Jste zdeAgregátor zdrojů / Zdroje / Vysočina News

Vysočina News


Syndikovat obsah
Zpravodajství z Vysočiny
Aktualizace: 6 hodin 11 min zpět

Kanadští softbalisté v Brodě přehráli USA. Diváci viděli čtyři homeruny

17. Červen 2019 - 21:40

Severoamerické derby v brodské Hippos aréně mělo vynikající úroveň. Kanaďané byli od začátku v těsném vedení, o náskok se ale museli strachovat až do konce. Po vítězství 4:1 mají v podstatě jistý postup mezi osm nejlepších týmů šampionátu.

Kanaďané v utkání, při kterém je podporovaly desítky fanoušků zpoza oceánu, poprvé skórovali ve druhé směně. Až za plot nejprve odpálil Blake Hunter a vzápětí tentýž kousek předvedl Bryan Abrey. Ve třetím dějství pak další kanadský homerun zaznamenal Stephen Mullaley a zvýšil už na 3:0.

Za Kanadu navíc skvěle nadhazoval Patrick Burns. Ten Američanům poprvé povolil odpálit až ve čtvrté směně. A opět to byla rána až za plot. Čtvrtý homerun večera předvedl Matt Palazzo – 3:1.

Nejdramatičtější momenty pak přišly v závěru duelu. Kanaďané nejprve v šesté směně po sérii chyb zvýšili na 4:1. V následujícím dějství – kdy měli Američané poslední šanci na obrat – ale nový kanadský nadhazovač Scott Lieph viditelně znervózněl. Hned dva soupeři proti němu dokázali odpálit a obsadili první a třetí metu.

Následně ale po oddechovém času už Lieph svým zbývajícím soupeřům nedal šanci na zisk dalších bodů a Kanada tak udržela důležité vítězství 4:1. Díky němu zůstává po pátém hracím dnu na čele základní skupiny B. Jen souhra náhod ji tak může ještě připravit o postup do čtvrtfinále. To Američané zatím ze čtyř zápasů na turnaji vyhráli jen dva a o cestu do play-off budou muset ještě bojovat.

Kromě večerního duelu viděli diváci v úterý v Brodě ještě jednoznačnou výhru Venezuely nad Nizozemskem 9:1 a pak dva dramatické duely – Singapur přetlačil Jižní Afriku 4:3 a Austrálie předčila Dánsko 5:3.

Ve středu se v Brodě budou znovu hrát zápasy skupiny A. Fanoušci tak budou moct do Hippos arény opět přijít podpořit český tým. A tentokrát už půjde opravdu o hodně. V úterý totiž Češi prohráli s Argentinou 3:6. Další zaváhání si tak už – pokud chtějí postoupit do čtvrtfinále – nemůžou dovolit. Ve středu v 19.30 v Brodě narazí zatím na nejslabší tým skupiny – Filipíny.

Kromě českého duelu se ve středu v Brodě znovu představí například také Japonci, Novozélanďané nebo zatím asi nejpříjemnější překvapení turnaje Kubánci.

Středeční program mistrovství světa v Havlíčkově Brodě:

10.30 Botswana – Mexiko
13.30 Kuba – Argentina
16.30 Nový Zéland – Japonsko
19.30 Česko – Filipíny

Kaipany se vydaly na spanilou jízdu

17. Červen 2019 - 18:14

V pondělí 17. června se vydalo čtrnáct aut, která postavili v uplynulých čtyřech letech žáci středních škol z Vysočiny v rámci projektu Postav si svoje auto , na týdenní cestu s třinácti zastávkami, na nichž se s nimi bude moct setkat co nejvíc příznivců motorismu.

Celá trasa sportovních vozů středních škol z Vysočiny letos měří 260 km a až do 21. června pojede za běžného provozu.
Třináct zastávek bylo vybráno tak, aby se s automobily mohly seznámit i děti, které k tomu v minulosti neměly příležitost – proto byla jako depa vybrána prostranství před základními školami nebo městská náměstí.

Spanilé jízdy sportovních vozů středních škol Kraje Vysočina se budou v roce 2019 účastnit:

Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava se svými dvěma ostře červenými sporťáky
Česká zemědělská akademie v Humpolci s bílo zeleným krasavcem
Hotelová škola Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí (zelený vůz)
Vyšší odborná škola, Obchodní akademie a Střední odborné učiliště technické Chotěboř (modrý vůz)
Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou (bílý retro + červený sporťák)
Vyšší odborná škola a Střední odborná škola zemědělsko-technická Bystřice nad Pernštejnem (černý a bílý s modrými a žlutými detaily)
Střední škola řemesel a služeb Moravské Budějovice (žlutý vůz)
Střední průmyslová škola Třebíč (černý a zelený vůz)
Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov (bílo modrý sporťák)

Finále Spanilé jízdy bude na jihlavském polygonu, kde společnost Bosch Diesel Jihlava pro všechny týmy připravila tradiční Grand Prix Kaipan.

Rozšíření Hradební ulice v Jihlavě se minimálně o měsíc zpozdí

17. Červen 2019 - 18:02

Při sanaci plochy pod povrchem nového jízdního pruhu na Hradební ulici v Jihlavě museli jít pracovníci zhotovitele stavby z důvodu nevyhovujících zátěžových zkoušek o 15 centimetrů níže, kde objevili kanalizační infrastrukturu ve špatném technickém stavu. Kvůli stanovení dalšího postupu musely být práce pozastaveny a dokončení stavby se tak prodlouží minimálně do září.

„Po jednání zástupců města s vlastníkem, jímž je Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko a pracovníky provozovatele kanalizace, Vodárenskou akciovou společností, se statutární město Jihlava o realizace této přeložky postará v rámci stavby, aby se mohlo co nejrychleji ve výstavbě pokračovat,“ uvedl náměstek pro oblast rozvoje města Petr Laštovička.

Rada města na svém červnovém jednání schválila dodatek smlouvy, v polovině měsíce se tedy začalo s opravou kanalizační přeložky. „Samotný proces prací spojených s přeložkou kanalizace však bude trvat několik týdnů, protože dodací lhůty kanalizačního potrubí jsou zhruba tři týdny. Z tohoto důvodu se termín pro dokončení stavebních prací minimálně do září prodlouží,“ doplnil Petr Laštovička.

Frekventovaná komunikace se dočká rozšíření ke křižovatce s ulicí Znojemskou, v pravém pruhu ve směru od Brněnského mostu vznikne BUS pruh. Původní investice do komunikace přesahovala 9 milionů 200 tisíc korun, dodatečné stavební práce investici navýší přibližně o dalších 300 tisíc korun.

Zápasníci havlíčkobrodské Jiskry na turnaji v Borohrádku

17. Červen 2019 - 18:00

O víkendu 15. června se konal v Borohrádku Memoriál Karla Petrnka, kterého se mezi 57 závodníky zúčastnilo také čtrnáct mladíků Jiskry Havlíčkův Brod a v celkovém hodnocení opět získali první místo. mezi jedenácti oddíly

Výsledky jednotlivců Jiskry Havlíčkův Brod
Přípravka B
28 kg Doležal Josef – 1. místo
28 kg Šiška Radek – 5. místo
28 kg Pátek Alois – 4. místo
28 kg Ficbauer Aleš – 7. místo
31 kg Fikar Matěj – 1. místo
31 kg Fikar Tadeáš – 2. místo
31 kg Fňukal Matyáš – 3. místo
31 kg Nevole Jan – 4. místo
43 kg Wasserbauer Kvido – 1. místo

Přípravka A
25 kg Průša Sebastian – 1. místo
31 kg Šiška Daniel – 4. místo
31 kg Hanusek Daniel – 5. místo
39 kg Pátek Antonín – 1. místo
52 kg Kocman Radovan – 1. místo

Celkové výsledky družstev
1. TJ Jiskra Havlíčkův Brod
2. TJ Sokol Borohrádek
3. TJ Sokol Hodonín

Klienti komunitního bydlení ze Světlé nad Sázavou se zapojují do práce

17. Červen 2019 - 17:51

Šest klientů komunitního bydlení, kteří se loni na jaře přestěhovali do Světlé nad Sázavou, se snaží zapojit do pracovního procesu.

První z nich začala pracovat loni v červnu Šárka na místní základní škole. „Jsem ráda, že mám práci – úklid mě baví. Navíc se mi snaží vyjít vstříc, a v případě potřeby vymění i směnu, abych se mohla s ostatními zúčastnit zajímavých akcí – jako například minulé pondělí, když jsme jeli do Horáckého divadla v Jihlavě na muzikál Šakalí léta,“ uvedla Šárka.
Od poloviny května jezdí dvakrát týdně pracovat do Havlíčkova Brodu Miroslav, který také uklízí – v současné době okolí krámku Čistá duše na psychiatrické nemocnici. „Do Havlíčkova Brodu i zpět jezdím od první směny sám. Práce není náročná, a baví mě. Už jsem posílal i e-mail mé opatrovnici z Městského úřadu v Ledči nad Sázavou, aby věděla, jak se mi daří. Byl bych rád, kdyby si mi časem rozšířil počet dnů, kdy budu jezdit do práce,“ doplnil Miroslav.
Ve čtvrtek ho na pracovišti navštívila i jeho partnerka Lenka, která jela do Havlíčkova Brodu na úřad práce, kde se konala miniburza práce. „Dostala jsem dvě nabídky na práci. V červenci se pojedu podívat do Nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde bych v kuchyni mohla umývat nádobí. Už jsem pracovala v Hotelu Slunce v Ledči nad Sázavou, práce v kuchyni by mě bavila,“ dodala Lenka.
Klienti komunitního bydlení ve Světlé nad Sázavou se zapojují i do charitativních akcí bez nároků na finanční odměnu. Naposledy v polovině května do Sbírky potravin.
Cílem sociální služby poskytované klientům komunitního bydlení je mimo jiné poskytovat podporu při vyhledávání pracovních příležitostí, komunikovat s jejich potenciálními zaměstnavateli, doprovázet klienty k výběrovým řízením, a zajišťovat vhodnou míru potřebné podpory v zaměstnání.

Dopravní omezení při jihlavském Havíření 2019

17. Červen 2019 - 17:44

Od 21. do 23. června se Jihlava zaplní havíři z celé republiky i zahraničí, ožije koncerty i pouličními divadly. Společně s oslavou dávné stříbrné slávy krajského města ale přichází i několik dopravních omezení. Hlavní program se odehraje ve Smetanových sadech a ulicích kolem centra města.

Hlavní program
Při jihlavském Havíření budou kolem centra města rozmístěna čtyři pódia. Přestože bude jedno stát i na Masarykově náměstí, pořadatelé se hlavní hudební program přesunuli do stínu stromů v parku Smetanovy sady a na dvůr Pivovaru Jihlava. Seniory jistě potěší také pódium dechové hudby v Parku Gustava Mahlera.

Hlavní program tak zaplní ulici Vrchlického před jihlavským pivovarem a také celou Tyršovu ulici, kde nebude možné projet ani parkovat. „Obyvatelé Tyršovy ulice však budou moci po celou dobu trvání festivalu využívat provizorní kryté parkoviště pod jihlavským zimáčkem,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast dopravy Petr Laštovička.

Dopravní omezení potrvá po celý festival, to znamená od šesti hodin ráno v pátek 21. června do pravého poledne v neděli 23. června.

Trasa průvodů
Další dopravní omezení se budou týkat ulic, kterými projdou v pátek večer a v sobotu ráno dva havířské průvody. Procesí by nemělo trvat déle než hodinu, večerní průvod vychází z Masarykova náměstí ve 21.00, ranní v 10.00.

Trasa průvodů vede z náměstí do ulice Matky Boží, Věžní a přes park za kinem Dukla do ulice Jana Masaryka a zpět kolem Smetanových sadů přes Dvořákovu ulici do ulice Vrchlického a na nádvoří pivovaru.

Účastníkům pátečního průvodu s loučemi navíc v polovině cesty požehná obří loutka Anděla. Ten se bude sestavovat od 12.00 na parkovišti v ulici Bezručova, kde bude čekat až do 21.00. Do té doby se na parkoviště, ani do Bezručovy ulice žádné auto nedostane.

Doprovodný program
Havíření doplní také bohatý doprovodný program a občerstvení všeho druhu. Místa vyhrazená pouze pro parkování prodejců budou u autobusového nádraží, a to vedle Policejní školy a v parku Vysoké školy polytechnické.

Další zákazy stání budou po celou dobu festivalu platit u vjezdu do čistírny JAS z ulice Jana Masaryka, v ulici Husova naproti Střední zdravotnické škole a v ulici Benešova na straně naproti parku Gustava Mahlera.

Baseballisté Tebíč Nuclears vedou nadstavbu nejvyšší soutěže

17. Červen 2019 - 16:18

Baseballisté Třebíče za sebou mají první polovinu nadstavbové části nejvyšší soutěže, ve které zatím neztratili ani jeden zápas a s šesti výhrami jsou na čele tabulky. Sérii proti extraligovým týmům uzavřeli o víkendu dvojutkáním s Olympií Blansko. Ve večerním zápase na půdě soupeře sice hráči Nuclears nejdříve prohrávali. Přesto dokázali výsledek otočit a udržet vedení až do konce.

Třebíč Nuclears – Olympia Blansko 4:3, 8:0
Před domácím publikem na třebíčské Hvězdě dominoval na nadhozu Američan Jose Flores ve službách Nuclears, který nadělil pálkařům soupeře hned jedenáct strikeoutů. Poslední směnu úspěšně odházel Robin Vávra, který nedovolil soupeři jediný odpal. Tento mladý odchovanec Třebíče byl i jednou z hlavních postav domácího týmu v útoku, kde si připsal hned pět stažených bodů a sám přidal jeden doběh. K dalším bodům přispěli svými odpaly David Sklenář a Tomáš Chadim. Výbornou formu na pálce ukázali i Martin Pernička, Kamil Pejchal a Marek Krejčiřík.

Američan Jose Flores nadělil pálkařům Blanska jedenáct strikeoutů.

Před muži Nuclears je poslední část nadstavby, ve které se postupně utkají se čtyřmi nejlepšími týmy první ligy. Nejdříve vyjedou k dvojutkání na hřiště Sokola Hluboká a před domácím publikem Na Hvězdě v Třebíči se představí v sobotu 13. července od 16.00 proti týmu SaBaT Praha. Stejný soupeř čeká baseballisty Třebíče také v semifinále Českého baseballového poháru, které se odehraje ve středu 19. června v Praze.

Mladý odchovanec Třebíče stáhl proti Olympii Blansko pět doběhů a jeden sám přidal. Baseballisté Nuclears vyhráli 8:0.

První vlak, který nevozí cestující do měst, ale za příběhem

17. Červen 2019 - 10:40

Ve středu 19. a ve čtvrtek 20. června do železniční stanice Jihlava – hlavní nádraží – dorazí unikátní novinka v oblasti protidrogové prevence – Revolution Train, který ocenil i bývalý německý ministr vnitra Thomas de Maizièr. Ve skutečném obrněném vlaku vybaveném moderními technologiemi budou návštěvníci vtaženi do 90minutového programu plného napětí, a to zcela zdarma díky finanční podpoře Kraje Vysočina.

Otevírací doba
Dopolední kapacita vlaku je určena pro školy, zatímco široké veřejnosti je vyhrazena doba od 15.30 do 18.00 (začátek poslední prohlídky). Program určený primárně pro děti od 12 do 17 let začíná každých 20 minut, ale jsou vítáni všichni, které daná problematika zajímá.

Vlakem to nekončí
Protidrogový vlak je pouhým začátkem, na který navazuje řada aktivit organizovaných ve spolupráci s Policií ČR a plánovaných inovativních projektů v podobě RT HUBu či počítačového hřiště.

Ohlasy
Vlak zavítal už do více než 110 měst v České republice, v Německu i na Slovensku, kde jej navštívilo více než 110 tisíc lidí.

Fakta o vlaku
Šest stříbrných obrněných vagónů skrývajících čtyři kinosály, osm interaktivních místností a v nich příběh, jak snadné je propadnout drogám a jak těžké je se závislosti zbavit.

Podpora vlaku
Revolution Train dlouhodobě podporuje Národní protidrogová centrála. Podporu a záštity projekt získal také od Policejního prezidenta Policie, ministra zdravotnictví ČR, hejtmanů a starostů.

Praktické tipy
Rezervace prohlídky na e-mailu rajnochova@revolutiontrain.cz nebo na telefonu 608 405 080 (v den konání akce na 774 724 757).

Farníci z Jihlavska se složili na dar rodině z Komárovic

17. Červen 2019 - 10:35

Postní almužna se v roce 2019 na území Jihlavského děkanátu nesla v duchu pomoci rodině Filových z Komárovic. Farníci si ve velikonočním půstu odpírali nejrůznější požitky a peníze, které za ně ušetřili, dávali do papírových pokladniček, které po skončení donesli do svého kostela. Částka 26 181 Kč, která se vybrala v Jihlavě a okolních obcích, putuje na účet Ludmily Filové z Komárovic.

„Místní faráři si mohou zvolit, na jaký účel peníze z Postní almužny použijí, když nám řekli o rodině z Komárovic, byli jsme osudem této rodiny otřeseni a neváhali jsme tuto finanční podporu zprostředkovat,“ říká mluvčí Oblastní charity Jihlava Barbora Živná a dodává: „rádi bychom pomohli více a zvažujeme možnosti další podpory. Osobně jsem se s manželi Filovými setkala a přes velkou nepřízeň osudu jsou to neskutečně milí lidé, kteří drží v každé těžké chvíli při sobě a doufají v lepší budoucnost.“

„Znám osud této rodiny a znám je i osobně. Je to rodina soudržná, navzájem se podporují, udržují si smysl pro humor. Pomáhá jim také víra – bylo krásné vidět celou rodinu při 1. svatém přijímání jejich dcery Terezky. Ve všech čtyřech kostelích mé farnosti jsme pro tuto rodinu udělali sbírku, kterou odešleme právě na transparentní účet,“ řekl Petr Balát, farář z Města Brtnice a vybízí další, kteří do kostela nechodí, ale rádi by pomohli: „Město Brtnice vyhlásilo veřejnou sbírku s účelem vytvoření bezbariérového prostředí v domě, úpravu osobního automobilu, pořízení invalidního vozíku a pokrytí nákladů spojených s léčbou. Kdo můžete, přispějte jakoukoliv částku na transparentní účet 2801620794/2010.“

Libor Fila, profesionální dřevorubec, kácel loni v květnu strom, který se nešťastnou náhodou při pádu stočil nesprávným směrem a padl na manželku s dcerou. Dcera tuto nehodu nepřežila a manželka bude mít trvalé následky. Pan Filo se rozhodl darovat dceřiny orgány a pomoci tak jiným dětem. Celá věc byla podstoupena Krajskému soudu v Brně, který Libora Filu pravomocně odsoudil a vyměřil mu podmínku. Pojišťovna se přihlásila o náhradu škody za lékařskou péči o dceru. Díky účasti zástupců transplantačního týmu nemocnice IKEM, kteří se při jednání s pojišťovnou rodiny Filových zastali, nemusí pan Filo platit statisícovou částku za „léčení“ své dcery. Pan Filo se nyní stará o manželku, která je po úrazu na invalidním vozíku a dvě děti.

Čeští softbalisté v Brodě nestačili na Japonsko. Po skvělém startu prohráli 3:4

16. Červen 2019 - 21:58

Skvělá první směna i solidní zbytek zápasu. Čeští reprezentanti přesto v Havlíčkově Brodě na druhé vítězství na světovém šampionátu nedosáhli. Přestože v úvodu vedli už 3:0, favorizovaným Japoncům nakonec podlehli 3:4.

Skvělý vstup Čechů do zápasu podpořil i japonský nadhazovač Hayami Takahaši. Tomu se před necelými 800 fanoušky v Hippos aréně vůbec nevedlo. První bod národní tým získal po sérii jeho nepřesných nadhozů. Další dva doběhy pak Češi přidali po dlouhém odpalu Michala Kolůcha.

Následně japonští trenéři logicky nadhazovače vystřídali. Místo Takahašiho nastoupil Hikaru Matsuda a v utkání nastal zlom. Od té doby nebyli domácí hráči s to odpálit a až do konce zápasu nepřidali ani bod.

Za český tým v úvodní části duelu nadhazoval Michal Holobrádek – jediný hráč havlíčkobrodských Hrochů v národním výběru. A vedl si obstojně. Japonci, kteří patří mezi nejlepší týmy světa, proti němu dokázali v prvních čtyřech směnách odpálit sedmkrát. Zároveň ale hráli velice trpělivě, potrestali drobné chyby v české obraně a ve čtvrtém dějství se jim podařilo srovnat na 3:3.

Následně místo Holobrádka nastoupil na nadhoz Marek Joska. Proti němu sice dokázali Japonci odpálit jen dvakrát, díky ráně Tayia Kataoky ale přece jen zaznamenali čtvrtý bod a v páté směně tak otočili skóre.

Češi už na obrat nedokázali zareagovat a po úvodní prohře s Novým Zélandem tak podruhé na domácím mistrovství světa prohráli. V pondělí se národní tým představí opět v Praze, kde ho čeká souboj s Argentinou, tedy s dalším týmem, který chce v Česku útočit na medaili.

V Brodě se pak čeští softbalisté představí minimálně ještě dvakrát. V úterý v 19.30 se tam utkají s Filipínami a ve čtvrtek v 19.30 tam pak narazí na Kubu.

Kromě zápasů českého týmu diváci v Hippos aréně viděli i událost, která se v softbalu vidí málokdy. Odpoledne tam totiž prohrál největší favorit – Nový Zéland. Jeho reprezentanti nestačili na Mexiko 4:5. Kromě toho v Brodě v neděli Kuba přehrála Botswanu 6:0 a Argentina rozdrtila Filipíny 15:0.

V pondělí se ve městě na Sázavě budou hrát zápasy základní skupiny B. Fanoušci se tak budou moct přijít podívat třeba na medailové kandidáty z Kanady, Austrálie nebo Spojených států. V Hippos aréně pak budou hrát třeba taky Dánové nebo Nizozemci, kteří si z Vysočiny v minulosti odvezli několik cenných kovů z evropských šampionátů.

Pondělní program mistrovství světa v Havlíčkově Brodě:

10.30 Jižní Afrika – Singapur
13.30 Nizozemsko – Venezuela
16.30 Dánsko – Austrálie
19.30 Spojené státy – Kanada

Ilustrační foto: Jaroslav Loskot

Havlíčkobrodští zápasníci na turnaji v Polsku

16. Červen 2019 - 20:17

O víkendu se v polské Raciborzi konalo mezinárodní soustředění mladších žáků, které zakončil turnaj v zápase řeckořímském. Proběhl třetí ročník Memoriálu Grzegorza Pieronkiewicza.

Mezi šedesátkou mladých zápasníků z Polska a Čech nechyběli na soustředění zápasníci Jiskry Havlíčkův Brod. Mezinárodního turnaje se pak zúčastnilo 144 závodníků z Polska, Čech, Slovenska a Srbska.

Výsledky jednotlivců Jiskry Havlíčkův Brod
Mladší žáci

42 kg Žák Petr – 3. místo
47 kg Satrapa Václav – 1. místo
53 kg Žák Vítězslav – 1. místo

Starší žáci
35 kg Zvolánek Patrik – 1. místo
59 kg Miska Patrik 59 – 1. místo
73 kg Kučera Filip – 3. místo.

Korejský dobrovolnický program už po třetí v Třebíči

16. Červen 2019 - 19:59

Skupina třiceti devíti dobrovolníků z Jižní Koreje přijede poslední týden v červnu do Třebíče. Pro děti z třebíčských základních škol Benešova, Na Kopcích a také pro třídy základní školy v Okříškách mají připravený vzdělávací program. Nejen, že si děti procvičí angličtinu, ale také se seznámí s ekologicky šetrnou energetikou. V praktické části budou stavět solární autíčko. Dva dny stráví také v třebíčské nemocnici – pro pacienty, návštěvy, ale i pro širokou veřejnost připraví představení korejské kultury. Kromě toho přiloží také ruku k dílu a v areálu nemocnice pomohou s úklidem a údržbou zeleně.

Korejskou kulturu představí nejen v Třebíči, ale i na jižní Moravě

Než zamíří do Třebíče, skupina jihokorejských studentů a zaměstnanců firmy KHNP, stráví několik dnů na jižní Moravě, konkrétně v Moravském Krumlově a Ivančicích. Pro tamní základní školy připravují korejský kulturní program včetně ukázek taekwonda, národních korejských oděvů hanbok a také her. Na středu 19. června se na jejich představení přijde podívat na dvě stě dětí z Moravského Krumlova.

Vyrobí si solární autíčko a procvičí angličtinu

Tři dny mají vyhrazené pro školy. Začínají v pondělí 24. června na základní škole v Okříškách, další dva dny budou v třebíčské základní škole Benešova a Na Kopcích. Pro děti mají připravený praktický workshop, kde budou společně vyrábět autíčka na solární pohon. Domlouvat se budou v angličtině. Takže děti budou mít také příležitost uplatnit své anglické komunikační dovednosti v praxi.

Třebíčské nemocnici pomohou také finančním darem

Ve čtvrtek 27. a v pátek 28. června stráví dobrovolníci v třebíčské nemocnici. Celé dopoledne pod dohledem technických pracovníků nemocnice budou pomáhat s potřebnými úklidovými pracemi v areálu. Ve 14 hod po oba dva dny se mohou zájemci přijít podívat na představení korejské kultury. Studenti si připraví ukázky korejského zpěvu a tance, návštěvníci budou moci ochutnat korejské jídlo, dokonce si zahrát korejskou hru jegi. Ta je považována za originální verzi západní hry hackysack. Jegi je něco jako badmintonový košíček. Je vyroben z mince a z tradičního korejského papíru. Hráči kopou jegi do vzduchu a snaží se ho udržet ve vzduchu co nejdéle. Pomoc nebude jen dobrovolnická, ale také finanční. Nemocnici Třebíči daruje firma KHNP 200 000 Kč na koupi ultrazvukového přístroje.

Jihokorejská firma KHNP patří mezi potenciální dodavatele výstavby nových jaderných bloků v České republice. Třetím rokem v regionu Jaderné elektrárny Dukovany organizuje dobrovolnický program. Letos své aktivity v rámci budování dobrých vztahů a navazování přátelství rozšířili z Vysočiny také na jižní Moravu. V minulých dvou letech připravili dobrovolnický program v Třebíči a v Náměšti nad Oslavou.

Na Žabáku v Humpolci se budou zájemci učit, jak na rizika u vody

16. Červen 2019 - 8:36

V úterý 18. června se na humpoleckém koupališti Žabák budou v rámci kampaně Dny bez úrazů děti ze škol a později odpoledne i široká veřejnost učit, jak předcházet rizikům a úrazům u vody.

Od 9.00 do 12.00 je připraven program pro žáky základních škol, od 13.00 do 18.00 se budeme věnovat zájemcům z řad veřejnosti. Tematické školení v předprázdninovém, letním čase zajišťuje Centrum péče o děti a rodinu.

Program akce

Fotbalisté v Rozsochatci postoupili do vyšší fotbalové soutěže

16. Červen 2019 - 8:22

Družstvo TJ Sokol Rozsochatec A sehrálo v podvečer v sobotu 15. června poslední zápas sezóny 2018/2019 s mužstvem Lučice s výsledkem 2:1 a podařilo se mu postoupit z I. B třídy skupiny A v Krajském přeboru Vysočiny do I. A třídy skupiny A.

Za Rozsochatec hrají dvě mužstva mužů, družstvo A hraje v krajském přeboru od sezony 2017/2018 a mužstvo B hraje okresní přebor III. třídy, kde se v letošní sezoně umístilo na sedmém místě. Jako první v historii se do krajského přeboru dostalo mužstvo z Rozsochatce dorostu už v sezóně 2012/2013, kdy hráli I. třídu dorostu dvě sezony sami a pro třetí se spojili s hráči ze Ždírce nad Doubravou, pro další období už byl nedostatek hráčů. TJ Sokol Rozsochatec chce družstvo dorostu opět obnovit pro příští sezonu.
Po skončení sobotního zápasu proběhlo slavnostní předání poháru a diplomu z rukou zástupce krajského fotbalového svazu Romana Šoukala a starosty TJ Sokol Rozsochatec Dušana Svobody. Následovalo focení obou domácích týmů a večer pokračovala volná zábava na oslavu postupu.

Cyklostezka R 08 v Jihlavě nabírá zpoždění

16. Červen 2019 - 7:34

Cyklostezka R08, která má propojit Jihlavu s Pávovem, nabere tříměsíční zpoždění. Zhotovitel, který měl stezku za 60 milionů korun dokončit do 31. května, termín nedodržel a město se s ním nyní snaží dohodnout, aby stavbu dokončil alespoň do konce srpna.

Problémy provázely stavbu od samého začátku, kdy se stavební činnost naplno na místo v červnu rozběhla až od října. Na jaře pak došlo k dalšímu zpoždění na přeložkách inženýrských sítí a poté začal zhotovitel napadat kvalitu projektové dokumentace. Nyní staviteli za nedodržení termínu běží sankce 0,2 procenta z celkové ceny denně, což představuje do konce srpna možnou pokutu až 12 milionů korun.

„Po dlouhém jednání rada města schválila prodloužení termínu dokončení u některých stavebních objektů do konce srpna, ale zhotovitel tento dodatek odmítl podepsat. Stavebník na stavbě chce pokračovat, ale my bohužel musíme uplatnit smluvní pokutu a zároveň se postarat o to, abychom neohrozili čerpání dotace 54 milionů korun. Musíme zároveň postupovat citlivě také proto, abychom neohrozili solventnost dodavatelské firmy vůči subdodavatelům, kterými jsou z velké části místní podnikatelé,“ přiblížil aktuální situaci náměstek primátorky pro rozvoj města Petr Laštovička.

Město podle něj nyní podniká všechny zákonné kroky k tomu, aby se podařilo najít cestu, jak stavbu nejpozději do konce srpna dokončit a vyhnout se odstoupení od smlouvy a soudnímu sporu.

Cyklostezka usnadní dopravu na kolech především pracujícím v průmyslové zóně, využití najde nepochybně ale i jako spojnice do oblíbených míst trávení volného času.

Cyklisté budou moci na novou stezku najet v ulici 5. května, dál povede podél železniční tratě na Havlíčkův Brod, pod Sokolovskou ulicí a přes Pávovskou ulici až do Pávova. Součástí stavby je také tzv. tubosider, tedy podjezd, který vede pod Sokolovskou ulicí, a 78 metrů dlouhá lávka, která cyklostezku navede na Pávovský most.

Turisté vyrazí za Gustavem Mahlerem

16. Červen 2019 - 7:20

Putování Po Vysočině s Gustavem Mahlerem aneb Po stopách lásky Gustava Mahlera se bude jako doprovodný program hudebního festivalu Mahler Jihlava 2019 konat v neděli 23. června.

  1. varianta
    Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) Zhruba 25 km.
  2. varianta
    Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. Zhruba 13 km.

Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva zdarma, sraz v ulici Legionářů v 7.15 na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7.30.

Odjezdy vlaků z Humpolce do Havlíčkova Brodu s přípojem do Jihlavy:
15:12 (Ji 16:35), 19:09 (Ji 20:33)
Odjezdy autobusů z Humpolce do Jihlavy z autobusového nádraží v Humpolci: 12:35 (Ji 13:15), 16:35 (17:15), 19:38 (Ji 20:03), 19:40 (Ji 20:09), od polikliniky v Humpolci: 13:45 (Ji 14:10), 14:33 (Ji 16:05 – přestup v H. Brodě), 17:40 (Ji 18:05).

Policisté na Vysočině slaví Den Policie České republiky

15. Červen 2019 - 17:01

Policisté na Vysočiny si v letošním roce připomínají desátý rok trvání samostatného krajského policejního ředitelství. Při této příležitosti proběhne tradiční promenádní koncert Hudby Hradní stráže a Policie České republiky pro veřejnost.

V úterý 18. června od 14.30 se koná koncert v Parku Gustava Mahlera v Benešově ulici v Jihlavě. Vstup na koncert je pro všechny zdarma.

Hudba Hradní stráže a Policie České republiky je velké hudební těleso, které déle než sedmdesát let vysoce profesionálně reprezentuje českou hudební kulturu, a to nejen doma, ale i v zahraničí. Svým vznikem v roce 1945 orchestr navázal na bohatou tradici vojenských, policejních i četnických hudeb z období první československé republiky. Šlo totiž o hudební tělesa, která byla vždy neoddělitelnou součástí naší hudební kultury a zároveň ukázkou hudební vyspělosti národa. Mezi prvořadé povinnosti Hudby Hradní stráže a Policie České republiky patří zajištění hudebního doprovodu při všech státních ceremoniích na Pražském hradě, především státních návštěv a nástupních audiencí velvyslanců. Orchestr je také významným kulturním reprezentantem Policie České republiky a zároveň plní veškeré služební úkoly vyplývající z tohoto postavení. V rámci koncertu v Jihlavě zazní nejen slavné světové melodie z policejních a kriminálních filmů a seriálů, ale posluchači se mohou těšit na některé populární melodie od známých českých i světových autorů.

Street art v Jihlavě

15. Červen 2019 - 16:07

Třída 7. A ZŠ Kollárova pořádá ve středu 19. června v 17.00 ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě a Statutárním městem Jihlava v ulici Na Sádkách 895/3 v Jihlavě vernisáž výstavy nazvanou Náš street art.

Vernisáž je vyvrcholením projektu, který v rámci programu Statutárního města Jihlava s názvem Jihlava vzdělává kulturou organizuje Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě.
Cílem projektu, který vede galerijní edukátorka Pavlína Pitrová, je nejprve teoreticky a následně prakticky zažít přípravu vlastního výtvarného projektu s tématem street artu – od návrhu, přes legislativu, propagaci, dokumentaci až po jeho vlastní realizaci. Žáci si vyzkouší, co vlastně obnáší příprava výstavy i s jejím uskutečněním a finálním představení veřejnosti. Program je zaměřen na spolupráci jak ve třídní skupině tak i mimoškolní komunikaci s osobami a účastníky, kteří jsou do projektu přímo i nepřímo zainteresováni. Důraz je kladen především na komunikaci a společnou práci.

O hornictví v Jihlavě

15. Červen 2019 - 14:32

Přednášku Davida Zimoly nazvanou Jihlavské hornictví a jeho tradice pořádá v muzejním Malovaném sále v úterý 18. června od 17.00 v Muzeu Vysočiny Jihlava.

Přednáška bude věnována historii důlních prací na Jihlavsku z pohledu archeologie a historického bádání. Věnujeme ji také tradicím, které spojujeme s těžbou stříbra, především Jihlavskému havířskému průvodu, jenž v letošním roce oslaví hned tři devítková výročí – 1799, 1899 a 1999. Průvod, který se uskuteční v Jihlavě ve dnech 21.–23. června, zároveň oslaví 20 let od znovuobnovení této ryze jihlavské tradice v roce 1999. Jedním z iniciátorů přednášky je i Spolek pro starou Jihlavu.

Slunohraní namíchá v Novém Městě na Moravě letní náladu

15. Červen 2019 - 10:18

Devátý ročník Novoměstského Slunohraní se přihlásí, stejně jako ročníky předchozí, hned se začátkem července. V Novém Městě na Moravě tak začnou prázdninové měsíce příjezdem několika desítek muzikantů a rozeznělou Horáckou Galerií.

Hudební workshopy pod vedením Janáčkova kvarteta přinesou třiceti účastníkům smyčcových kurzů příležitost obohatit svoje interpretační dovednosti a získat cenné rady přímo od těch nejlepších. Stejně tak i jejich společné hraní v komorním orchestru pod taktovkou Richarda Kružíka. Publikem očekávanou součástí Novoměstského Slunohraní však budou především tři koncerty na nádvoří Horácké galerie. V pondělí 1. července vystoupí Pacora trio, v úterý 2. července Marta Töpferová s kapelou Milokraj a ve čtvrtek 4. července proběhne slavnostní ukončení Slunohraní vystoupením Janáčkova kvarteta a Letního orchestru.
Koncerty Novoměstského Slunohraní odbočují ze sféry klasické hudby často také do světa world music, jazzu, folkloru a dalších žánrů.
Během prvních dvou koncertů se přes nádvoří Horácké galerie přenese měkká a barevná vlna, složená z tónů cimbálu, houslí, kontrabasu, ale také kytary a zpěvu.
V pondělí 1. července se představí trio Pacora. Je projektem fenomenálního slovenského houslisty Stana Palúcha. Trio vytvořil společně s moldavským cimbálovým virtuosem Marcelem Comendantem a slovenským jazzovým kontrabasistou Robertem Raganem. Tyto tři nástroje, které pospolu většinou tvoří spíše cimbálové muziky, se v rukou hudebníků Pacora Trio stávají zdrojem jedinečné hudby, kterou lze jen stěží zařadit do nějaké škatulky.
V úterý 2. července zavítá do Nového Města na Moravě zpěvačka a skladatelka Marta Töpferová. Představí svůj projekt Milokraj, který v sobě nese písně čerpající z českých, moravských a latinskoamerických tradic. Obklopena špičkovými muzikanty vstoupí svým hlasem a projevem do srdcí všech, kdo mají rádi křehkou hudbu na pomezí žánrů.
Ve čtvrtek 4. července čeká posluchače, kurzisty i lektory smyčcových kurzů závěrečný koncertní večer. Představí se už tradičně Janáčkovo kvarteto, které si v Novém Městě na Moravě během předchozích let získalo řadu věrných fanoušků. Ve druhé části večera pak vystoupí Letní orchestr, složený ze všech účastníků hudebních kurzů. Přestože je to orchestr s pouze pětidenní životností, vždy dokáže publikum překvapit svojí energií a radostí z hudby. Letos orchestr pod taktovkou Richarda Kružíka, mimo jiné, doprovodí trumpetistu Petra Hojače. Slunohraní tradičně ukončí plovoucí lampiónky, které už dokázaly splnit nejedno přání.
Účastníky smyčcových kurzů čekají také krátké speciální workshopy, a to jak s Martou Töpferovou, tak také s houslistou Stanem Palúchem.
Vstupenky lze zakoupit vždy 45 minut před konáním koncertu, případně v malé informační kavárně, která bude od 1. července před branou Horácké galerie.
Rezervaci vstupenek mohou zájemci provést na www.slunohrani.cz.

Kontakt

Obecní úřad Hodov
675 04 Hodov 54
úterý (letní čas) 19:00 – 20:00
úterý (zimní čas) 18:00 – 19:00
starosta 774 409 001
ou.hodov@horacko.cz
IČO 00376850
datová schránka tfwaxb4

Facebook Hodováci

Počasí v Hodově

Radar bouřky