Jste zdeAgregátor zdrojů / Zdroje / Vysočina News

Vysočina News


Syndikovat obsah
Zpravodajství z Vysočiny
Aktualizace: 20 hodin 49 min zpět

Soutěž Brody v Brodě zná vítěze

11. Listopad 2018 - 19:58

Fotostředisko Havlíčkův Brod, jeden z nejstarších fotoklubů v ČR uspořádal už šestý ročník fotografické soutěže pro širokou veřejnost z celé České republiky se zaměřením na města, která mají v názvu Brod.

Projekt Brody v Brodě navazuje na předchozí úspěšné ročníky a je realizován za aktivní pomoci a účasti měst Havlíčkův Brod, Český Brod, Uherský Brod, Vyšší Brod a Železný Brod a Kraje Vysočina. Do soutěže Brody v Brodě bylo možné posílat fotografie od 15. března do 30. září.

Jeden soutěžící mohl přihlásit nejvýše pět fotografií v každé kategorii. Do soutěže bylo přihlášeno 490 fotografií od 69 autorů. Loni bylo přihlášeno 404 fotografií od 62 autorů z České republiky. „Odborná soutěžní porota se sešla ve středu 24. října 2018 v Havlíčkově Brodě v čele s Lubomírem Maštěrou, fotografem a předsedou Horáckého fotoklubu Jihlava. V porotě dále zasedli zástupci jednotlivých měst – Brodů,“ uvedl Stanislav Novotný, vedoucí Fotostřediska Havlíčkův Brod. Slavnostní vyhlášení výsledků fotografické soutěže Brody v Brodě proběhlo ve čtvrtek 8. listopadu v obřadní síni Nové radnice v Havlíčkově Brodě. Pořadatelé soutěže pozvali na slavnostní vyhlášení všechny oceněné autory, kteří přišli téměř všichni. Ceny soutěžícím předávali starostové nebo místostarostové ze všech Brodů.

Vítězové jednotlivých kategorií pro rok 2018

Kategorie Krásy města: Petr Hála – Západ nad Městem
Kategorie Život ve městě: Lenka Rázlová -Taneček s Onderem
Kategorie Potoky a řeky: Stanislav Novotný – Na hraně
Kategorie Soutěžící do 20 let: Yang Cai – Model na zastávce.

Slavnostní vyhlášení výborně a vtipně moderovala Alena Doležalová a o hudební vložku se postaralo duo Vrabčí trh.

Veřejnost si může prohlédnout výstavu vítězných a vybraných fotografií soutěže Brody v Brodě 2018 v prostorách Nové radnice v Havlíčkově Brodě do konce letošního roku.

Dva řidiči přišli o víkendu na Vysočině o řidičské průkazy kvůli alkoholu

11. Listopad 2018 - 19:47

Policisté zastavili o víkendu na silnicích Vysočiny dva řidiče, kteří usedli za volant poté, co požili větší množství alkoholu. Oběma policisté zadrželi řidičské průkazy.

Prvního hříšníka přistihla policejní hlídka v sobotu 10. listopadu v Rybném na Jihlavsku. „Při silniční kontrole osobního vozu měla policejní hlídka podezření, že řidič požil alkoholické nápoje před jízdou. Proto ho vyzvali k provedení orientační dechové zkoušky, jejíž výsledek byl pozitivní – 1,88 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky – 1,86 a 1,80 promile alkoholu v dechu.
Čtyřiačtyřicetiletý řidič policistům přiznal, že požil alkohol před jízdou a s naměřenými hodnotami souhlasil. Lékařské ošetření spojené s odběrem krve nepožadoval,“ popsala první případ Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Druhého pak zastavili policisté v Krasíkovicích na  Pelhřimovsku v neděli 11. listopadu časně ráno kolem třetí hodiny. „Řidič osobního vozu Peugeot 206 projížděl po místní komunikaci od Kojčic směrem do centra Krasíkovic, kde ho před domem zastavila a kontrolovala hlídka dopravní policie. Dechová zkouška odhalila 2,10 promile alkoholu v dechu, opakované dechové zkoušky měly také pozitivní výsledky – 2,21 a 2,19 promile alkoholu v dechu. Policisté sedmačtyřicetiletému řidiči zakázali další jízdu,“ dodala Dana Čírtková s tím, že policisté oběma řidičům na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu s vozidlem. Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Mladí kuchaři vařili vysočinské recepty v bio kvalitě

11. Listopad 2018 - 19:07

Deset vybraných žáků 3. ročníků oboru kuchař-číšník jihlavské střední odborné školy služeb si začátkem listopadu vyzkoušelo přípravu osvědčených receptů z Vysočiny. Žáci vařili z regionálních bio surovin a pod dohledem zkušeného kuchaře Michala „Huga“ Hromase.

Účastníci vzdělávacího projektu BIO v regionu, včetně žáků prvních ročníků nového studijního oboru Potraviny a výživa, tak mohli nakonec ochutnat například žitný chléb s kozím sýrem a medem, černé jelítko a cmundu s pečenou hruškou a cibulí nebo tradiční mrkvance.

„Koncept společného vaření žáků s profesionálním kuchařem se nám velice osvědčil. Letos mohli naši žáci vařit mimo jiné s francouzských šéfkuchařem, držitelem dvou michelinských hvězd Phillipem Millem,“ připomněl ředitel školy Libor Fasora s tím, že podobné aktivity vedou k podpoře gastronomických oborů na Vysočině.

Spolupráci i netradiční koncept pozitivně hodnotila také organizátorka projektu Andrea Hrabalová z Bioinstitutu, který podobné akce pořádá v několika dalších krajích v Česku.

Foto: OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava

Výstava Brody v Brodě

11. Listopad 2018 - 16:44

Ve čtvrtek 8. listopadu byla vernisáží zahájena ve vestibulu Nové radnice v Havlíčkově Brodě výstava Brody v Brodě. Zájemci si ji mohou prohlédnout během listopadu a prosince. 

„Chtěl bych poděkovat všem zástupcům měst za podporu naší soutěže. Jsou zde vystavené všechny oceněné fotografie a doplněné o fotografie z užšího kola. Výstavu tvoří 30 fotografií, která je putovní a bude postupně ve všech Brodech,“ řekl Stanislav Novotný, předseda Fotostřediska Havlíčkův Brod.
Na úvod promluvil starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl, který přivítal zástupce všech Brodů a poděkoval Fotostředisku Havlíčkův Brod za uspořádání tradiční soutěže a navazující výstavu. O hudební zpestření vernisáže se postaralo duo Vrabčí trh.

Výstava bude v Havlíčkově Brodě do konce letošního roku a pak se přestěhuje do Železného Brodu.

Seznámení s historií zámku ve Žďáru nad Sázavou skrze všechny smysly

11. Listopad 2018 - 13:10

Jak vnímají svět nevidomí? Jaké to je, když se musíte spolehnout na jinou osobu a své další smysly? Návštěvníci prohlídek s názvem Muzeum na dosah to zjistí 17. listopadu od 10.00 do 17.00 ve žďárském Muzeu nové generace.

„Nevidomí vnímají svět jinak než ostatní. A proto chceme, aby vidící poznali, jaký ten jejich svět je. Návštěvníkům zavážeme oči a na dva návštěvníky připadne jeden člověk, který je bude provázet. Každá skupinka bude mít svého průvodce. Návštěvníci tak netradičním způsobem poznají bohatou historii a umění bývalého žďárského kláštera i Muzeum nové generace,“ říká Magda Smejkalová z pedagogického oddělení zámku ve Žďáru nad Sázavou.

Zažít, jak vnímají svět nevidomí mohou zájemci na zámku ve Žďáru nad Sázavou

Pejsci, lidé na vozíčku i nevidomí vítáni
Prohlídky, které se konají už podruhé, nejsou určené pouze pro vidomé. „Tento program pořádáme i pro nevidomé. Proto mohou dorazit i oni, aby se setkali například se samotným géniem Santinim. A co je důležité, aby nezapomněli své pejsky. Ty máme v muzeu velmi rádi,“ doplňuje Smejkalová.

 

 

Návštěvníci zavřou oči, zapojí hmat, chuť, čich i sluch
Kromě prohlídky muzea čekají na zájemce i další aktivity. „Stále se šátkem na očích se mohou lidé těšit na stezku bosou nohou, poznávání skrze čich a chuť nebo na modelování různých tvarů – vše naslepo. Věříme, že si návštěvníci odnesou netradiční zážitek a lépe porozumí světu nevidomých,“ dodává Lucie Herberová, marketingová ředitelka zámku ve Žďáru nad Sázavou.

Ďábelský virtuóz Ivan Herák & trio ve Velkém Meziříčí

10. Listopad 2018 - 14:38

V úterý 13. listopadu vystoupí od 19.00 v Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí Ivan Herák, který patří k nejvyhledávanějším českým cikánským houslovým virtuózům. 

Za doprovodu cikánského tria uslyší posluchači virtuózní skladby i teskné balady pro sólové housle převážně z maďarské, rumunské a slovenské romské lidové tvorby s prvky klasicko-romanticé hudby.

Houslista Ivan Herák pochází z muzikantské rodiny, je absolventem konzervatoře v Topolčanech. Jeho neobyčejný talent se rozvíjel pod vedením profesora Oleg ter Martirosova. Muzikální výjimečnost, kterou disponuje v kombinaci s hudebním cítěním, mimořádným projevem a improvizací potvrzuje i jeho dosavadní pestrá koncertní činnost. Ivan má za sebou řadu nahrávek a spolupracuje s uznávanými kulturními osobnostmi jakými jsou Ida Kelarová, Zuzana Lapčíková, Jaroslav Svěcený, Yvetta Blanarovičová, Iva Bittová, Václav Hudeček, českobudějovická filharmonie s šéfdirigentem Janem Talichem a dalšími. Dále ho můžete vidět vystupovat jako sólistu také s Talichovým komorním orchestrem, pro něhož vytvořil řadu transkripcí. Cit pro hru na housle dostal do vínku od svých předků. Charismatický projev, přednes jemných tónů v kontrastu s divokými rytmy ho dělají jedinečným umělcem. Houslová sóla, která se vám dostanou do žil či schopnost plynule procházet různé hudební proudy jsou součástí okouzlujícího projevu tohoto virtuóza, který si vždy získá každé publikum.

Trio tvoří Ivan Herák, housle, Josef Fečo, kytara, Marek Boldi, kontrabas.
Vstupné: 150/120 Kč (děti, studenti, senioři)

Předprodej vstupenek a abonentek: Jupiter club, s.r.o., Náměstí 17, 594 01 Velké Meziříčí, telefon: 566782004, 566782001, e-mail: program@jupiterclub.cz, www.jupiterclub.cz

Výstava Hvězdné nebe nad námi v Jihlavě

10. Listopad 2018 - 12:55

Kavárna Muzeum v Jihlavě hostí od úterý 13. listopadu výstavu Hvězdné nebe nad námi, která je připravena k patnáctiletému výročí Jihlavské astronomické společnosti.

Jihlavská astronomická společnost formálně vznikla 20. února 2004 jako občanské sdružení (dnes zapsaný spolek) z neformálního astronomického klubu, který od poloviny roku 2002 působil na jihlavské bráně Matky Boží. Hlavními důvody pro právní formalizaci klubu byly snahy o zahájení diskuze o vzniku nové jihlavské hvězdárny a také touha po pořádání letního dětského tábora. Zatímco návrh na vybudování jihlavské hvězdárny se realizovat nepodařilo, projekt astronomického tábora se s každým dalším rokem výrazně zlepšoval.

V současnosti Jihlavská astronomická společnost funguje jako nezávislé sdružení, které se zaměřuje zejména na popularizaci astronomie a souvisejících přírodovědných a technických oborů. Spolek výhradně ze svých zdrojů pořádá pravidelná pozorování oblohy pro veřejnost, účastní se různých happeningů a také ve spolupráci s různými institucemi (např. Muzeem Vysočiny Jihlava) pořádá veřejné přednášky nebo výstavy.

Z hlediska patnáctiletého vývoje Jihlavské astronomické společnosti lze za pomyslnou programovou vlajkovou loď považovat právě Astronomický tábor, jehož 15. ročník proběhl v roce 2018. Z původně malého oddílu v rámci Instruktorského tábora Domu dětí a mládeže Jihlava se do současnosti vyvinul velký a uznávaný Astronomický tábor, který v rámci České republiky, soudě dle vysokého zájmu dětí i rodičů, patří mezi nejoblíbenější aktivity svého druhu. V současnosti se děti v rámci tábora efektivně učí pozorovat skutečnou oblohu, ale také provádět nejrůznější odborná měření nebo třeba fotografovat noční i denní oblohu.

Jihlavská astronomická společnost na rok 2019 připravuje hned několik mimořádných akcí, které budou půlkulaté patnáctileté výročí připomínat. V Jihlavě díky tomu se budeme moci krom jiného v rámci různých akcí setkat hned s celou řadou významných a známých vědců. V příštích letech by Jihlavská astronomická společnost chtěla znovu otevřít téma vzniku jihlavské hvězdárny a také stále zlepšovat své neziskově poskytované služby cílené na nejširší veřejnost i aktivity spojené s letním dětským táborem.

Rok v Úsměvu, obrazy klientů denního stacionáře

10. Listopad 2018 - 12:53

Rok v Úsměvu je název výstavy výtvarných prací, kterou připravuje Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s denním stacionářem Úsměv. Výstava bude probíhat v prostorách galerie Tympanon v termínu od 16. listopadu do 13. ledna 2019.

Stacionář Úsměv Třebíč je jednou ze služeb Oblastní charity Třebíč. Posláním stacionáře je poskytovat podporu a pomoc lidem s mentálním a kombinovaným postižením, kteří žijí v Třebíči a okolí. Je určen především pro ty, kteří se chtějí setkávat s přáteli a rozvíjet svoje dovednosti. Jejich nepříznivá situace se projevuje snížením soběstačnosti a sebeobsluhy v základních životních dovednostech a vyžaduje pravidelnou pomoc či podporu jiné fyzické osoby. Uživatelům nabízí pomoc při sebeobsluze, možnost společného stravování, vycházek, plavání, výletů. Pořádá pobyty na podporu samostatnosti, sociálně rehabilitační pobyty, klubová setkání s rodiči a pečujícími osobami. Velmi důležitou součástí služby je pracovní terapie. Vzniká tím prostor pro smysluplně využitý čas ve výtvarné, keramické, smaltové, dřevařské, košíkářské dílně, ve cvičném vaření a při práci na zahradě. Stacionář provozuje také individuální terapii, kde kromě udržování a rozvoje rozumových a sociálních dovedností probíhá nácvik alternativní komunikace a podpora lidí s těžkým postižením.

Stacionář byl založen 6. září 1999 ve spolupráci se Společností pro podporu lidí s mentálním postižením Třebíč. Výstavou je zahájena oslava dvaceti let od založení služby stacionáře.

„Poděkování patří Jitce Janíkové, která již přes rok pomáhá rozvíjet výtvarné schopnosti a dovednosti v Úsměvu. Díla vznikala díky jejímu odbornému vedení. Nyní se výtvarníci Úsměv nebojí prostoru a barevnosti,“ říká Jana Mušková, koordinátorka stacionáře Úsměv.
Vstupné 20/10 Kč. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 15. listopadu v 10.00.

O Izraeli v pondělí v Telči

10. Listopad 2018 - 11:00

V obřadní síni telčské radnice se v pondělí 12. listopadu uskuteční od 17.00 přednáška Heleny Grycové Benešové s názvem Zemí knihy. 

Zemí Knihy – spíš než přednáška se nabízí do podtitulku napsat: inspirace pro cestu do Izraele. Kdo tuto zemi navštívil, dá za pravdu, že se jedná o destinaci s mimořádným geniem loci. Navštívit Izrael znamená setkat se se třemi monoteistickými vírami – judaismem, křesťanstvím a islámem, s historií, ale i se současnými špičkovými technologiemi, a to jak ve městech, tak i ve zdánlivě zapadlých koutech pouště.

S pozdravem

V Telči připravují přednášku a výstavu o protektorátním školství

10. Listopad 2018 - 10:00

Protektorátní školství a mimoškolní výchova budou tématem přednášky, kterou pořádá územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči v pondělí 19. listopadu v 17.00 v Lannerově domě v Hradecké 6. Přednáší Magda Šustová z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze a Jan Špringl z Památníku Terezín.

Na přednášku naváže vernisáž výstavy Školákem v protektorátu.

Přednáška přiblíží nelehké období protektorátu Čechy a Morava z pohledu školního prostředí a mimoškolní výchovy mládeže, k němuž se váže výstava Školákem v protektorátu. Výstava vznikla jako jeden z výstupů projektu Školákem ve válečných letech, na němž se podílely: Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Institut Terezínské iniciativy a Národní institut dalšího vzdělávání. Projekt si klade za cíl přiblížit mladým generacím projevy totalitního režimu, vést mládež ke kladnému vztahu k demokratickému systému a podílet se na vybudování jejích postojů odmítajících rasismus, xenofobii, nacionalismus, antisemitismus a další formy nesnášenlivosti a intolerance ve společnosti. Od zahájení projektu v roce 2015 se do něj zapojilo patnáct základních a středních škol v České republice. Školní týmy pod metodickým vedením pedagogů a odborných pracovníků organizátorských institucí zpracovávaly zvolené téma spojené se školstvím na území Protektorátu či odtrženého pohraničí v letech 1938–1945. Své badatelské výsledky pak prezentovaly v rámci výstavy, která měla premiéru na jaře 2017 na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. V současné době výstava putuje po České republice.

„Mám radost, že se nám podařilo v Telči výstavu obohatit nejen o přednášku historiků, ale také o dochované písemnosti, fotografie a další předměty spojené s výukou na školách v první polovině minulého století, jež laskavě věnovali nebo zapůjčili pamětníci a občané Telče. Výstavou bychom chtěli u příležitosti výročí republiky připomenout, jak důležitou roli má pro uchování demokracie výchova a vzdělávání,“ konstatuje Naděžda Rezková Přibylová z generálního ředitelství Národního památkového ústavu, která se na přípravě výstavy podílí.

Výstava bude otevřena v pracovních dnech do 14. prosince od 10.00 do 15.00 v prostorách Lannerova domu v Telči.

Třebíč si připomene Den válečných veteránů

10. Listopad 2018 - 6:24

K oslavě svátku sv. Martina 11. listopadu se v České republice od roku 2001 přidal také Den válečných veteránů, jako den věnovaný jejich památce. Každoročně zástupci města v tento den položí květiny k památníku obětem první i druhé světové války na starém hřbitově. 

Letos se k uctění památky válečných veteránů přidá také římskokatolická farnost zámek Třebíč. Zvony v bazilice sv. Prokopa se rozezní v neděli 11. listopadu v 11.00.

V loňském roce nechalo město renovovat 50 náhrobků na starém hřbitově, Pod nimiž jsou ostatky vojáků, kteří za první světové války zemřeli v třebíčském lazaretu.

Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice. Symbolem Dne veteránů je květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou napsal v roce 1915 kanadský chirurg John McCrae.

Výstava Cesta k sobě v Havlíčkově Brodě

10. Listopad 2018 - 5:23

Terapeutický KLUS (Klub lidí usilujících o střízlivost) Havlíčkův Brod, Svitavy a AP-klub Hradec Králové pořádají v současnosti v prvním patře Staré radnice v Havlíčkově Brodě čtrnáctý ročník výstavy tvorby zrozené z abstinence.

Vystavují fotografie, grafiku, obrazy, poezii – vše, co je možné tvořit místo vysedávání v restauraci. K výstavě bude připojena i prezentace výrobků Fokusu Vysočina.
Otevřeno je v pondělí, středu, čtvrtek a v pátek od 8.00 do 17.00, v úterý mezi 12.00 a 17.00 a v sobotu od 9.00 do 12.00. Výstava potrvá do 16. listopadu.

Návrh na neplatnost hlasování ve volbách v Třebíči soud zamítl

10. Listopad 2018 - 5:07

Krajský soud v Brně využil dvacetidenní lhůty na přezkoumání návrhu na neplatnost hlasování ve volbách do Zastupitelstva města Třebíče a návrh neplatnost hlasování zamítl. Vedení radnice kvůli tomu muselo posunout termín ustavujícího zasedání zastupitelstva. 
Soud si k přezkoumání platnosti hlasování vyžádal volební dokumentaci ze čtyř okrsků i vyjádření předsedů okrskových volebních komisí.

Soud v usnesení mimo jiné říká, že měl k dispozici veškerou vyžádanou volební dokumentaci, ověřil sčítání hlasů a nedovodil žádné anomálie.

Ustavující zasedání zastupitelstva se bude konat v úterý 20. listopadu v 16.00.

Sobota 10. listopadu bude na Vysočině patřit Národní potravinové sbírce

9. Listopad 2018 - 17:29

Po šesté může každý z nás pomoci nákupem trvanlivých potravin a drogistického zboží lidem, kterým schází. Jedna z nejvýznamnějších tradičních podzimních charitativních akcí – Národní potravinová sbírka – proběhne letos v sobotu 10. listopadu od 8.00 do 18.00 ve více jak 680 prodejnách po celé České republice, z toho 32 bude na Vysočině.

Trvanlivé potraviny a drogistické zboží pak putují například matkám samoživitelkám, seniorům, lidem v azylových domech a dalším potřebným. Každoroční vlnu solidarity podtrhují také dobrovolníci, kteří pomohou sbírku uskutečnit.

Cílem celonárodní charitativní akce Národní potravinové sbírky je již tradičně dát možnost projevit lidem solidaritu s těmi, kterým nezbývá dost prostředků na základní trvanlivé potraviny či drogistické zboží. Nákupem mohou lidé nejen pomoci, ale současně ukázat, že si uvědomují, že jsou mezi námi lidé v tíživé životní situaci. Národní potravinovou sbírku organizuje BpS – Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank, NADĚJÍ, Armádou spásy, Charitou Česká republika. Na realizaci sbírky se podílí také řada neziskových organizací a tisíce dobrovolníků. Záštitu nad letošním – již šestým ročníkem převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.

Do Národní potravinové sbírky se letos se svými vybranými prodejnami zapojí Albert, BILLA, drogerie dm markt, Globus, Lidl, Makro, Penny Market, Rossmann a Tesco. Přehled všech prodejen, kde se sbírka uskuteční – včetně těch, které se zapojí na Vysočině – je k dispozici na www.narodnipotravinovasbirka.cz.

Matky samoživitelky nemají v řadě případů na nákup základních potravin
„Sáček těstovin, masová konzerva, balík dětských plen – to jsou pro někoho běžné položky týdenního nákupu. Pro jiného to může být zásadní věc, která mu výrazně ulehčí život. Národní potravinová sbírka proto již tradičně dává možnost každému, kdo může a chce, pomoci potřebným. Darované trvanlivé potraviny a drogistické zboží putuje například matkám samoživitelkám, seniorům, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů,“ říká Pavlína Kalousová, předsedkyně BpS – Byznys pro společnost, která vznik Národní potravinové sbírky před šesti lety iniciovala.

Mezi cíle Národní potravinové sbírky patří nejen získat trvanlivé potraviny a drogistické zboží pro potřebné, ale organizátor chce upozornit i na nelehkou situaci, lidí, k nimž pomoc směřuje. Letos se proto BpS – Byznys pro společnost spojil s Klubem svobodných matek. Členky klubu se jako dobrovolnice zapojují do sbírky a část z vybraného zboží pomůže i jim.

Klub svobodných matek se zaměřuje na všechny matky samoživitelky a nabízí pomoc i poradenství v jejich složité životní situaci. „Z našeho průzkumu vyplývá, že průměrný měsíční příjem matek samoživitelek se pohybuje od 10 do 20 tisíc korun, výživné na dítě přitom dostává každá druhá. Většinou se starají o jedno nebo dvě děti a jejich finanční situace umožňuje pravidelně nakupovat ovoce a zeleninu nebo platit dětem zájmové kroužky ve školce či ve škole jen každé čtvrté matce samoživitelce. Národní potravinová sbírka těmto ženám pomůže nejen materiálně, ale také díky ní chceme upozornit na nelehkou situaci matek samoživitelek,“ říká Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek.

Toto jsou však jen statistická data – řada matek samoživitelek je v ještě horší situaci. To nejlépe ilustrují příběhy reálných členek klubu: Veronika P má po zaplacení všech nezbytných výdajů 1800 Kč měsíčně na jídlo a hygienu. Veronika si bohužel nemůže dovolit pravidelně nakupovat základní potraviny, jako jsou např. rýže, těstoviny, čočka, ovocné přesnídávky, jogurty, sýry, mléko, máslo. Nebo Denisa P., která má dvouletého synka Jakuba. Měsíčně mají na stravu a drogerii necelé 2000 Kč. Skoro veškeré finance jdou na potřeby a stravu syna. Markéta Š. sama vychovává osmiletého a osmnáctiměsíčního syna a má tak napjatý rozpočet, že jí nezbývá po zaplacení nákladů na pravidelný nákup potravin, jako jsou např. vajíčka, maso, olej, pečivo na svačiny do školy, mléko, ovoce, máslo, a další.

Každá porce se počítá
Hlad není bohužel ani u nás abstraktní pojem – podle kvalifikovaných odhadů u nás žije na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí. Organizátoři akce z aliance BpS – Byznys pro společnost, budou rádi za každou darovanou trvanlivou potraviny či drogistické zboží pro lidi, kterým se nedostává. „Je také důležité, aby lidé při darování potravin nezapomněli na výživovou hodnotu potravin a jejich kvalitu. Dárci mohou najít inspiraci na www.narodnipotravinovasbirka.cz, kde je k dispozici kalkulačka, na které si mohou například spočítat, jaké množství potravin potřebuje na jeden týden senior nebo kolik drogistických potřeb využije čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi na dva měsíce,“ říká Tomáš Gajdošík, koordinátor a mluvčí Národní potravinové sbírky z aliance BpS.

Cesta vybraných potravin a drogerie vede z nákupního košíku dárců k dobrovolníkům, kteří budou přímo v obchodech za pokladnami a budou označeni logem sbírky. Ti převezmou darované potraviny, roztřídí a večer 10. listopadu budou darované potraviny převezeny do potravinových skladů České federace potravinových bank. Odtud už potraviny putují k jednotlivým charitativním organizacím a přes ně k potřebným. Důležité je, že cesta potravin je přímá a krátká. Darované potraviny zůstávají v pobočce potravinové banky v tom kraji, kde byly darovány. Proto darováním pomáhají dárci především ve svém okolí.

„Národní potravinová sbírka je jednou z tradičních potravinových sbírek, na nichž se každoročně podílíme. Mnoho měsíců dopředu se potravinové banky a spolupracující organizace připravují na den, kdy může kdokoliv pomoci lidem v nouzi tím nejzákladnějším. Jídlo i drogerie se nám daří vybírat stále ve více obchodech. Tyto zásoby pak slouží celý rok jako pomoc pro klienty našich odběratelů, ať jsou to děti, matky samoživitelky nebo senioři v hmotné nouzi. Obrovské množství dobrovolníků a dárců, kteří se každý rok rozhodnou pomoci je krásnou připomínkou toho, jak si dokážeme navzájem pomáhat,“ říká Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Dobrobazar na Zámku ve Žďáře nad Sázavou

9. Listopad 2018 - 16:27

Společnost Plastia, česká rodinná firma sídlící z Nového Veselí, která se zaměřuje především na výrobu samozavlažovacích květináčů, truhlíků a potřeb pro domov i zahradu, pořádá v pátek 23. a v sobotu 24. listopadu 2018 v areálu Zámku ve Žďáře nad Sázavou dobročinný bazar. Zdvojnásobený výtěžek pak daruje Škole Na Radosti a mladým hasičům ze Žďáru nad Sázavou.


„Je to takový blešák plný oblečení, knížek, desek a různých drobností, kde si můžete posedět, zaposlouchat se do skvělé muziky, povykládat a hlavně nakoupit,“ popsala akci majitelka firmy Plastia Lenka Novotná, která s nápadem zapojit do pomoci smysluplným projektům co nejvíce lidí přišla už před třemi lety. První Dobrobazar organizovaný společností Plastia se uskutečnil v Novém Veselí. Později se přesunul do lidnatějšího Žďáru nad Sázavou s cílem zvýšit výtěžek z akce. „Pro účely Dobrobazaru můžete darovat vše, co vy oželíte a někomu jinému by mohlo udělat radost,“ doplnila spoluorganizátorka akce Martina Kmentová, HR manažerka společnosti Plastia.
V minulosti se výtěžek bazaru pohyboval okolo 10 000 Kč. Stejně jako v předchozích letech ho i letos Plastia zdvojnásobí a tentokrát rovnoměrně rozdělí mezi Školu na Radosti a mladé hasiče ze Žďáru nad Sázavou 2. „Nechceme jen darovat peníze organizacím, které to potřebují. Máme zájem zapojit do pomoci okolí a ukázat, že když se lidé na principu solidarity spojí, můžou se dít i velké věci,“ shrnula cíl akce Novotná. „Nejčastěji se účastní maminky. Své oblečení a oblečení svých ratolestí přinášejí s cílem přispět na dobrou věc a zároveň si odnést nové úlovky,“ doplnila Kmentová. Sběr věcí proběhne 15. a 16. listopadu od 9 do 15 hodin v sídle společnosti Plastia v Novém Veselí.
Výtěžek z Dobrobazaru se používá především na zakoupení nových pomůcek pro práci s dětmi. Žďárský Sbor dobrovolných hasičů plánuje využít letošní dar na rekonstrukci hřiště pro trénink mladých hasičů na ulici Dvorská. „Věci, které se neprodají, zasíláme do Diakonie, Azylového domu ve Žďáře, či vybraného dětského domova k dalšímu využití,“ řekla Kmentová.
Společnost Plastia byla založena v roce 1993. V současné době firma zaměstnává 103 lidí a její výrobky se vyvážejí do 42 zemí světa. Jako firma z Vysočiny se snaží smysluplně podporovat jak místní subjekty a jejich aktivity, tak i celorepublikové projekty. Největší z nich je projekt Vermikompostéry do škol realizovaný společně s neziskovou organizací Tereza, který letos získal 3. místo v České ceně za PR 2018 v kategorii Společenská odpovědnost a filantropie od Asociace Public Relations Agentur.

U Větrného Jeníkova zemřel při autonehodě řidič

9. Listopad 2018 - 16:09

Vážná dopravní nehoda u Větrného Jeníkova má na svědomí jeden lidský život. V pátek 9. listopadu deset minut před třináctou hodinou havaroval řidič osobního auta na silnici II/523 ve směru od Jihlavy na Větrný Jeníkov.

„Z dosud nezjištěných příčin vyjel s autem mimo komunikaci a narazil do stromu. Ve vozidle cestoval pouze řidič, který na místě zemřel,” informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že silnice je v místě nehody uzavřena a  policisté odklánějí vozidla na objízdné trasy v okolí. Další okolnosti nehody policisté šetří na místě.

Jihlavské pomníky na konci monarchie a v nové republice

9. Listopad 2018 - 15:44

Přednášku Vlastimila Svěráka s názvem Jihlavské pomníky na konci monarchie a v nové republice, která se v muzejním Malovaném sále uskuteční v úterý 13. listopadu v 17.00, pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava.

Vlastimil Svěrák ze Státního okresního archivu Jihlava posluchačům připomene známé i zapomenuté pomníky, které Jihlavu zdobily již od 60. let 19. století.
Se změnami politického zřízení se většinou měnily i osoby na piedestaly stavěné, takže slavnostně odhalované pomníky později často končily v zapomnění a nám neznámo kde.
Přednáška je pořádána ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava.

Nastávajícím rodičům poradí v Jihlavě a vezmou je na porodní sál

9. Listopad 2018 - 12:41

Nejenom nastávající maminky se můžou podívat do zákulisí porodnice a poslechnout si povídání lékařů a porodní asistentky. V pondělí 12. listopadu je v jihlavské nemocnici připravená konference pro veřejnost s prohlídkou porodních pokojů. 
Na porodní konferenci se od lékařů dozvíte více o možnostech porodnického ultrazvuku, nebo komunikaci na porodním sále. Porodní asistentka poradí, jak zvládnout porod.
„Kdo přijde, bude mít možnost se nás na cokoli zeptat. Chceme, aby konference byla ve formě besedy, do které se zapojí i posluchači. Věříme, že téma porodnictví lidi zajímá a v tento den se budou moci dozvědět více, než by si třeba našli na internetu,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil. Po povídání budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si zázemí porodních pokojů.
Tradiční konference, kterou jihlavská nemocnice pořádá dvakrát ročně a setkává se s velkým zájmem nastávajících rodičů, proběhne v pondělí 12. listopadu od 15.00 ve velké zasedací místnosti jihlavské nemocnice. Prohlídky porodních pokojů jsou naplánovány po skončení konference. Vstup je zdarma.

Výstava Kolomana Mosera v Brtnici o víkendu končí

9. Listopad 2018 - 12:02

Moravská galerie pořádá v současnosti v Rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici výstavu významného designéra Kolomana Mosera, kterou mohou zájemci naposledy navštívit o víkendu 10. a 11. listopadu.
Koloman Moser, mnohotvárný mnohotvůrce, jak jej při jedné výstavní diskuzi v roce 1900 nazývá Ludwig Hevesi, nemůže být po umělecké stránce chápán stejně jako Josef Hoffmann. S ním jej pojí nespoutaná tvůrčí síla a fantazie, která se projevuje v tisících skic. Zatímco Hoffmann stále zůstává tektonicky přísným tvůrcem, zastupuje Koloman Moser ve všech projektech idylicky dekorativní prvek. Je uměleckým protipólem k návrhářské praxi Josefa Hoffmanna, zaměřené na architekturu a formované vzděláním u Otto Wagnera. Figurální tvorba u něj stále zůstává tématem, ilustrativní prvek je znatelný i u nejpřísnějších návrhů. Jako umělec renovace umění ve Vídni kolem roku 1900 přispěl rozhodujícím způsobem ke zprostředkování umění ve stylu secese i v užité grafice. Výstava konfrontuje návrhy obou protagonistů Wiener Werkstätte.

Otevřeno je po oba dva dny od 10.00 do 17.00.

Česko-slovenský den v knihovně v Třebíči

9. Listopad 2018 - 9:40

Letošní rok je spojený s osmičkovými výročími, hlavním je rovných sto let od vzniku Československa. A i když se před pětadvaceti lety společný stát Čechů a Slováků rozpadl, jako národy jsou si blízké a mají nejen společnou minulost. V sobotu 10. listopadu se v knihovně v Třebíči mohou zájemci setkat slovenštinou, slovenskou literaturu i slovenskými písničkami. 

Program nabídne rozprávky i básničky pro všechny dětičky. Vystoupení dětí ze 3. A ZŠ Třebíč, Horka-Domky pod vedením učitelky Evy Koudelové s pásmem českých a slovenských básniček.
Ľubomír Smatana: Jánošíci s těžkou hlavou / Mýty a realita Slovenska očima českého reportéra
Proč slovenský národní hrdina Juraj Jánošík nejspíš nikdy neochutnal halušky? Proč je z Košic blíž do Prahy než do Bratislavy? Kolik salaší přežívá v horách? A proč euro kazí servírkám postavu? Průřez života našich sousedů s rozhlasovým reportérem narozeným na Slovensku, vyrůstajícím v Čechách pracujícím na Slovensku; autorem knihy, o které její kmotr Tomáš Hanák prohlásil: „Čtení pro všechny, kteří mají smutný pocit, že se jim Slovensko vzdaluje – s každou kapitolou se jim bude zase přibližovat.“
Představení Divadla hudby a poezie Agadir: Peter Mišák / Rút.
Dvojjazyčné pásmo poezie slovenského básníka v podání divadla AGADIR, které představuje nejen současné autory, ale těm dosud nezavedeným pomáhá proklubat se na svět.
Dvorkaři: Pásmo písní českých i slovenských.
Ve vystoupení oblíbeného třebíčského hudebního sdružení tentokrát zazní písně české i slovenské.

Začátek je v 15.00 v ústřední budově na Hasskově ulici, vstup je zdarma a bonusem navíc bude malé česko-slovenské občerstvení.

Kontakt

Obecní úřad Hodov
675 04 Hodov 54
úterý (letní čas) 19:00 – 20:00
úterý (zimní čas) 18:00 – 19:00
starosta 774 409 001
ou.hodov@horacko.cz
IČO 00376850
datová schránka tfwaxb4

Počasí v Hodově

Radar bouřky