Jste zdeAgregátor zdrojů / Zdroje / Vysočina News

Vysočina News


Syndikovat obsah
Zpravodajství z Vysočiny
Aktualizace: 11 hodin 26 min zpět

FC Vysočina Jihlava do fotbalové národní ligy vstoupí náročnou bitvou v Brně

19. Červenec 2018 - 15:50

Start fotbalové národní ligy svede v dohromady dva exligové celky, které se na Králově Poli poprali o záchranu v první lize před dvěma měsíci. Duel Zbrojovka vs. FC Vysočina se uskuteční v neděli 22. července od 18.00.

Jihlava v Brně v květnu vybojovala velmi cenný bod, který domácí odsoudil k sestupu do druhé ligy a nakonec ani hostujícímu celku nebyl v záchranářském úsilí nijak platný. Vysočina tak prodloužila svoji sérii bez porážky z Králova pole už na tři utkání v řadě. Poslední výhra z jihomoravské metropole už je však staršího data. Zrodila se před více než šesti lety 13. května 2012 a výrazným způsobem Jihlavu přiblížila návratu do nejvyšší soutěže. Pod výhru 0:2 se podepsaly branky Tecla a Veselého.

Náboj nedělního utkání dvou týmů, které se netají touhou bojovat o návrat mezi českou fotbalovou elitu, umocní přítomnost bývalých hráčů a trenérů obou klubů. Za Brno může nastoupit obránce Lukáš Kryštůfek a tým povede trenér Roman Pivarník, v jihlavském dresu se představí záložník Lukáš Zoubele a na lavičce bude asistent trenéra Michal Šmarda.

K duelu proti Brnu hovořil na úterní tiskové konferenci trenér Martin Svědík. „Sestavu na nedělní utkání v hlavě ještě nemám. Kostru týmu samozřejmě ano, ovšem na některých postech ještě panují otazníky. S určitostí nemůže nastoupit Levin, který si odnesl červenou kartu ze závěrečného utkání uplynulého ročníku.“

Jihlavský lodivod ve svém komentáři dále uvedl: „Brno je největším favoritem postupu, určitě se do roka chce vrátit zpět do první ligy. Přivedlo pět zkušených hráčů do základní sestavy – beka Eismanna, křídelníky Štěpanovského a Bartolomea, defenzivního záložníka Bariše a hrotového útočníka Mageru. Navíc zachovalo osu týmu z uplynulé sezóny. My však bez ohledu na sílu soupeře a náročnost duelu pojedeme do Brna s cílem vyhrát. Nad ligovým losem nemá smysl naříkat nebo si s ním nějak lámat hlavu. Po nedělním utkání si třeba řekneme, že bylo naší výhodou právě na Zbrojovce ligu začínat.“

Duatlon 2018 v Lípě u Havlíčkova Brodu

19. Červenec 2018 - 15:18

Duatlon 2018 se uskuteční v sobotu 21. července v Lípě u Havlíčkova Brodu a může se ho zúčastnit každý zájemce. Registrace účastníků proběhne na místě. 

Sportovní část je rozdělena na tři fáze: běh na 2,7 km, jízda na kole žen na 18 km, mužů na 26 km a běh na 2,7 km. Registrace pro účastníky na místě proběhne od 15.30 do 16.45 nebo telefonicky na čísle: 602 530 379). Pořadatelem akce je TJ Sokol Lípa s podporou Kraje Vysočina a KOUS Vysočina, z. s.

Mladík se zřejmě inspiroval novým českým filmem

19. Červenec 2018 - 14:41

Podobně jako v novém českém filmu Všechno bude, který měl před několika týdny premiéru na karlovarském festivalu, si museli ve čtvrtek 19. července připadat policisté, kteří zastavili před čtvrtou hodinou ráno v Žižkově ulici v Jihlavě vůz Opel Astra.

„Při kontrole zjistili, že řidičem je teprve sedmnáctiletý mladík, který ještě nevlastní řidičské oprávnění. Dechová zkouška u něho byla negativní. Vůz ale neměl platnou technickou prohlídku a mladík nepředložil doklady nutné k provozu automobilu. Mladistvého chlapce si převzali jeho rodiče, je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy. Vozidlo si převzal majitel,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že policisté provádějí další šetření události.

Václav Hudeček se postará o víkend plný hudby v Moravských Budějovicích

19. Červenec 2018 - 13:18

Ve dnech 17. až 19. srpna se na mezinárodním hudebním festivalu Václav Hudeček a jeho hosté v Moravských Budějovicích opět představí špičky současné vážné hudební scény. Už po jedenácté připravili organizátoři v tomto krásném městě přehlídku nádherné hudby. Navštívit můžete dva večerní koncerty v pátek a v neděli na zámeckém nádvoří a v sobotu odpoledne můžete obdivovat krásy kostela sv. Jiljí při tónu varhan.

V rámci festivalu bude probíhat výstava s názvem 1968. Výstava o invazi. Fotografická výstava připomínající sovětskou invazi v Moravských Budějovicích a Jemnici bude ke zhlédnutí od 14. do 26. srpna v průjezdu moravskobudějovického muzea denně od 9.00 do 17.00, kromě pondělí.

Pocta české filmové hudbě, tak se jmenuje první koncert, který zazní v pátek 17. srpna ve 20.30. Na letošních festivalových prknech na zámeckém nádvoří společně s Václavem Hudečkem vystoupí Plzenská filharmonie, kterou bude dirigovat skvělý Jan Kucera. Zazní libý soprán Barbory Rerichové, která je laureátkou a držitelkou mnoha prvních cen na tuzemských i mezinárodních soutěžích.
Sobotní odpoledne nám v 17.00 v kostele sv. Jiljí zpříjemní profesor Akademie múzických umění v Praze Jan Hora, český varhaník a hudební pedagog, který vyrostl v Moravských Budějovicích. Bude na co se těšit. Jan Hora má rozsáhlý a stylově všestranný repertoár, který začíná barokní a rokokovou hudbou, hraje však také romantickou literaturu i autory 20. století. Název Sobotní odpoledne s královským nástrojem trefně vystihuje atmosféru koncertu.

Festival uzavře v neděli 19. srpna ve 20.30 koncert Návrat do starých zlatých časů na zámeckém nádvoří. Tento koncert je speciálně sestaven ke 100. výročí založení Československé republiky. Vystoupí na něm Filharmonie Hradec Králové, kterou bude dirigovat Budapešťský rodák a dirigent, jež studoval i hru na klavír, István Dénes. Svůj opojný mezzosoprán představí Ester Pavlu, krásná česká umělkyně, která se narodila v Praze a nyní vystupuje v divadle J. K. Tyla v Plzni. Dokonalost závěrečného koncertu doplní tenor Richard Samek, rodák z Třebíče, který pravidelně vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech.

Foto: Festival Václav Hudeček a jeho hosté

Jihlava začne plošně svážet použité jedlé oleje a tuky, odlehčí kanalizaci a čistírně

19. Červenec 2018 - 5:25

Jihlava dlouhodobě a koncepčně usiluje o snižování množství netříděného komunálního odpadu. Novinkou je zavedení celoplošného svozu jedlých olejů a tuků. Od začátku srpna bude po městě rozmístěno 24 nádob, do kterých budou moci občané ukládat použité tuky ideálně v PET lahvích. 

„Tuky vylévané do odpadu představují riziko pro průchodnost kanalizace. Důvodem je také odlehčení čistírně, tuky komplikují biologické čištění odpadní vody,“ vysvětluje primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

Vytříděná a upravená komodita znovu poslouží jako složka pro výrobu biopaliv nebo jako náhrada ropných maziv pro stavební a lesní mechanizace, využití najde i jako zdroj energie pro výrobu elektřiny a tepla.

Plakát akce

„Nádoby na jedlé oleje a tuky umístíme v těch hnízdech na separovaný odpad, kde jsou dnes červené kontejnery na drobná elektrozařízení. Celkem bude v Jihlavě rozmístěno 24 nádob, po zkušenostech z pilotního projektu to považujeme to za optimální množství,“ říká vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková. Konkrétní umístění nádob je možné najít na webových stránkách www.odpadyjihlavy.cz.

Pilotní projekt svozu jedlých olejů a tuků probíhal v Jihlavě od července 2017 v části města Na Slunci. „Za rok fungování pilotního projektu byla z osmnácti nádob vyvezena více než jedna tuna olejů a tuků,“ uvádí vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková. Zavedení třídění tuků nebude mít dopad na výši poplatku za svoz odpadu.

I nadále je možné použité jedlé oleje a tuky odevzdávat zdarma na sběrných dvorech a to i v rámci Programu zodpovědného nakládání s odpady (program umožňující obyvatelům snížení poplatku za svoz odpadu).

Do nádob patří výhradně jedlé oleje a tuky, nikoliv například motorové a převodové oleje, vazelíny a další ropné produkty. Nová síť nádob na tuky je určena pouze pro odkládání odpadů z domácností, podnikatelské subjekty si musejí zajistit nakládání s tuky a oleji samostatně.

Jihlava patří k městům s nejvyšší mírou třídění odpadů a zároveň nejnižší produkcí netříděného komunálního odpadu. Aktuálně je držitelem dvou ocenění Odpadový Oskar od sdružení Arnika, v loňském roce Jihlava získala ocenění v soutěži O křišťálovou popelnici udělovanou společností Ekokom.

Jihlava zahájila stavbu mateřské školy Na Dolech

18. Červenec 2018 - 15:42

V Jihlavě ve Starých Horách začala stavba mateřské školky s celodenním provozem. Školka bude mít vyhrazené kapacity pro děti zaměstnanců společnosti Bosch Diesel. Moderní zařízení bude připraveno k provozu od začátku školního roku 2019/2020. 

„Zástupci města Jihlavy a společnosti Bosch Diesel v roce 2016 podepsali smlouvu o spolupráci v oblasti předškolního vzdělávání. Bosch se zavázal přispívat městu do této oblasti jeden milion korun ročně po dobu deseti let, město pak zajistí pro děti zaměstnanců firmy místa ve školce,“ přiblížil náměstek primátora pro oblast rozvoje města Vratislav Výborný.

Vizualizace školky

Mateřská škola bude mít vlastní kuchyň, interaktivní dílnu, vodní svět a rozsáhlou zahradu s možností uplatnění outdoorových a sportovních aktivit dětí. Kapacita školy bude 100 míst, pro děti zaměstnanců společnosti Bosch Diesel bude vyhrazeno 75 míst. Výhodou bude možnost přespání dětí, kterou ocení zejména pracující na nočních směnách.

„Budova školy je navržena s téměř nulovou spotřebou energií při využití moderních technologií. Součástí projektu je i vybudování související infrastruktury – přístupový chodník, parkoviště, obslužná komunikace a přípojky inženýrských sítí,“ sdělila Alena Kottová, vedoucí odboru rozvoje města.

„Pro naši firmu je to důležitý projekt. Možnost zajištění péče o děti představuje jednu z řady nabídek pro naše zaměstnance, které přispívají k sladění pracovního a soukromého života zaměstnanců,“ uvedl už před časem obchodní ředitel společnosti Bosch Diesel Ralph Klaus Carle.

Investice s celkovými náklady 84 milionů korun má podporu 31 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu.

Benefiční festival v Pozďatíně na Vysočině splnil tři osobní přání

18. Červenec 2018 - 11:47

Třetí ročník festivalu Pozďatínská lávka fest se vedle dobré muziky opět naplnil lidskou solidaritou. Na potřebné pomůcky pro trio mladých lidí s tělesným postižením přispěli uživatelé aplikace EPP – Pomáhej pohybem, účinkující, kteří se zřekli honoráře a všichni, kteří si zakoupili vstupenku na festival. Finanční dar poskytly i některé firmy, obce a Mikroregion Horácko.

Malou obec Pozďatín u Třebíče rozezněly v pátek 13. července a následující sobotu po roce opět rockové tóny. Už potřetí se zde konal benefiční festival Pozďatínská lávka fest s přidruženou akcí Pozďatínské rockování, který je návštěvníky vyhledáván nejen pro lákavý hudební program, ale i též pro rodinnou atmosféru a dobročinnost, se kterou se akce od svého počátku pojí. Jako zlatý hřeb večera vystoupila legenda české hudební scény Michal Ambrož & Hudba Praha.

V předešlých dvou ročnících se totiž podařilo shromáždit a předat souhrnnou částku převyšující 300 tisíc korun těm, kteří naši pomoc potřebují. V letošním roce schválila rada Mikroregionu Horácko tři kandidáty na podporu: Adélu Palátovou z Třebenic, Blanku Chvátalovou z Třebenic a Stanislava Hájka z Rudíkova. Všichni tři mají konkrétní tělesné postižení a jejich sociální zázemí jim neumožňuje se finančně podílet na nákladech na potřebné pomůcky nebo úpravách v místě bydliště pro kvalitnější, každodenní život.

„Finanční prostředky byly opět složeny z příspěvků organizátora (minimálně 30 Kč z každé zakoupené vstupenky), další prostředky věnovali návštěvníci formou dobrovolných příspěvků. Příspěvky poskytly i některé obce, soukromé firmy a Mikroregion Horácko,“ poznamenal starosta Pozďatína František Dundel.

„Nadace ČEZ pomohla trojici mladých lidí částkou 50 tisíc korun, kterou pohybovými aktivitami dali v aplikaci EPP dohromady její uživatelé. Tímto jim všem děkuji a těší mě, že si pozďtatínský festival drží svou jedinečnou atmosféru naplněnou vůlí pomáhat druhým,“ dodala ředitelka nadace Michaela Ziková. Darovaná částka pomůže zařídit třeba bezbariérový přístup na zahradu, invalidní WC a další stavební úpravy u Blanky a Standy nebo speciální zdravotnickou pomůcku – komunikátor pro Adélku.

Příběhy obdarovaných budou postupně zveřejněny na webu www.pozdatinskalavkafest.cz.

U Lípy se srazilo osobní auto s vlakem

18. Červenec 2018 - 11:14

Ve středu 18. července dopoledne došlo okolo po půl jedenácté na silnici třetí třídy 34810 u Lípy na Havlíčkobrodsku k dopravní nehodě. Střetlo se tu osobní auto s osobním motorovým vlakem.
„Pětapadesátiletý řidič osobního vozu VW jel po silnici z Lípy směrem na místní část Malou Lípu. Vlak jel z Havlíčkova Brodu na Humpolec. Řidič z dosud nezjištěných příčin přehlédl světelné signalizační zařízení přejezdu, které podle prvotního šetření na místě bylo řádně v provozu, vjel na železniční přejezd v době, kdy o trati projížděl vlak. Došlo ke střetu vozidla a vlaku.
Jednalo se o motorový vlak, který přepravoval dvanáct osob, nikdo z cestujících nebyl zraněn. Řidič osobního vozidla se při nehodě zranil a byl přepraven vrtulníkem do jihlavské nemocnice. Nikdo další zraněn nebyl. Silnice v místě nehody je s opatrností průjezdná,“ popsala Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině. Další okolnosti nehod jsou předmětem policejního šetření.

Baseballisté z Třebíče vstupují do bojů o udržení extraligy

18. Červenec 2018 - 8:37

V sobotu 21. července vstoupí baseballisté Třebíče do bojů o udržení extraligy. Chybělo přitom jen málo a mohli se prát o titul. Postup do play-off jim totiž unikl až v posledním kole základní části soutěže, a to jen díky horší vzájemné bilanci s Tempem Praha, které tak na úkor Nuclears bude hrát mezi elitní šesticí.

V nadcházejících zápasech tak musí hráči z Třebíče obhajovat příslušnost v nejvyšší soutěži. „Nadstavba se letos hraje novým formátem, do kterého se nezapočítávají výsledky ze základní části,“ říká manager Třebíče Jan Gregor a k plánům svého týmu dodává: „Kádr týmu zůstává stejný včetně zahraničních posil. Nikdo z nich před koncem sezóny domů neodjíždí. Cíl máme jasný – udržet nejvyšší soutěž i nadále v Třebíči.“

Hráče Nuclears tak čeká čtrnáct utkání, ve kterých se navzájem utkají poslední čtyři celky z Extraligy a čtyři nejlepší z 1. ligy. Jako prvního soupeře přivítají Na Hvězdě v Třebíči Klasik Frýdek-Místek. Zápas začíná v sobotu 21. července v 16.00.

 

 

Další benefiční akce pro záchranu varhan v Chotěboři

18. Červenec 2018 - 4:48

Spolek pro opravu varhan v kostele sv. Jakuba v Chotěboři pořádá akci Pouťové pečení pro varhany, která se uskuteční v neděli 22. července od 15.00 na farní zahradě u kostela sv. Jakuba v Chotěboři.

„Bude se jednat o příjemné společenské odpoledne pro spoluobčany všech generací, během kterého proběhne soutěž o nejlepší pouťový zákusek, koláč, buchty, zkrátka jakékoliv sladké pečivo, které soutěžící přinesou do soutěže. Návštěvníci akce budou moci po zakoupení celého ochutnávkového tácku hlasovat pro nejlepší zákusek, jehož autor se pak stane výhercem tematické ceny.
Během celého odpoledne také bude připraven program pro děti. Celý program zakončí mše sv. v kostele, při níž vystoupí místní pěvecký sbor Doubravan.
Výtěžek z akce bude použit na opravu varhan v kostele sv. Jakuba staršího,“ popsal Jakub Pikla, jeden z pořadatelů akce.

Více o projektu na: www.varhanychotebor.cz nebo na Facebooku.

Závod Kolem Melechova vyhrál Richard Habermann

17. Červenec 2018 - 20:10

O uplynulém víkendu se jel druhý podnik Poháru Melechov, kterým byla cyklistika na 15. ročníku cyklistického závodu Kolem Melechova.

Do závodu se registrovalo celkem 74 mužů, 3 ženy a 4 junioři. Osmdesátka aktivních účastníků se odhodlala popasovat s 67,2 km dlouhou trasou kolem vrchu Melechov. Profil okruhu není třeba popisovat, z kopce do kopce a do toho nepočitatelné množství zatáček. Absolutním vítězem se stal Richard Habermann z TJ Kovo Praha v čase 1:45:03. Na okruhu se tedy pohyboval průměrnou rychlostí převyšující 38 km/hod. Prakticky celý závod jel na čele osamocen v úniku před ostatními jezdci a do cíle přijel se zhruba minutovým náskokem. Druhý dojel David Kulhánek z CK MTB Hlinsko a třetí Pavel Vlček z Veloservis Teamu HB. Absolutní vítěz Richard Habermann vyhrál i vrchařskou prémii, která byla tentokrát situována na 8 km kilometru na návsi v Rejčkově. Je třeba ocenit výkon všech ostatních do závodu registrovaných závodníků včetně nejstaršího pětašedesátiletého Jaromíra Tomka, který zvládl trať za 2:05:38.

Ženy měly pomyslnou výhodu v tom, že jejich trasa závodu měřila pouhých 58,5 km, protože projížděly spojkou z Meziklasí do Loukova a nezajížděly na křižovatku Dolní Město. To ale bylo vše, stejně jako muži musely absolvovat třikrát stoupání na vrchařskou prémii Rejčkov a stoupání Pinkasák. Nejlepší z kategorie žen byla Bartizalová Denisa z týmu Oplt cycling v čase 1:59:37. Její tempo zaskočilo i celou řadu závodníků z řad mužů.

Zmínit je třeba i kategorii juniorů, kteří si jako jeden muž zvolili stejnou trať a dávku kilometrů jako muži. Nejlepším juniorem se stal Tadeš Páv z TJ Kovo Praha v čase 1:52:44.

Za vynaložené úsilí se všem účastníkům i organizátorům odměnila Vysočina pěkným slunným dnem a závěrečnou krátkou sprškou při vyhlášení vítězů. Poděkování patří celé řadě sponzorů z řad firem, obci Dolní Město a Kraji Vysočina. Všechny tyto subjekty umožnily svým přístupem uspořádání akce a podpořily ji materiálně.

autor: Josef Jukl

Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci

17. Červenec 2018 - 19:58

Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při objasňování případu, při kterém přišla v jihlavské prodejně žena o svoji peněženku. V peněžence měla mimo jiné uložené platební karty, které pachatel zneužil, pokusil se o výběr z bankomatu a platbu přes internet. V zájmu prověřování případu by policisté potřebovali zjistit totožnost ženy na fotografiích, která byla zachycena u bankomatu a mohla by poskytnout důležité informace.

„O peněženku přišla její majitelka ve středu 16. května. Kolem půl páté odpoledne byla žena v prodejně na Masarykově náměstí a během vybírání zboží si svůj batoh odložila na podlahu. Když šla následně k pokladně, zjistila, že jí chybí peněženka. V peněžence měla její majitelka uložené osobní doklady, platební karty, finanční hotovost a další věci,“ popisuje policejní mluvčí Jana Kroutilová. Když žena zjistila, že byla okradena, provedla blokaci platebních karet a oznámila případ policii.

Policisté začali ihned po přijetí oznámení případ prověřovat. „Na základě šetření zjistili, že kromě krádeže peněženky došlo ještě ke zneužití odcizených platebních karet. Pachatel se pokusil o výběr finanční hotovosti prostřednictvím bankomatu a dále chtěl uskutečnit internetovou platbu. To mu ale ani v jednom z případů nevyšlo, u bankomatu zadal u jedné z odcizených karet nesprávný PIN kód a při platbě na internetu druhou odcizenou platební kartou již byla tato zablokována,“ doplnila Kroutilová.

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Případ dále prověřovali, shromažďovali a vyhodnocovali získané poznatky.

„V současné době se policisté obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti ženy, která byla zachycena u bankomatu. Jedná se o osobu důležitou pro prověřování případu. Žádáme ženu, která je na fotografiích, nebo osoby, které ji znají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nachází či pohybuje, aby se policistům přihlásily na tísňové lince 158,“ apeluje Kroutilová s tím, že policisté uvítají také jakékoli další informace směřující k objasnění případu.

Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě povede Michal Kamp

17. Červenec 2018 - 18:05

Nový ředitelem Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod se od 1. srpna letošního roku stane Michal Kamp. Čtyřiatřicetiletý Michal Kamp nahradí v čele muzea Jiřího Jedličku, který na pozici rezignoval k letošnímu 31. květnu.

Michal Kamp v současné době patří ke kmenovým zaměstnancům havlíčkobrodského muzea, se kterým spojil svoji profesní kariéru hned po ukončení vysoké školy. Studoval obor Historie a Učitelství historie pro střední školy na Masarykově univerzitě v Brně. Narodil se v Havlíčkově Brodě a v muzeu, kde od roku 2009 působí jako historik, kurátor sbírek a výstavář, se zaměřuje na dějiny 19. a 20. století, regionální dějiny Havlíčkobrodska a osobnost Karla Havlíčka Borovského.

V roce 2012 obdržel cenu za kulturní přínos městu Havlíčkův Brod. Podílel se na vzniku několika publikací například Německý Brod na starých pohlednicích nebo Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku. Posledně uvedená kniha získala v roce 2017 Cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny, která se uděluje každoročně v rámci Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Úvodní foto: Michala Kampa (vpravo) oceňuje starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl.

Zpěváci pomohli se zakoupením infuzní pumpy pro onkologické pacienty

17. Červenec 2018 - 13:45

Primář onkologického oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod František Lehanka si na začátku července převzal šek na částku 23.618 Kč – výtěžek letošního benefičního koncertu pěveckého sboru Jasoň. Tuto částku tvoří vstupné na koncert a příspěvek členů sboru. „Příspěvek nám pomůže spolufinancovat zakoupení moderní infuzní pumpy k novým soupravám Cyto-Set, které zaručují zvýšení bezpečnosti zdravotníků, ale především bezpečné podání léku pacientovi při infuzní terapii. Jedna pumpa stojí 50 000 korun,“ prozradil primář onkologického oddělení havlíčkobrodské nemocnice.

Dle slov sbormistryně Jany Lstibůrkové  pěvecký sbor Jasoň počítá i pro příští rok s šestým ročníkem této benefiční akce. „Je to pro nás motivace a výzva k překročení celkové částky sto tisíc korun. Tedy i příští rok v polovině června  mohou všichni příznivci počítat s hodinovým koncertem poskládaným z bohatého repertoáru našeho pěveckého sboru,“ sdělil za všechny jeden z členů sboru Karel Havlíček.

Tradiční benefiční akce pro onkologické oddělení – koncert pěveckého sboru Jasoň – se letos uskutečnil v polovině června v klášterním kostele sv. Rodiny. Letos po páté mohli milovníci pěveckého umění podpořit onkologické oddělení havlíčkobrodské nemocnice a zároveň prožít nezapomenutelný hudební zážitek, kterým vystoupení sboru Jasoň bezesporu je.

Smíšený pěvecký sbor Jasoň zpívá bez přerušení neuvěřitelných 159 let a patří mezi nejstarší české sbory vůbec. Od roce 2009 drží taktovku mladá sbormistryně Jana Lstibůrková. Pod jejím vedením sbor zaznamenal řadu velkých úspěchů. Více na http://www.jasonhb.cz/.

Kriminalisté z Jihlavska objasnili sérii krádeží

17. Červenec 2018 - 12:59

Kriminalistům jihlavského územního odboru se podařilo dopadnout pachatele, kteří se dopustili sedmi vloupání do objektů. Škoda, kterou způsobili, přesáhla částku 200 tisíc korun. Muži, oba ve věku devětatřicet let, byli obviněni ze spáchání trestných činů. Jeden z nich skončil ve vazební věznici.

Podezřelé muže kriminalisté dopadli minulý týden po krádeži, které se dopustili v areálu lomu u Boršova. Zaměřili se zejména na krádeže v neobývaných objektech, odkud si odnášeli především nářadí, kabely a pohonné hmoty.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař minulý týden trestní stíhání obou devětatřicetiletých mužů, jednoho z Jihlavska, druhého z Havlíčkobrodska. „Oba muži byli obviněni z přečinu krádeže, přečinu poškození cizí věci a přečinu porušování domovní svobody spáchané ve spolupachatelství, jeden z nich byl navíc obviněn ještě ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ řekl vedoucí oddělení obecné kriminality Radomír Němec. Oba obvinění muži byli už více než desetkrát soudně trestáni a trest si za spáchanou trestnou činnost odpykali i ve věznici.

U jednoho z obviněných mužů byl podán státnímu zastupitelství podnět k podání návrhu na jeho vzetí do vazby, na základě rozhodnutí soudu byl devětatřicetiletý muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice. Druhý obviněný muž je stíhaný na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za spáchanou trestnou činnost lze obviněným mužům uložit trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal vedoucí jihlavských kriminalistů Radomír Němec.

Hrad Roštejn zve za akcemi i na novou expozici

17. Červenec 2018 - 12:11

Na hradě Roštejn v lesích nedaleko Telče pokračují stavební úpravy. Už ve středu 18. července bude mimořádně uzavřena hradní věž. Omezení však návštěvníkům plně vynahradí vystoupení IYASA. Ve čtvrtek 19. července od 15.00 si můžete užít dunění bubnů a bouři tanců v pořadu nejpopulárnějšího souboru Afriky.

Od začátku letních prázdnin je navíc na hradě otevřená nová trasa B. „Nová interaktivní prohlídka vedoucí hradními ochozy, kaplí a Botanickým sálem.  Trasa je zaměřena na přírodu, lovectví a myslivost a obsahuje mnoho prvků, které si mohou návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet – vžít se do role mravenců v mraveništi, navštívit noční les, vyzkoušet tíhu lovecké zbraně či ornitologický dalekohled,“ připomíná Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny Jihlava, které má hrad pod svou správou, s tím, že expozice je určena nejen rodinám s dětmi, ale i zvídavým dospělým.

Foto: Vladimír Kunc (archiv Vysočina Tourism)

Pro pacienty jihlavské nemocnice jsou připraveny vozíky na mince jako v supermarketu

17. Červenec 2018 - 10:58

V jihlavské nemocnici zavedli stejný systém půjčování invalidních vozíků, jako těch nákupních v supermarketu. Protože se vozíky neustále ztrácely, jsou nově na desetikorunovou zálohu a řetízek. Nové kusy jsou označeny také velkým logem nemocnice, což by mělo zamezit krádežím.

Vozíky pro imobilní pacienty jsou potřeba denně. K zapůjčení jsou ve vestibulu hlavního vchodu do nemocnice. Využívány jsou hlavně těmi, kteří přivezou staršího blízkého na vyšetření. Díky vozíku se přepraví pohodlně po nemocnici. Problém ale byl, že vozíky často lidé nevraceli zpět na své místo, odkud si je zapůjčili. Došlo i k několika ztrátám: „Nové vozíky jsou červené, nejdou složit do auta a mají malá kolečka, takže nemohou sloužit těm, kteří by je využívali sami, vozík musí někdo tlačit. Zatím se nákup tří kusů osvědčil, proto jsme přiobjednali další dva kusy,“ popisuje provozně technický náměstek Alexander Filip.

Jeden nový vozík vyjde na 14 tisíc korun. V jihlavské nemocnici bude k zapůjčení pět kusů. Ročně proběhne v zařízení až 400 tisíc ambulantních ošetření.

Foto: Nemocnice Jihlava

V Hodicích si připomínají historické milníky

17. Červenec 2018 - 10:45

Víte, kdy byl do Hodic zaveden elektrický proud? Od kdy se v Hodicích vyrábí salámy? Jak dlouho už mají v Hodicích hasiče? Od kdy v Hodicích chodí děti do školky nebo co se dělo ve škole za 2. světové války? To a ještě mnohem více se dozvíte z plakátu s historickými milníky obce, který v pondělí 16. července místní instalovali v obci na autobusové zastávce směrem na Třešť.

V letošním roce oslaví naše republika významné výročí.  28. října uplyne sto let od vzniku samostatného Československa, kdy se začala psát nová kapitola našich dějin. Dějin, ve kterých byla naše země účastníkem mnoha významných historických událostí.  „Naše země prošla klíčovými změnami a mnoho změn se odehrálo i v naší obci. K jejich připomenutí proto vznikl projekt Místní knihovny v Hodicích a obce Hodice, který jsme pojmenovali Historické milníky,“ prozradila knihovnice z Hodic Ivana Kalinová s tím, že společně si chtějí místní připomenout to nejzásadnější, čím jejich obec ve své novodobé historii prošla.

Foto: obec Hodice

Na kolonii ohrožených netopýrů budou dohlížet odborníci

17. Červenec 2018 - 9:22

Spoluprácí Centra Kociánka, Krajského úřadu Kraje Vysočina a České inspekce životního prostředí se podařilo zajistit ochranu pro kolonii netopýrů, která se usídlila v budově Centra Kociánka v Březejci na Žďársku. Při rekonstrukci budovy, která před nedávnem začala, se totiž přišlo na to, že tito zvláště chránění živočichové objekt obývají jako svoji letní kolonii. Podle nalezených stop se vyskytovali například za okenicemi objektu a hrozilo, že při opravě budovy by byli rušeni v době rozmnožování a rození mláďat.

Inspektoři z České inspekce životního prostředí z oddělení ochrany přírody v Havlíčkově Brodě proto nařídili vlastníkovi objektu zdržet se stavebních prací do doby, než se vyřeší, jak provést rekonstrukci tak, aby netopýři nebyli ohroženi. „Podle zákona o ochraně přírody a krajiny jsou tito živočichové chráněni ve všech svých vývojových stádiích, chráněna jsou jejich přirozená i umělá sídla a biotop, v němž se vyskytují. Jedná se o živočichy silně až kriticky ohrožené. K provádění jakýchkoli činností, kterými by byly podmínky ochrany porušeny, je nezbytná předchozí výjimka orgánu ochrany přírody krajského úřadu,“ vysvětlil Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Po proběhlých jednáních Centrum Kociánka požádalo Krajský úřad Kraje Vysočina o výjimku ze stanovených podmínek ochrany. „Krajský úřad ji udělil s tím, že stanovil podmínky, za kterých může být rekonstruováno, aniž by byla netopýři kolonie zničena. Například budou úkryty netopýrů za okenicemi kompenzovány instalací 15 až 20 speciálních netopýřích budek a demontáž střechy a štítových stěn by měla probíhat pod dohledem odborníků na biologický dozor. V případě nálezu netopýrů je nutné přerušit práce v uvedeném prostoru a umožnit netopýrům v klidu odletět,“ doplnil Panský.

Protože v přírodě stále ubývají dutiny vhodné pro úkryty netopýrů, hledají tito živočichové vhodné prostory ve stavbách. Při rekonstrukcích či zateplování budov, proto mohou být ohroženi, protože dochází například k zakrývání vletových otvorů. „V takovém případě je nezbytné v dostatečném časovém předstihu před zahájením prací ověřit možný výskyt těchto zvláště chráněných druhů. Pokud se jejich přítomnost prokáže, je třeba konzultovat další postup s orgánem ochrany přírody příslušného krajského úřadu. Jsem rád, že díky spolupráci všech zúčastněných se podařilo najít způsob, jak dokončit rekonstrukci pracoviště Centra Kociánka v Březejci a zároveň zajistit ochranu ohrožených živočichů,“ uvedl Panský.

Foto: Todd Cravens on Unsplash

Cyklisté vyrazili na spanilou jízdu Tour de aleje a pomohli chránit stromy

17. Červenec 2018 - 9:10

Desítky milovníků sportu a přírody přilákal 14. července druhý ročník benefiční cyklojízdy a závodu Tour de aleje pořádaných spolkem Arnika. Malí a velcí účastníci zhlédli Lipovou alej u Žižkova pole, na jejíž záchraně se Arnika podílela, Ranskou alej ve Starém Ransku i další méně známé půvaby Vysočiny. V cíli u rybníku Řeka na všechny čekalo zábavné odpoledne.

Benefiční závod odstartoval od přibyslavské sportovní haly s cílem v Havlíčkově Borové nebo u rybníku Řeka podle zvolené obtížnosti.

Vítězové v kategorii Machři:
1. místo – Tomáš Kyrš a Monika Limonová
2. místo – Miroslav Uzel a Barbora Závodná
3. místo – Adam Pochtiol, Milan Tuláček a Bohumil Novák

Vítězové v kategorii Junior:
1. místo – Prokop Kamarád
2. místo – Kryštof Dvořák

Druhá část programu se nesla v pohodovém tempu. Během rodinné vyjížďky se zastávkami se peleton mohl dozvědět zajímavosti i něco z historie nejkrásnějších stromořadí na Vysočině. V cílové rovince v kempu Moře strávili účastníci příjemné odpoledne s poznávacími soutěžemi, šplháním do stromů, zkoumáním přírody pod mikroskopem, divadelním představením a exhibicí mistra světa v cyklotrialu Marka Pochtiola. Cyklisté startovným podpořili celostátní kampaň Arniky Zachraňme stromy.

„Věřím, že Tour de aleje poukáže na to, že aleje jsou krásnou a nedílnou součástí naší krajiny. Jsou pevně spjaty s životem místních lidí, kteří na jejich ochranu věnují nemalé finanční prostředky. Doufám, že cyklojízda přispěje i do debaty, kdy staré a vzrostlé stromy chránit a ošetřovat a kdy je naopak nahradit výsadbou novou, aby tu aleje byly i pro generace našich vnoučat,“ uzavírá Martin Kamarád, starosta Přibyslavi.

„Tour de aleje je skvělá akce s velkým přesahem, protože upozorňuje na význam alejí nejen kvůli estetice. Význam stromů dnes vzrůstá kvůli změnám klimatu. Jsou to stromy, které nám pomáhají překonat vedra, sucho, velké přívalové srážky a další výkyvy počasí. Jsem moc ráda, že jsem se mohla s rodinou zúčastnit této skvěle zorganizované akce. Arnice děkuji za pozvání a těším se už teď na další ročník,“ dodává letošní patronka Hana Veronika Konvalinková ze Strany Zelených Vysočina a z Občanského sdružení Javořice.

„Letos vyšlo krásné počasí, díky čemuž si všichni mohli atmosféru malebné přírody a alejí Vysočiny náležitě vychutnat. Děkujeme všem za účast, gratulujeme vítězům a už nyní se těšíme na další ročník,“ říká organizátorka akce Natálie Pivoňka Faltýnová.

Kontakt

Obecní úřad Hodov
675 04 Hodov 54
úterý (letní čas) 19:00 – 20:00
úterý (zimní čas) 18:00 – 19:00
starosta 774 409 001
ou.hodov@horacko.cz
IČO 00376850
datová schránka tfwaxb4

Počasí v Hodově

Radar bouřky