Jaderné elektrárny Dukovany.

„Cílem cvičení bylo provést bojové stmelení naší pěší roty, které proběhlo ve dnech od 13. 9. do 18. 9. 2018 ve výcvikovém prostoru Boletice, zasadit rotu do prostoru Jaderné elektrárny Dukovany a převzít úkol od profesionálních jednotek Armády České republiky,“ představil hlavní úkoly řídící cvičení ředitel Krajského vojenského velitelství Jihlava plk. Ing. Jan Ňachaj. V průběhu plnění tohoto úkolu museli vojáci aktivních záloh reagovat na několik incidentů nepřátelských skupin, včetně pokusu o napadení Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. „S radostí mohu říci, že vojáci z pěší roty plukovníka in.m. Jana Kubiše při Krajském vojenském velitelství Jihlava jsou dobře připraveni,“ zhodnotil plk. Jan Ňachaj průběh cvičení.

Po příjezdu provedli vojáci zmapování okolí, obsadili strategická místa k ochraně a obraně vnějšího perimetru jaderné elektrárny a vybudovali tři kontrolně propouštěcí stanoviště. Po vybudování a zaujetí pozic následovaly simulace nejrůznějších způsobů a pokusu teroristů o násilné vniknutí do střeženého prostoru elektrárny. Na závěr cvičení byl v rámci dynamických ukázek předveden simulovaný útoku, při kterém došlo k pokusu o vniknutí osob a nájezd vozidlem do střeženého prostoru přes kontrolně propouštěcí místo. Součástí ukázek bylo zneškodnění útočníků za pomocí psů, likvidace výbušného systému armádními pyrotechniky i zapojení jednotky hasičského záchranného sboru elektrárny k uhašení vozidla vzníceného při obranné střelbě. Součinnost jim poskytovali policisté, kteří v rámci cvičení představili zadržení útočníků a také speciální monitorovací vozidla, vozidla pro kontrolu kamionové dopravy a vozidla cizinecké policie vybavené speciální technikou umožňující odhalit padělky dokladů a vozidlo, se kterým pracuje v terénu na místě činu kriminalistický technik.

„Obzvlášť v současné době nemůžeme podceňovat případné hrozby možných teroristických útoků. Proto bezpečnost jaderné elektrárny a jejího okolí patří dlouhodobě mezi naše priority. Všechny složky, které jsou zapojeny do ochrany elektrárny, aby v případě vzniku jakékoliv mimořádné situace byly propojeny cestou řídícího štábu a operačního střediska a právě funkčnost spojení jsme si mohli v rámci cvičení vyzkoušet. Policisté speciální jednotky, kteří se zapojili do dnešních ukázek, předvedli vysoce profesionální zákrok a prokázali, že jsou schopni plnit všechny úkoly, které spočívají v ochraně jaderné elektrárny proti vnějšímu útoků ze strany případných pachatelů,“ zhodnotil ukázku ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina brig. gen. Miloš Trojánek.

Po páté ochutnají v Jihlavě veganský jídelníček

20. Září 2018 - 9:42

V parku Gustava Mahlera v Jihlavě se v pátek 21. září od 15.00 do 17.00 uskuteční Veganské hody. Organizátoři a organizátorky akce zvou veřejnost nejen na ochutnávku bezmasého jídla, ale i na otevřený prostor městského parku pro sdílení receptů, výměnu zkušeností, poslech hudby a nebo zapojení se do nekomerční aktivity obohacující komunitní život v krajském městě.

Veganské hody jsou jednou z aktivit, které chtějí veřejnosti představit veganský způsob stravování pozitivním způsobem. Své veganské jídlo k ochutnání může přinést každý – ať už vegan či nevegan. K dispozici budou stoly i vybavení pro ohřev jídla. Návštěvníci budou mít možnost poznat, že veganství má mnoho podob a ochutnat pestrou nabídku pokrmů – ať už těch, které čerpají ze zásad zdravého životního stylu nebo těch, které se inspirují tradiční českou a slovenskou kuchyní, nebo asijskou kuchyní. K ochutnání tak bude například koprová omáčka, sojové výpečky se zelím a bramborovým knedlíkem nebo halušky s uzeným (tempehem). Milovníci sladkého také nepřijdou zkrátka.

Dlouholetí vegani a veganky se na místě rádi podělí o své zkušenosti, začínajícím veganům poradí, kde najít informace a jak si zajistit všechny potřebné živiny.

Veganské hody jsou koncipovány jako nekomerční, komunitní a otevřená událost. Organizátoři uvítají, když se do akce zapojí co nejširší veřejnost. „Nově se zaměřujeme i na naši ekologickou stopu a prosíme všechny návštěvníky, aby si s sebou donesli i svou misku a lžíci. Na místě bude pro zapomnětlivé k dispozici ekologické nádobí z cukrové třtiny.“ dodává členka organizačního týmu Simona Havlová.

Veganské hody navazují na podobné akce, které se konají v Praze, Brně, Bratislavě i dalších evropských městech. Loňského ročníku se účastnilo přes dvacet kuchařů a kuchařek a návštěvníci měli možnost vybírat z téměř šedesátky pokrmů – slaných i sladkých, teplých i studených. Celkem se vydalo více než dva tisíce ochutnávkových porcí jídla.

Více informací a tabulka se seznamem jídel jsou k dispozici v události na Facebooku. Do tabulky se může připsat každý, kdo má v plánu se hodů se svým pokrmem zúčastnit.

Hrajeme i na hradě v Polné

20. Září 2018 - 9:34

V neděli 23. září se od 13.00 do 18.00 uskuteční na zámku a hradě v Polné program podzimního odpoledne pro rodiny s dětmi. Hlavní program se bude odehrávat na hradním nádvoří.

Návštěvníci se mohou těšit na muzicírování s Matějem, balónkové kejkle s Kašpary, šermířské vystoupení nebo bubnovou show. V rámci doprovodného programu máme pro děti připravené tvořivé dílny, soutěže a hry, krmení dravců, bubenický workshop, skákací hrad a dobré občerstvení. Děti budou moci také tvořit na hrnčířském kruhu nebo si utlouct a ochutnat čerstvé máslo. Návštěvníci v kostýmech princezen, princů, rytířů či hradních strašidel dostanou malý dárek.

Vstupné je dobrovolné.

Pořadatelem akce je MAS Českomoravské pomezí ve spolupráci a Městským muzeem Polná, Agenturou Kašpaři a Spolkem KUŠ. Akce je podpořena KOUS Vysočina a Krajem Vysočina.

Ovčí den s ovčí babičkou na Chaloupkách

20. Září 2018 - 6:40

V neděli 23. září od 10.00 do 16.00 proběhne na Chaloupkách v Kněžicích další Ovčí den. Tradiční podzimní akce pro veřejnost bude tentokrát v pohádkovém duchu legendární ovčí babičky. S ní se vydají účastníci za ovcemi i vlky.  

Děti s rodiči či prarodiči si vyzkouší, zda jsou vlci opravdu tak hloupí a beránek mistr taktiky, jak nám ovčí babička vypráví. Možná zjistíme, že tomu tak ve skutečnosti vůbec není. Děti i dospělí budou moci putovat po jednotlivých stanovištích – pohádkách společně s chytrým beránkem hledat řešení, aby unikli vlkům.
Jako každý rok se můžeme těšit na ovčí jarmark, rukodělné dílničky, živou hudbu i projížďku kočárem. A chybět nebudou ani báječné speciality z ovčího masa. Že by ten beránek nebyl vždy nejchytřejší?

2

Brodská dětská urologická ambulance první v kraji a vypadá jako dětská herna

20. Září 2018 - 5:24

Návštěva lékaře je pro děti často spojena se strachem a obavami, zvlášť pokud mají čekat na vyšetření urologických problémů mezi dospělými. Aby tyto obavy odbourali, zprovozní 1. října v Nemocnici Havlíčkův Brod specializovanou dětskou urologickou ambulanci vybavenou jako herna.


„Ambulance pro dětské urologické pacienty má za cíl nabídnout maminkám s dětmi pocit většího soukromí a snížit obavy dítěte z vyšetření. Úplně chápu pocity maminek, které musí s dětmi čekat v čekárně plné dospělých pacientů, často sedících na vozíčku, neboť jsou k nám do urologické ambulance posíláni na vyšetření i pacienti z oddělení,“ říká primář urologického oddělení Tomáš Málek. A tak přišlo oddělení s nápadem zřídit speciální ambulanci mimo hlavní lůžkovou budovu, kde není takový ruch, kde je možný samostatný vchod a čekárna s ambulancí vypadají jako dětský koutek.
„Našli jsme místo, které zajistí dostatek soukromí a citlivější prostředí. Čekárna i ambulance jsou barevné, s obrázky na zdech a vybaveny hračkami pro děti různých věkových kategorií,“ prozradila vrchní sestra urologického a chirurgického oddělení Marie Kafková. Maminky s dětmi sem mohou zavítat bez doporučení i s doporučením od pediatra. Přijít mohou děti do 15 let.
„V ambulanci budeme řešit konzultace ohledně veškerých dětských urologických problémů, včetně kontrol po operacích a malých urologických výkonů. Máme zde k dispozici ultrazvuk a veškeré potřebné vybavením,“ dodal primář Tomáš Málek.
Do ambulance dětského urologa odesílá praktický lékař/ pediatr pacienta v případě, že má při vstupním vyšetřeni podezření na anatomickou patologii urotraktu, neurologickou poruchu, pokud jsou známky dysfunkční, subvezikální obstrukce, při recidivujících infekcích močových cest (RIMC) nebo pokud jsou přítomny příznaky hyperaktivního měchýře. Při vyšetřeni urolog vyhodnotí anamnézu, s rodiči a malým pacientem rozebere problematiku a režimová opatřeni a nastaví léčbu. Dále urolog provede fyzikální vyšetřeni a ultrazvuk.

Šestý ročník běžeckého závodu navázal na předchozí tradici úspěšně

19. Září 2018 - 13:14

V neděli 19. září se v areálu veřejných sportovišť Plovárenská v Havlíčkově Brodě uskutečnil šestý ročník půl maratonského závodu. Součástí jednotlivých kategorií byla i soutěž běžeckých týmů. Na obě tratě 21,1 a 10 km vyběhlo 156 vytrvalců z různých částí české republiky.

Tváří závodu byl letos propagátor běhání, maratonec Eda Kožušník. Spoluautor běžecké příručky Prostě běž! a propagátor běhání. „Běžecké události v Havlíčkově Brodě předpovídám velkou budoucnost. Rychlá trať v malebném prostředí Sázavy je ideální jak pro začínající běžce, tak pro ty, kteří se chtějí zaběhnout nový osobní rekord,“ uvedl Eda Kožušník. I on totiž vyzkoušel atraktivní závod podél řeky Sázavy.

Havlíčkobrodský půlmaraton, foto: Pavel Zábranský

Sportovní událost moderoval Martin Nedbal, takřka znalec problematiky maratonských běhů, který verbálně zprostředkoval závodníkům i paralelně probíhající Berlínský maraton, kde padl světový rekord.
Na půlmaratonské trati zvítězil nakonec v mužích Dalibor Bartoš (01:19:09)
z Jablonce nad Nisou, v ženské kategorii domácí Iva Součková (01:40:01)
z Havlíčkova Brodu. Traťový rekord závodu, které drží Jan Kohut (2016) a Leoš Pelouch (2017) se shodným časem 1:13:52, nebyl tedy překonán.
Mezi ženami je stálou traťovou rekordmankou Kristýna Dvořáková, která dokončila v loňském roce závod v čase 1:22:01.

Na trati 10 km zvítězil opět domácí závodník Jan Krajcigr (00:37:13) z Havlíčkova Brodu a mezi ženami Kristýna Váchová (00:44:00) z Humpolce. Půlmaratonu se zúčastnilo 114 běžců a běžkyň, na desítce soutěžilo 56 závodníků a závodnic.
Výsledky

Závod zorganizovala tento rok společnost Kus Plus, z. s., která je už několik let úspěšným pořadatelem známého Nymburského půlmaratonu. Vystřídala tak firmu B:Group, která tomuto závodu položila pevné základy v průběhu předchozích pěti ročnících.
Nezbývá než pozvat všechny účastníky, fanoušky i občany Havlíčkova Brodu a další ročník v roce 2019.

Akci podpořili
Město Havlíčkův brod
Raiffeisenbank a. s., pobočka Havlíčkův Brod
Kus Plus z. s.
JSK Service
Cross Audio Production
Gymnázium Havlíčkův Brod
2XU
Server prostebez.cz
Česká televize Brno

Černá středa na silnicích Vysočiny pokračuje

19. Září 2018 - 9:00

Na dálnici D1 na Vysočině se ve středu 19. září stala už druhá tragická dopravní nehoda, tentokrát při ní ráno okolo sedmé hodiny na 83. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Brno zemřel řidič osobního auta.  
Střetlo se tu osobní a nákladní vozidlo. „Řidič osobního vozu narazil do nákladního auta, které jelo přes ním. Následky nehody jsou fatální – řidič v osobním voze utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Ve vozidle cestoval sám, nikdo další zraněný nebyl. Po dobu ohledání místa nehody a šetření okolností nehody na místě byl zcela zastaven provoz na dálnici ve směru na Brno. Kolem deváté hodiny se provoz v místě nehody podařilo plně obnovit. Za dopravní nehodou se vytvořila kolona vozidel, která se pomalu rozjíždí. Další okolnosti nehody šetří policisté z dálničního oddělení Velký Beranov,“ uvedla Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině, s tím, že by policisté potřebovali svědky nehody. Kontaktovat mohou linku 158 nebo přímo dálniční oddělení Velký Beranov 974 262 751.

Vysočina proti Vlašimi musí bodovat naplno

19. Září 2018 - 8:20

Po čtyřech výhrách FC Vysočina přišla mnohem méně příjemná série čtyř duelů bez výhry. Už je tedy na čase, aby jihlavští fotbalisté znovu bodovali naplno. Příležitost k tomu budou mít před vlastními fanoušky v pátek 21. září, kdy od 18.00 hostí nevyzpytatelnou Vlašim, za níž nastupuje množství talentů Sparty Praha. 

Vlašim z intenzivní spolupráce s letenským klubem těží dlouhodobě. Je nepsanou farmou Sparty a cenné druholigové zkušenosti zde získávají nejen sparťanští dorostenci a junioři, ale také trenéři. Působili tu trenéři Martin Frýdek, Martin Hašek, Michal Horňák a nyní Petr Havlíček. V aktuálním vlašimském kádru hostuje osm hráčů z Letné, zkušenosti ze sparťanského dresu mají i další fotbalisté. Kvalitu dodávají i četní zahraniční fotbalisté, mezi nimiž byl ještě vloni na podzim například exjihlavský záložník Kamso Mara.

Vlašim se do druhé ligy vrátila po 19 letech v roce 2009. Od té doby ve druhé nejvyšší soutěži působí nepřetržitě, přičemž krom ročníku 2012/13 nezažila vážnější záchranářské starosti. Naopak, v posledních ročnících se pohybuje ve středu tabulky a v ročníku 2016/17 pod vedením kouče Martina Haška dokonce skončila na výborné čtvrté příčce.

Bilance vzájemných zápasů hovoří jednoznačně ve prospěch FC Vysočina Jihlava. V dosavadních šesti duelech se vždy z výhry radovala Vysočina. Naposledy se tak stalo v postupové sezóně 2011/12. Oba celky na sebe narazily i v únoru letošního roku, kdy Jihlava porazila Vlašim v generálce na první ligu 2:0 (1:0). Cenným varováním může být přípravný zápas z ledna 2017, kdy Vysočina na své umělce vedla 2:0, ale díky hattricku Hadaščoka v rozmezí 72. až 88, minuty padla 2:3.

Do probíhající druholigové sezóny Havlíčkův tým vstoupil dvěma remízami 2:2 – v Prostějově a s Brnem. Poté těsně podlehl v Českých Budějovicích i s Ústím nad Labem. Dosud jediná vlašimská výhra se zrodila před třemi koly – 2:0 doma s Pardubicemi. Do výčtu výsledků je třeba doplnit prohru v Hradci Králové a další dvě remízy 2:2 – na půdě Táborska a v posledním kole doma se Znojmem.

„Vlašim má ve svém kádru množství talentovaných mladíků, ovšem nechybí jí ani zkušenost, kterou reprezentuje zkušená a sehraná osa – gólman Le Giang, stoper Štochl, záložník Janda a ofenzivní hráči Hadaščok a Fotr. Jde o tým, který se snaží o technický a kombinační fotbal s dobrým přechodem do útoku. Na zápas se poctivě připravujeme. Důkladně jsme si rozebrali nevydařené utkání proti Hradci Králové a pracujeme na tom, aby už v pátek v naší hře nastalo zlepšení,“ hodnotí nadcházejícího domácího soupeře asistent trenéra Michal Šmarda.

Na Roštejn do konce září

19. Září 2018 - 8:05

V neděli 30. září v 17.00 bude pro letošní rok oficiálně uzavřen hrad Roštejn, pobočka Muzea Vysočiny Jihlava prochází rozsáhlou rekonstrukcí v rámci realizace projektu Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic.

„Na měsíc říjen jsou naplánovány stavební práce, které se dotýkají hlavního vstupu do objektu. Z těchto důvodů je nezbytné hrad uzavřít, aby nedošlo k úrazu návštěvníků. Tyto práce budou ukončeny v dubnu příštího roku, a proto se rovněž posune otevření hradu o jeden měsíc oproti běžné otevírací době. Návštěvníkům tak hrad své brány znovu otevře v květnu 2019,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Stávající slunné počasí přímo vybízí k výletům. Jednou z pěkných zastávek může být návštěva romantického loveckého hrádku umístěného uprostřed lesů nedaleko Telče. Až do konce září je zde otevřeno každý den vyjma pondělí od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. A to i v pátek na státní svátek 28. září. V provozu je i hradní hospůdka s občerstvením. Pro návštěvníky jsou k dispozici dvě trasy. Expozice trasy B hravou formou představuje les, myslivost a přírodu. Během prohlídky návštěvník zavítá do nočního lesa, před jeho očima ožijí stopy zvířat na podlaze a zažije setkání například s jelenem nebo netopýrem, může si prolézt mraveništěm nebo vyzkoušet lovy beze zbraní a další prvky, které jsou ve velké míře interaktivní. Nudit se nebude ani v botanickém sále, kde si může otestovat své znalosti flóry, přečíst si o rostlinách vyobrazených na stěnách nebo si odpočinout a nasát atmosféru rozkvetlé louky. Dětem bude průvodcem liška, která má pro ně na panelech připravené zajímavé úkoly a na závěr se s ní mohou vnořit do její nory.

Druhým samostatným okruhem je prohlídka věže, která nejenom nastiňuje historii hradu, ale také poskytuje úžasný výhled do okolí. Náročnější výstup usnadňuje nové schodiště.

Vysočina posílá do partnerského regionu humanitární i technickou pomoc

19. Září 2018 - 7:58

Zakarpatská policie začne do konce roku využívat nové zastavovací pásy, které pořídí v rámci technické partnerské pomoci Kraj Vysočina. Ukrajinští cestáři zase využijí vyřazené vozy Krajské správy a údržby silnic Vysočiny. 

„Ukrajinští partneři se potýkají s problémem nemožnosti násilného zastavení ujíždějících vozidel, kromě použití zbraně, což je podle jejich slov, neefektivní, ale i nebezpečné. Proto jim po konzultaci s našimi krajskými policisty pořídíme zastavovací pásy,“ vysvětlil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Celkem Kraj Vysočina koupí pět kusů nových modelů za téměř padesát tisíc korun.

Policisté z partnerského regionu Zakarpatské oblasti Ukrajiny tuto pomůcku ve své výbavě nemají. Při zastavování ujíždějících řidičů používají zátarasy z aut nebo střelbu. Čtyři nové zastavovací pásy budou dodány včetně jednoho cvičného pásu, který využijí policisté za účelem proškolení. „Pořízení pásů je výsledkem odborné spolupráce mezi bezpečnostními sbory obou regionů. Pořízení pásů bude financováno z prostředků uvolněných pro Dobročinný fond ViZa, prostřednictvím kterého Kraj Vysočina financuje schválené projekty v partnerském regionu,“ doplňuje Jiří Běhounek.

Do partnerské Zakarpatské oblasti míří také vyřazená technika Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, která má v partnerském regionu sloužit pro běžnou silniční údržbu. Další zásilka bude mít do konce roku charakter zdravotnické humanitární pomoci, Vysočina odešle vyřazené zdravotní postele a plicní ventilátory z Nemocnice Třebíč. Jako známku podpory spolupráce mezi regiony předá hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek koncem září slavnostní zástavu Ukrajinským profesionálním hasičům. Půjde o dar Kraje Vysočina.

Podzimní výstava a soutěž o největší dýni v Jakubově

19. Září 2018 - 7:12

V sobotu 29. září se od 14.00 uskuteční ve SPORTclubu v Jakubově u Moravských Budějovic další ročník soutěže O největší dýni. Dýně mohou zájemci dovést v sobotu půl hodiny před začátkem soutěže od 13.30 do 14.00. 

Ve SPORTclubu bude celý víkend pokračovat Podzimní výstava, která bude otevřena v sobotu i v neděli od 14.00 do 17.00. K vidění budou podzimní dekorace, fotografie z dění v obci a prezentace základní a mateřské školy. Probíhat bude také prodej upomínkových předmětů.

Noční tragická nehoda chodce na dálnici D1 na Vysočině

19. Září 2018 - 5:48

Ve středu 19. září krátce před jednou hodinou se stala na 150,5. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu dopravní nehoda, v levém jízdním pruhu se střetlo osobního auto s chodcem, jehož tělo bylo odraženo do protisměrného jízdního pásu na Brno.

„Muž utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Po dobu ohledání místa nehody a šetření okolností nehody na místě byl zcela zastaven provoz na dálnici ve směru na Brno uzavřen. Ze stejného důvodu byla na nezbytně nutnou dobu uzavřena dálnice D1 ve směru na Prahu. V současné době je místo nehody v obou směrech jízdy zcela průjezdné.
Případ dopravní nehody si na místě převzali kriminalisté z oddělení obecné kriminality územního odboru Žďár nad Sázavou. K žádnému dalšímu zranění při nehodě nedošlo. Policisté provedli u řidiče osobního vozidla dechovou zkoušku s negativním výsledkem,“ popsala tragickou událost Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

V Havlíčkově Brodě se v noci srazilo pět aut

19. Září 2018 - 5:44

V úterý 18. září se před třiadvacátou hodinou stala v Lidické ulici na výjezdu z Havlíčkova Brodu v blízkosti čerpací stanice dopravní nehoda, při níž se střetlo celkem pěti vozidel – čtyři nákladní a jedno osobní.

„Podle prvotního šetření na místě nehody řidič nákladního vozidla s přívěsem, cizí státní příslušník, projížděl po silnici ve směru jízdy na Jihlavu. Na silnici, kde jsou vyznačeny dva jízdní pruhy ve směru na Jihlavu, začal předjíždět ve stoupání jiné nákladní vozidlo. Předjížděcí manévr ale nezvládl a v místě, kde jeden jízdní pruh končí, přejel přes vyvýšený ostrůvek, strhl řízení vpravo a bokem narazil do předjížděného vozidla.

Místo nehody, foto: Policie ČR

Obě vozidla po střetu vyjela mimo komunikaci, kde stálo zaparkované nákladní vozidlo, které narazilo do dalšího v místě zaparkovaného nákladního vozidla. Jedoucí nákladní vozidlo ještě poté narazilo do zaparkovaného osobního vozu.
Při nehodě byly také poškozeny dopravní značky a oplocení přilehlého areálu. Řidič nákladního vozidla, který nehodu způsobil se těžce zranil a musel být převezen zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice v Brně.

Místo nehody, foto: Policie ČR

Další okolnosti dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod,“ popsala událost Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině. Po dobu šetření, dokumentování nehody a odstraňování jejích následků řídili v místě provoz policisté. Na nezbytně nutnou dobu byla silnice zcela uzavřena, aby bylo možné vyprostit havarované vozy.

Proletí 100letí v Jihlavě

18. Září 2018 - 19:59

V sobotu 15. září se na Masarykově náměstí v Jihlavě konala akce nazvaná Proletí 100letí na počest stého výročí vzniku Československé republiky.

Rok 1918 a dobu první republiky tu připomínaly nejen hudební produkce a známé písně v podání Lucie Černíkové, kapely Umí H., jazzové kapely Bee Band a seskupení The Shots band. „Zdá se mi, jako by v nás v současnosti bylo málo vlastenectví,“ řekl Ondřej Havelka, který zde vystupoval s orchestrem Melody Makers.

Kromě toho se návštěvníci kochali pohledem na opravdové skvosty – historické automobily, které byly před rokem 1938 k vidění na našich silnicích, mezi nimi aerovky z výrobní linky Leteckých závodů Praha z let 1931 a 1934, i vozy ze zahraničí. Kromě starých automobilů zde byly vystaveny i staré motocykly a kaipany, které vyrobili studenti středních technických škol v regionu.

Výstava pod širým nebem připomínala počátky závodu automobilky Laurin a Klement. Reprodukce dobových fotografií na panelech ukazovaly, že i první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk jezdil výhradně vozy českých značek, a prakticky shodný automobil používal i spisovatel Karel Čapek s manželkou Olgou Scheinpflugovou. Na slavnost přijeli i rodiče v dobovém oblečení s krásnými starými kočárky, v nichž byla uložena jejich miminka. Pěknou podívanou představovali cyklisté v oblečení ze starých časů, kteří se mezi diváky projeli na retro kolech. 

Zábavnou formou pro děti i jejich doprovod se bezesporu stala Obecná škola na horním náměstí, kde paní učitelka i pan školník v dobovém oděvu v názorné ukázce předvedli, jak mohla v dobách minulých fungovat výuka. Paní učitelka to brala pěkně zostra, a na základě stížnosti školníka, který oznámil, že chlapecké záchody někdo pokreslil nevhodnými obrázky, se musela rozhodnout. „Tělesné tresty byly sice v roce 1870 zakázány, ale já stejně budu dál používat rákosku,“ a tou také byli viníci z řad přihlížejících ve třídě se starými škamny potrestáni. Vedle školy byla i dobová kavárna a banka.

Ve vestibulu zdejší radnice byla k vidění výstava výtvarných prací dětí základních škol a dole ve sklepení výstava fotografií Johanna Haupta mapující život ve staré Jihlavě, například slavnost Božího těla, odjezd vojáků z jihlavského nádraží, kteří museli narukovat na frontu po sarajevském atentátu, který vedl k rozpoutání 1. světové války.

Večer následovala velkolepá originální show – obrazový pohled do „kratičkých“ 100 let.

Součástí slavnostního dne byla i připomínka desetiletého fungování organizace Vysočina tourism.

Buskeři do Jihlavy v sobotu dorazí až ze Slovenska

18. Září 2018 - 14:44

V Jihlavě se v sobotu 22. září uskuteční další ročník festivalu pouličního umění BusKing 2018. Umělci vystoupí na Komenského ulici, v horní části Masarykova náměstí a také v některých vozech MHD, a to bez nároku na honorář, ale s připravenými klobouky.

BusKing 2018 je festival pouličního umění, které překonávají hranice hudby i divadla Umělci do ulic! „Letos se festival spojí s akcí Zažít Jihlavu jinak, kterou pořádá uskupení UNArchitekti a Oblastní galerie Vysočiny. Zároveň bude součástí Evropského týdne mobility, a to zrovna v den, kdy mohou cestující využívat městskou hromadnou dopravu zcela zdarma,“ doplnila Ivana Jelínková, koordinátorka kulturních akcí městského odboru kultury, školství a tělovýchovy.

Buskeři rozezní své nástroje, rozhýbou svá těla a namočí štětce do barev v 10 hodin ráno a dění v centru by mělo utichat až s dvaadvacátou hodinou večerní. Kolemjdoucí a návštěvníci se mohou těšit kromě známých jihlavských tváří i na umělce z jiných českých měst či ze Slovenska.

„Buskeři přijedou z celé republiky, třeba Petra Göbelová z Ostravy nebo Stanley Voda z Brna, ale i ze Slovenska – dvojčata Tamara a Tatiana, které si říkají TBeeGirls a už mají s hraním v jihlavských trolejbusech zkušenost,“ přiblížila Ivana Jelínková.

Pojmenování busking se dnes z angličtiny volně překládá jako pouliční umění. Původně však vzniklo z románských jazyků a má význam snažit se, usilovat nebo získat. Obecně je busking označením pro jakékoli umělecké vystupování na veřejnosti za odměnu darovanou veřejností.

„Nechte si od buskerů zlepšit poslední letní den letošního roku. A pokud se vám jejich umění bude líbit, neostýchejte se je odměnit vhozením mincí do klobouku, ale hlavně s úsměvem. Prostě si to v sobotu do centra Jihlavy přijďte užít,“ pozvala Ivana Jelínková.

Korea Hydro & Nuclear Power novým generálním partnerem Horacké Slavie Třebíč

18. Září 2018 - 14:40

Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) a hokejový klub SK Horacká Slavia Třebíč v úterý 18. září oznámily dohodu o generálním partnerství. Smlouvu o spolupráci s klubem přijel podepsat osobně i generální ředitel korejské KHNP Jae-hoon Chung.

Stadion klubu, který hraje aktuálně hokejovou Chance ligu, nově ponese jméno KHNP Arena. Logo nového generální partnera bude umístěno na helmách hráčů, mantinelech ledové plochy a exteriérech i vnitřních prostorech stadionu
A-tým klubu hraje v současnosti českou Chance ligu. Prezident a generální ředitel KHNP Jae-hoon Chung podepsal v úterý dohodu o sponzoringu s generálním ředitelem Horácké Slavie Karlem Čapkem. Slavnostního podpisu se zúčastnil také starosta Třebíče Pavel Janata či předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

KHNP Arena v Třebíči

„Je pro nás čest spojit se s jedním z nejslavnějších a hlavně nejtradičnějších sportovních týmů v regionu. Věřím, že i naše podpora pomůže třebíčskému hokeji navázat na jeho 90letou historii a přispěje k mnoha sportovním úspěchům v této i nadcházejících sezonách,“ řekl prezident a generální ředitel KHNP Jae-hoon Chung.

„Jsme potěšeni, že se společnost Korea Hydro & Nuclear Power stala významným partnerem Sportovního klubu Horácká Slavia Třebíč a zimní stadion ponese právě název KHNP Arena. Je to velký přínos pro rozvoj našeho hokeje po všech stránkách,” uvedl generální ředitel SK Horácká Slavia Třebíč Karel Čapek.

Partnerství s klubem SK Horácká Slavia Třebíč je součástí soustavné podpory Třebíče a celého kraje společností KHNP. Ta se zapojila například do srpnového dobrovolnického programu. Čtyřiadvacet korejských studentů a deset zaměstnanců KHNP v rámci něj působilo v třebíčských neziskových organizacích, podílelo se na kulturním programu pro seniory či děti a pomáhalo s údržbou hokejového a fotbalového stadionu. Podobně pomáhala KHNP v kraji v loňském roce, kdy poskytla hmotnou pomoc i kapacitu 36 dobrovolníků z řad korejských univerzit a zástupců KHNP celkem 12 zařízením a neziskovým organizacím.

„Máme radost, že se můžeme podílet na takto smysluplných projektech a jsem přesvědčený, že v budoucnosti nalezneme další příležitosti, jak může KHNP přispět k rozvoji Třebíče i celého regionu,“ řekl Chung.

O dlouhodobém partnerství mezi Koreou a Českem vypovídají i další dvě sportovní události, které se odehrály během loňských Olympijských her v Pyeongchangu. Jednou z nich bylo setkání českých a korejských fanoušků při promítání vzájemného hokejového zápasu s účastí korejského velvyslance. Krátce poté pak podpořilo bezmála dvě stovky korejských fanoušků český tým přímo na stadionu Gangneung při zápasech se Švýcarskem či Kanadou. Skoro všichni fanoušci mávali během hry českými vlajkami a někteří na sobě měli dokonce dresy českého kapitána Martina Erata či legendy Jaromíra Jágra. I díky korejským fanouškům ve zmíněných utkáních český tým zvítězil.

Třebíčská radnice dokončila některé investiční akce

18. Září 2018 - 13:47

Radnice v Třebíči dokončila na konci léta některé rekonstrukce a investice do majetku, které měl na starost odboru správy majetku a investic. 
Rekonstrukce Horovy ulice 
Rekonstrukce byla zahájena 3. dubna a dokončena 31. srpna letošního roku a zahrnovala vodovod, kanalizaci, veřejné osvětlení, vybudování nové komunikace a přeložku telekomunikačních kabelů. Do konce září proběhne ještě kolaudace vodovodu a kanalizace, veřejného osvětlení a silnice. Celkově vyšly všechny práce na 3,2 milionu korun bez DPH.

Další mateřské školy jsou zateplené

Horova ulice v Třebíči

Zateplený obvodový plášť, střešní plášť, hromosvody a instalace vzduchotechniky. To jsou proměny tří mateřských škol v Třebíči, a to MŠ Lidická, Bartuškova a U Obůrky. Práce kromě zateplení zahrnovaly také například střešní povlakovou krytinu, instalaci nového hromosvodu a v případě školky Lidická také nové stříšky nad vstupy a venkovní svítidla. Do všech budov byly také v souladu s dotací na zateplení instalovány vzduchotechnické jednotky, které umí hlídat hladinu oxidu uhličitého a čidlem automaticky spustit do heren přívod čerstvého vzduchu. Hlavně v zimním období se nemusí větrat okny a teplo neuniká ven. Celková cena zateplení všech tří školek je 7,3 milionu včetně DPH, vzduchotechnika ve všech budovách je za 1,4 milionu včetně DPH.

Probíhá další etapa opravy dřevěné budovy říčních lázní na Polance

Říční lázně v Třebíči

V letošní etapě prací probíhá odstranění nátěrů a nový nátěr na nosných částech dřevěných konstrukcí. Práce zde budou probíhat až do 30. listopadu. V příští etapě se Fuchsova budova převlékáren dočká nátěrů zbylých konstrukcí (zábradlí, podbití, stěny), opravy sociálního zařízení a vybudování vsakovacího zařízení pro odvedení dešťových vod ze střechy objektu.

Rekonstrukce skokanského bazénu na Polance
Také skokanský bazén projde významnou opravou. V termínu od 10. září 2018 do konce května 2019 (včetně zimní přestávky od listopadu letošního do února příštího roku) zde budou probíhat dvě části opravy.

Zadní synagoga

První část zahrnuje stavební práce. Budou vybourány přelivné hrany a vybetonovány nové, odstraní se obkladačky, proběhne sanace a příprava pro polyuretanový nátěr. Na skokanské věži bude opraveno betonové těleso a plošiny budou opatřeny protiskluzovým nátěrem. Ve druhé, technologické části opravy budou provedeny zemní odkopy, výměny přívodních a odvodních trysek a napojení rozvodů ve stávající rozvodné šachtě. Cena rekonstrukce e 5,8 milionu bez DPH.

Fasáda na zadní synagoze bude opravena
Oprava zahrnuje otlučení nesoudržných omítek, budou provedeny nové vápenné omítky i lokální vysprávky poškozených částí omítek. Celá plocha uliční fasády bude přeštukována a natřena nátěrem na bázi vápna, v odstínu lomená bílá. Kamenný opěrák bude ošetřen biosanačním nátěrem a poté vápennou barvou. Parapety budou z pozinkovaného plechu v barvě zašlé mědi, okna budou zvenku natřená. Cena prací je necelých 230 tisíc korun bez DPH. Mimo tyto opravy bude do konce tohoto roku restaurován kamenný portál vstupu do synagogy.

Výstavu v havlíčkobrodské galerii doplní komentované prohlídky

18. Září 2018 - 13:11

Komentovanou prohlídku výstavy Jan Antonín Venuto a jeho dílo v kontextu české krajinomalby a veduty přelomu 18. a 19. století pořádá ve středu 19. září od 17.00 Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Expozice, kterou v havlíčkobrodské galerii zahájili na počátku září, doplní ještě tři komentované prohlídky výstavy se uskuteční v říjnových termínech: pátek 5. října v 15.00, v sobotu 6.  října ve 14.00 a ve středu 17. října v 17.00.
Výstava potrvá do neděle 21. října.

Kontakt

Obecní úřad Hodov
675 04 Hodov 54
úterý (letní čas) 19:00 – 20:00
úterý (zimní čas) 18:00 – 19:00
starosta 774 409 001
ou.hodov@horacko.cz
IČO 00376850
datová schránka tfwaxb4

Počasí v Hodově

Radar bouřky