Jste zdeAgregátor zdrojů / Zdroje / Vysočina News

Vysočina News


Syndikovat obsah
Zpravodajství z Vysočiny
Aktualizace: 9 hodin 24 min zpět

Filmová sobota v klubu Oko v Havlíčkově Brodě

16. Leden 2019 - 16:19

V sobotu 19. ledna bude program havlíčkobrodského klubu Oko patřit filmu. Odpoledne nabídne animovanou pohádkou Píseň moře. Večer plný napětí divákům představí Filmový krimi maraton, přehlídku filmů z Oddělení Q natočených podle románů dánského spisovatele Jussiho Adler-Olsena.

Úderem patnácté hodiny odpolední se svou druhou letošní pohádkou uvede Pohádkové Oko. Projekt pohádek a rodinných filmů, které v běžných kinech diváci neuvidí, se představí s kouzelným příběhem Píseň moře.
„Nádherný animovaný svět keltských mýtu, nominovaný na Oscara za nejlepší animovaný film, zaujme malé i velké diváky svými emocemi, vyprávěním a zvláštním těžce popsatelným kouzlem,“ doplňuje dramaturg Filmového Oka Jiří Svoboda. Vstupné pro děti činí 70 Kč, dospělí zaplatí 100 Kč.

Od 17.00 začíná Filmový krimi maraton, nabídne trojici kriminálních filmů, Žena v kleci, Zabijáci, Vzkaz v láhvi. Vstupné na Filmový krimi maraton činí 100 Kč/film, přičemž celovečerní vstupné vyjde diváky na 200 Kč.
Po každé projekci bude následovat slosování o filmové ceny, tedy DVD nebo knižní předlohy. „Filmový krimi maraton je jedním z filmových projektů, které uvádíme na přání našich diváků. Je to vlastně takové poděkování. Bez nadšených fanoušků Filmového Oka bychom tyto filmy už dávno nepromítali,“ vysvětluje Jiří Svoboda.

„Pokud máte filmy z dánské série Oddělení Q rádi, možná vás potěšíme i tím, že nejnovější díl s názvem Složka 64 promítáme premiérově už ve středu 30. ledna. Chcete-li si osvěžit a připomenout všechny případy, rozhodně vám doporučujeme navštívit i Filmový krimi maraton,“ doplňuje dramaturg Jiří Svoboda.

Jihlava uctila Jana Palacha, připomněla si 50 let od jeho upálení

16. Leden 2019 - 16:09

Ve středu 16. ledna uskutečnil na Masarykově náměstí v Jihlavě připomínka protestu Jana Palacha z ledna 1969. Květinu s trikolorou u památníku Evžena Plocka, který obdobný protest vyjádřil o tři měsíce později v Jihlavě, položili zástupci města i primátorka Karolína Koubová.

 

 

 

Proslov primátorky města 

Konkurenci na brankářském postu FC Vysočina Jihlava zvýší Vlastimil Veselý

16. Leden 2019 - 12:15

Konkurenci na brankářském postu v FC Vysočina přichází zvýšit nový gólman. Kouč Radim Kučera a trenér brankářů Josef Hanzálek přitom sází na osvědčené jméno a svého bývalého znojemského svěřence – pětadvacetiletého Vlastimila Veselého.

„Vlasta do Jihlavy přichází na půlroční hostování doplnit základní brankářskou dvojici po odchodu Patrika Vízka. Tímto příchodem u nás současně končí testování Franty Kafky, kterého ale budeme i nadále ve třetí lize sledovat. Vlasta je už zkušený a našimi trenéry prověřený brankář, který by měl s Luďou Vejmolou vytvořit kompaktní brankářskou dvojici. Trojici gólmanů pro jarní odvety druhé ligy bychom rádi doplnili devatenáctiletým ukrajinským gólmanem Romanem Dutkou, o jehož příchodu jednáme. Na podzim chytal divizi za Starou Říši. To nám konečně uvolní ruce, abychom pro Máru Koláře zajistili zápasovou praxi. Posíláme ho zachránit MSFL pro SFK Vrchovina,“ poskytl aktuální informace ředitel klubu Jan Staněk.

Vlastimil Veselý (nar. 6. 4. 1993) je odchovancem Zbrojovky Brno a prošel českými mládežnickými reprezentacemi od U16 po U21. S brněnskou juniorkou vyhrál v ročníku 2012/13 Juniorskou ligu a sezónu 2014/15 strávil na hostování v třetiligové Líšni. V létě 2015 zamířil o patro výše – na hostování do druholigového Znojma, kde pod vedením kouče Radima Kučery nastoupil do 21 duelů a svými výkony jihomoravský celek držel v boji o postup. V létě 2016 se vrátil do Zbrojovky, ovšem v konkurenci zkušeného Melichárka plnil pouze roli dvojky a v nejvyšší soutěži se do branky dostal pouze jednou. V létě 2017 proti znovu zamířil do Znojma, kde se jeho působení změnilo v přestup. V ročníku 2017/18 byl jasnou znojemskou jedničkou, když odchytal 27 utkání. V aktuální druholigové sezoně ale usedl na lavičku, neboť ve znojemské brance dostával přednost zkušený Buček.

Opilý řidič ujel v Polné od nehody

16. Leden 2019 - 11:32

V úterý 15. ledna se okolo sedmnácté hodiny stala na Husově náměstí v Polné na křižovatce silnic II/351 a II/348 dopravní nehoda. Řidič vozu Škoda Fabia jel ve směru jízdy od Havlíčkovy k Palackého ulici a nedal přednost v jízdě vozu Seat Ibiza a došlo ke střetu. Pravděpodobný viník od havárie podle informací policistů ujel.

„Řidič škodovky ujel, aniž by zastavil a věc nějak řešil. Policistům se ho podařilo vypátrat a ztotožnit. Dechová zkouška odhalila 1,64 promile alkoholu v dechu, při opakovaném měření dosáhla hodnota 1,69 promile alkoholu v dechu a při třetím měření hodnota 1,85 promile. Řidiče policisté vyzvali k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve, čemu se dobrovolně podrobil. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. U řidičky druhého vozidla byla provedená dechová zkouška negativní,“ popsala událost Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině s tím, že se při nehodě nikdo nezranil. Při dopravní nehodě vznikla podle informací policistů hmotná škoda na havarovaných vozidlech ve výši 21 000 korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Po desáté za slavnostním ohněm na Čeřínek

16. Leden 2019 - 8:54

Desátý ročník Slavnostního ohně na Čeřínku se koná v sobotu 19. ledna, cíl akce je u ohně, kde se pochodníci setkají před polednem. Čas odchodu z Čeřínku zvolí každý podle vlastního uvážení.

„Účastníci mohou jet rychlíkem z Jihlavy, hlavního nádraží v 9.25 nebo z nádraží Jihlava město v 9.29 do Kostelce a pak se vydají po zelené turistické značce na Čeřínek po trase dlouhé pět kilometrů. Do batůžku si nezapomenou přibalit klobásku na opečení.
Návrat z Čeřínku po zelené do Kostelce nebo po žluté do Dolní Cerekve (5,5 km), odtud vlakem do Jihlavy,“ uvedla za pořadatele Míša Svatošová.

Odjezdy z Kostelce: 14.15 R; 14.45 os; 16.15 R
Odjezdy z Dolní Cerekve: 14.40 os; 16.43 os

Starší řidič podlehl následkům nehody mezi Ždírcem nad Doubravou a Údavami

16. Leden 2019 - 7:53

V úterý 15. ledna se před patnáctou hodinou stala na silnici I/37 mezi Ždírcem nad Doubravou a Údavami na Havlíčkobrodsku havárie, při které zemřel osmašedesátiletý řidič osobního auta.

„Na přímém a rovném úseku silnice dostal při jízdě od Údav směrem na Ždírec nad Doubravou řidič s vozem na zasněžené vozovce smyk, který se snažil vyrovnat, ale to se mu nepodařilo. Přejel částečně do protisměru, kde narazil do tahače s návěsem. Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění řidiče osobního auta, který svému zranění na místě nehody podlehl. Ke zranění jiných osob nedošlo,“ popsala havárii Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.
Při dopravní nehodě se poškodila obě vozidla a převážený náklad, na autech odhadli policisté škodu na 180 000 korun. „Policisté u řidiče nákladního vozu dechovou zkouškou vyloučili alkohol, u řidiče osobního auta nařídili pitvu. Ohledáním osobního vozu policisté zjistili, že na obou nápravách jsou užity zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu. Další okolnosti dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod,“ dodala tisková mluvčí. V letošním roce se na Vysočině jedná o první dopravní nehodu s tragickými následky.

Výstava v Jihlavě přiblíží čertovy obrázky

15. Leden 2019 - 18:31

Výstavu Karty v Jihlavě připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet. Zahájena bude vernisáží ve čtvrtek 17. ledna v 17.00 a v rámci vernisáže zhlédnou návštěvníci vystoupení kouzelníka a poté bude následovat komentovaná prohlídka.

V prostoru malého výstavního sálu budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si výstavu karet a karetních her připravenou ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet. Členové tohoto klubu se vzájemně setkávají, vyměňují si informace a zprostředkovávají sbírkové předměty, dále pořádají výstavy a ostatní prezentační akce směřující k propagaci hracích karet jako zajímavého grafického artefaktu a kulturního dokumentu své doby.

Výstava Karty v Jihlavě představí nejen různé druhy karet (mariášové, vykládací, tarotové, tarokové, aj.), ale i trojrozměrné náležitosti patřící ke karetním hrám – například krabičky, lisy na karty a různé propagační předměty. Prezentovány budou i rozmanité dětské karty. Velká pozornost bude věnována i jihlavskému malíři hracích karet Martinu Hanzalíkovi, budou vystaveny jeho karty uložené ve sbírkách Muzea Vysočiny Jihlava.

Výstava potrvá do 17. března.

Počasí stále ztěžuje dopravu na Vysočině

15. Leden 2019 - 17:51

Na Vysočině jsou úterý 15. ledna pro kamiony obtížně sjízdné nebo zcela nesjízdné silnice včetně silnic prvních tříd. Silnice blokují kamiony a nelze se do míst dostat s technikou údržby a silnice ošetřit. Stále fouká silný nárazový vítr, který silnice rychle zafouká, tvoří se závěje a sněhové jazyky.

„Od dnešního rána jsme řešili 46 dopravních nehod, při kterých jedna osoba zemřela a pět bylo lehce zraněno. Dalších několik desítek oznámení jsme přijali na integrovaném operačním středisku od řidičů, kteří měli problémy se sjízdností.
Tragická dopravní nehoda se stala kolem patnácté hodiny na silnici I/37 mezi Ždírcem nad Doubravou a Údavami. Střetlo se zde nákladní a osobní auto. Následky střetu jsou fatální. V osobním voze zemřel řidič. Další okolnosti a míra zavinění jsou předmětem policejního šetření,“ popsala Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Havárie během bílé tmy na silnici u Dlouhé Brtnice,. foto: Policie ČR

Zcela neprůjezdná je silnice I/38 u Dlouhé Brtnice na Jihlavsku, kde se v úterý staly dvě nehody, při kterých se zranily tři osoby. „Silnici zablokovaly obou směrech kamiony. Proto se obracíme na řidiče kamionů, aby dnes na Vysočinu vůbec nevjížděli nebo aby svá nákladní vozidla raději odstavili na bezpečném místě, neboť přes kraj Vysočina dnes zřejmě neprojedou. Silnic nižších tříd jsou pro kamiony zcela nesjízdné,“ dodala Dana Čírtková.

Problémy jsou podle informací policistů také na silnici I/19 mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě, na silnici I/34 mezi Havlíčkovým Brodem a Ždírcem nad Doubravou.

„V pondělí se tu srazila dvě osobní a dvě nákladní auta, havárie si vyžádala jedno lehké zranění řidiče osobního auta.
V úterý pak dostalo osobní auto v době, kdy v místě byla bílá tma, smyk a vjelo do vysoké závěje. Silnice byla po nehodě zcela neprůjezdná. Úsek je zcela zablokovaný kamiony a je neprůjezdný v obou směrech. Radíme proto řidičům, aby do místa vůbec nevyjížděli,“ vyzývá Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Po 18.00 uzavřeli policisté silnici I/38 mezi Stonařovem a Kasárenskou křižovatkou v obou směrech pro veškerý provoz. „Silnici zablokovaly kamiony. Situace v místě je kritická, mezi stojícími kamiony se vytvářejí závěje a zafoukávají se. Na místě zapadlá vozidla vyprošťují hasiči,“ doplnila Dana Čírtková.

 

Pokuta 136 tisíc korun za nepovolené kácení stromů pro Častrov na Pelhřimovsku

15. Leden 2019 - 16:32

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 136 tisíc korun Častrovu na Pelhřimovsku. V roce 2018 bez povolení nechala obec vykácet 34 vzrostlých stromů v místní části Ctiboř. Porušila tak zákon o ochraně přírody a krajiny. 

„Jednalo se o 26 olší, pět topolů, dva javory a jednu vrbu. Vzhledem k tomu, že stromy rostly v lokalitě mimo zastavěné území obce, sloužily jako biotop ptactva a dalších živočichů. Kácení bylo provedeno v rámci plánované revitalizace části obce, ale bylo realizováno ještě před vlastním zpracováním projektu revitalizace,“ uvedl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Při stanovení výše pokuty inspektoři posuzovali závažnost protiprávního jednání a vyhodnotili ji jako střední. Obec Častrov proti uložené pokutě nepodala odvolání, sankce je pravomocná.

Obranné řady FC Vysočina vyztuží stoper Martin Chlumecký

15. Leden 2019 - 16:29

O místo ve stoperské dvojici FC Vysočina Jihlava, které se uvolnilo přestupem David Štěpánka do Jablonce, přichází bojovat čerstvě dvaadvacetiletý obránce Dukly Praha – Martin Chlumecký.

Urostlý stoper, který má zkušenosti z českých mládežnických reprezentací a jedenácti podzimních duelů první ligy, bude v Jihlavě na jaře hostovat s možnou opcí na přestup.

„Martin je velmi zajímavý hráč nesporného talentu a potenciálu. Z možností, které jsme měli, nás zaujal nejvíc. Určitě nemá místo jisté, ale věříme, že je schopen v naší základní sestavě nahradit svého spoluhráče z mládežnických reprezentací Davida Štěpánka. Do naší kabiny určitě zapadne i svým charakterem. Po delší době se nám podařilo získat levonohého stopera, který nám nějakou dobu v kádru scházel. Nevylučujeme, že konkurenci na tomto postu ještě zvýšíme příchodem dalšího fotbalisty,“ řekl k novince v kádru FC Vysočina ředitel klubu Jan Staněk.

Martin Chlumecký (nar. 11. 1. 1997) je libereckým odchovancem. Do dospělého fotbalu se prosadil v ročníku 2017/18, kdy během hostování ve Varnsdorfu nastoupil do 27 druholigových duelů, v nichž vstřelil jednu branku. Poté tomuto obránci skončila smlouva na severu Čech a v létě loňského roku se rozhodl přijmout nabídku tříleté smlouvy v Dukle Praha. V jejím dresu odehrál všechny minuty v úvodních deseti zápasech nejvyšší soutěže a poté přidal ještě jeden start v kole jedenáctém. Od té doby zůstal pouze na lavičce celku z Julisky. V úterý se zapojil do tréninkového procesu v Jihlavě.

Jihlavská galerie představí dílo Františka Mořice Nágla

15. Leden 2019 - 12:23

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 17. ledna v 17.00 v prostorách galerie na Masarykově náměstí 24 vernisáž výstavy František Mořic Nágl (1889-1944). Expozice představí dílo malíře, jehož život byl úzce spjat s Vysočinou a který ve svých obrazech (zejména akvarelech) maloval moravskou krajinu a prostředí, ve kterém žil.
František Mořic Nágl zachytil například venkov v okolí Telče, motivy z Brna a Jihlavy a později i prostředí a život v terezínském ghettu, kam byl v roce 1942 s celou svou rodinou deportován,“ uvedla kurátorka výstavy Jana Bojanovská.
Zájemci si mohou expozici prohlédnout do 10. března.

 

Co nás čeká na noční obloze prozradí v Jihlavě

15. Leden 2019 - 8:23

Přednášku Jakuba Hraníčka z České astronomické společnosti nazvanou Astronomické úkazy v roce 2019 pořádá v pátek 18. ledna Muzeum Vysočiny Jihlava od 17.00 v Malovaném sále. 

Tradiční lednová přednáška představí řádné i mimořádné astronomické úkazy, na které se můžeme těšit v roce 2019. Za využití počítačového planetária zrychleně procestujeme od jara až do zimy noční hvězdnou oblohu a některé astronomické úkazy si přiblížíme přímo v přednáškovém sále. Při cestě časem si na noční obloze postupně všimneme planet a jejich uskupení, našeho souseda Měsíce i životodárného Slunce. Řekneme si také něco o viditelnosti meteorických rojů či nadcházejících zatměních Měsíce či Slunce. Nezapomene zmínit ani nejdůležitější souhvězdí, mlhoviny, hvězdokupy nebo cizí galaxie.

Jakub Hraníček působí na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze. Je také předsedou Pobočky Vysočina České astronomické společnosti a Astronomického klubu Pelhřimov.

Přednáška pořádá muzeum ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.

O ohrožených památkách Vysočina v Telči

15. Leden 2019 - 8:18

V Telči se v pondělí 21. ledna v obřadní síni radnice uskuteční od 17.00 přednáška Miloslava Záškody z Národního památkového ústavu v Telči nazvaná Ohrožené památky Kraje Vysočina. Vstupné je dobrovolné.

Přednášející představí a přiblíží osud památek v regionu, které jsou především ve vlastnictví soukromých majitelů. Stav památkového fondu v Kraji Vysočina je podle informací Národního památkového ústavu v Telči relativně dobrý. Na seznamu ohrožených památek, tedy takových, které jsou jednoznačně v havarijním stavu a hrozí jim zánik, bylo na Vysočině v roce 2017 evidováno sedm nejohroženějších objektů a několik dalších, jejichž stav je také alarmující. Příčinou chátrání bývá často nedostatečná.

Ohrožené památky Vysočiny Ohrožené památky Vysočiny

 

Kočárky babičky Boženky představí v Jihlavě

15. Leden 2019 - 8:00

Výstavu Kočárky babičky Boženky, která bude pro veřejnost otevřena v pátek 18. ledna, pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava. Ve velkém výstavním sále uvidí návštěvníci kočárky ze soukromé sbírky paní Boženy Dvořákové. 

„Rodačka z Polné se v mládí odstěhovala do Jihlavy, kde žije dodnes. Když v roce 2003 vstoupily do jejího života první dva dosti poškozené kočárky – jeden zakoupený přes inzerci za pouhých 200 Kč a druhý získaný od známých – rozhodla se znovu jim vdechnout život a pustila se do oprav. Od té doby kočárky stále sbírá a postupně rekonstruuje. Nezůstalo jen u kočárků pro děti, do její sbírky se začaly dostávat i kočárky pro panenky.

Na výstavě tak návštěvníci uvidí kočárky hluboké i sportovní, v podobě kukaní či skříní, z různých materiálů a s různým pérováním, kočárky pro panenky včetně replik salónních loutkových kočárků od přelomu 19. a 20. století. V kočárcích i ve výstavních vitrínách budou odpočívat panenky všeho druhu pod dohledem figurínových „maminek. Autoři výstavy nezapomněli také na dětská chrastítka a šidítka a na různé textilní doplňky včetně miminkovského oblečení,“ představila Ludmila Moržolová, expozici z Muzea Vysočiny Jihlava.

Dvanáct let integrovaného operačního střediska na Vysočině

14. Leden 2019 - 18:42

Integrované operační středisko policie na Vysočině funguje od ledna 2007. V roce 2014 prošlo zásadní modernizací, v rámci níž bylo pracoviště vybaveno novou moderní technologií a také zlepšila systém komunikace a koordinace mezi složkami integrovaného záchranného systému.

„Policisté na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina založili v informačních systémech za loňský rok celkem 32 198 akcí, které vyžadovaly vyslání policejních hlídek na dané místo události. V průměru na jeden měsíc tak připadalo celkem 2 683 založených akcí. Největší počet případů – 3 090 – museli řešit operační důstojníci loni v srpnu, kdy se průměrný počet akcí za operační den, tedy na čtyřiadvacet hodin, vyšplhal na téměř 100. Průměrný dojezdový čas první hlídky na místo události loni činil necelých sedm minut – přesně to bylo 6 minut 48 sekund. Nejkratšího dojezdového času na místo události jsme loni dosáhli v měsíci prosinci, a to 4 minuty 19 sekund,“ popsala Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Operační střediska jsou v nepřetržitém provozu a zabezpečují plnění bezodkladných policejních úkolů v mimořádných situacích. „Hlavním úkolem operačního střediska je koordinovat a organizovat v rámci své teritoriální působnosti nasazování policejních sil a prostředků. V případě, že nasazení sil a prostředků při plnění úkolů Policie České republiky přesahuje hranice kraje nebo více krajů, probíhá spolupráce mezi sousedními krajskými integrovanými operačními středisky, případně je vyžádána součinnost s operačním střediskem Policejního prezídia České republiky.
Kromě toho se operační střediska podílejí na plnění služebních úkolů, které spočívá zejména v poskytování servisu výkonným policejním útvarům a působením v oblasti koordinace sil a prostředků útvaru směřujících k zabezpečení relevantní reakce na vzniklou bezpečnostní situaci. Hlavním úkolem operačního střediska je koordinovat a organizovat v rámci své teritoriální působnosti nasazování policejních sil a prostředků. Střediska se podílejí také na zajištění součinnosti s ostatními orgány a organizacemi, zvláště v rámci integrovaného záchranného systému. Systém operačního řízení v Policii České republiky tvoří v současné době čtrnáct integrovaných operačních středisek krajských policejních ředitelství, operační střediska útvarů s celorepublikovou působností a operační středisko Policejního prezidia České republiky,“ dodala tisková mluvčí.

Operační středisko na Vysočině zajišťuje také nepřetržitou obsluhu linky tísňového volání 158. „V loňském roce policisté v našem kraji přijali na lince 158 celkem 46 332 hovorů, kdy průměrný počet na jeden měsíc činil 3 861 hovorů. Nejvyšší počet hovorů na linku 158 jsme přijali loni v srpnu, a to 4 378. Pravděpodobně nejvyšší denní zatížení hovory na lince 158, které lze označit za skutečně mimořádně extrémní, jsme zaznamenali 12. prosince, kdy za operační den bylo na lince tísňového volání na našem krajské ředitelství přijato zhruba 1 600 hovorů. Hovory se týkaly zejména oznámení spojených s neprůjezdností dálnice D1 a dalších komunikací na Vysočině. Pro porovnání uvádíme, že v běžný operační den se průměrný počet volání na linku 158 nepřesahuje 150 oznámení,” dodává Dana Čírtková.

Operační důstojníci mají stále k dispozici aktuální informace o pohybu hlídek po celé Vysočině a o spolupráci v případě potřeby mohou prostřednictvím moderních technologií požádat také policejní hlídky ze sousedních krajů. „Typickým příkladem je pronásledování pachatelů, kteří ujíždějí z místa činu. Hlídky pak při policejním zákroku koordinují. Samostatným pracovištěm integrovaného operačního střediska je pult dopravy, kde se sbíhají všechny aktuální informace o dopravních událostech a dopravních nehodách na devadesátikilometrovém úseku dálnice D1 a na všech ostatních komunikacích na území celé Vysočině. Pracoviště je z hlediska počtu událostí nejvíce exponované v době různých sněhových či větrných kalamit, které výrazně ovlivňují sjízdnost nebo průjezdnost silnic. Policisté, kteří slouží na tomto pultu, všechny aktuální dopravní informace vkládají do systému CDI2, což je informační systém centra dopravních informací, který pak využívají především řidiči pomocí různých aplikací například mobilech, navigacích nebo tabletech,“ vysvětluje Dana Čírtková.

Nová modernizovaná podoba operačních prostorů integrovaného operačního střediska přinesla pro činnost službu konajících policistů celou řadu důležitých změn. V místnosti operačního sálu se zvýšil počet pracovišť z původních osmi na současných dvanáct. Do volného prostoru bývalého chodbového traktu byla navíc umístěna dvě atypická pracoviště, což umožňuje v případě potřeby operačního řízení nasadit do služby vyšší počet policistů.

„Potřeba vyššího počtu pracovišť vzniká například v případech řízení rozsáhlejšího bezpečnostního opatření nebo při řešení nějaké mimořádné události, která může souviset se sněhovými nebo větrnými kalamitami a podobnými krizovými situacemi,“ doplnil Dušan Vybíral, vedoucí operačního odboru Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. V takových situacích je potřeba počítat s mnohem častější frekvencí volání od občanů na linku tísňového volání 158 a s tím související vyšší potřebou vysílání a koordinace policejních hlídek.

„V současné době je integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zařazeno celkem 38 policistů a tři občanští pracovníci. Občanští pracovníci provádějí především úkony spojené s lustracemi v policejních databázích a další nezbytné administrativní úkony. Služba na integrovaném operačním středisku patří mezi nejnáročnější služby v rámci celé policie. „Policisté sloužící na operačním středisku musí být velice zkušení a musí dokázat i s minimem prvotních informací, které získají od oznamovatele, rychle a především odpovědně rozhodnout o správném postupu,“ uzavřel Dušan Vybíral.

V Dukovanech zavezli palivo do reaktoru třetího výrobního bloku

14. Leden 2019 - 14:56

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovanech dokončili zavážení paliva na třetím výrobním bloku. Práce na odstávce, které začaly 8. prosince, se tak přesunuly do druhé poloviny. Pro dosažení požadovaného výkonu reaktoru musí energetici ročně vyměnit zhruba jednu pětinu paliva za čerstvé.

Vedle rozsáhlých kontrol a testů zařízení, servisních a údržbových prací zde navíc technici instalují další, v pořadí už třetí, systém chlazení bazénu určeného pro skladování použitého paliva. Elektrárna tak pokračuje v programu rozsáhlých modernizací a dalšího zvyšování bezpečnosti. Třetí dukovanský blok by měl energii začít opět vyrábět na přelomu ledna a února.

Během odstávky energetici provádí stovky plánovaných servisních činností, modernizačních akcí a velký rozsah testů zařízení a kontrol. V uplynulých dnech energetici do reaktoru zavezli palivo včetně jedné pětiny čerstvých palivových kazet, aby blok mohl být v provozu na plném výkonu dalších třináct měsíců. K úplnému vyvezení paliva dochází v průměru jednou za čtyři roky, podle charakteru plánovaných činností. „V uplynulých letech jsme v souvislosti s přípravou bloků na další dlouhodobý provoz a velkým rozsahem modernizačních prací museli palivo z reaktoru vyvážet každý rok. Nyní to bude jiné. V následujícím období by nás na tomto bloku měla čekat pravidelná částečná výměna paliva, která je časově i technicky méně náročná,“ vysvětluje důvod ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Odstávky technici pravidelně využívají k modernizaci zařízení nebo instalaci nových technologií. Takovou akcí je v rámci probíhající odstávky 3. bloku instalace třetího systému chlazení bazénu skladování, která v praxi znamená rozvedení nových nerezových potrubních tras v délce 250 metrů, instalaci nového čerpadla o výkonu 75 kW, doplnění nového chladiče a napojení na bazén skladování použitého paliva.

Elektrárna tak v rámci rozsáhlého modernizačního programu dál zvyšuje počet nezávislých bezpečnostních systémů, které postupně technici instalují na všech výrobních blocích.

Pacientům po úrazech nadělili dárci nový pokoj v jihlavské nemocnici

14. Leden 2019 - 13:36

Už pošesté se ukázalo, že se lidé především před Vánocemi dokáží semknout a pomoci. Do Štědrého dne se podařilo vybrat peníze mezi dárci na opravu pokoje pro pacienty. Tentokrát rehabilitačního oddělení. Tam jsou nejčastěji hospitalizováni pacienti po úrazech, ortopedických operacích či s neurologickými potížemi. Vybraná částka je letos rekordní. 

Princip Vánočního pokoje je jednoduchý. Na stránkách si vybere veřejnost věc, na kterou chce přispět. Dárci napíší položku na daný email, kterou si vybrali, a my zašleme platební podklady a na stránkách ji označíme jako obsazenou. Peníze na vybavení se vybírají do Štědrého dne. Na oddělení chtěli investovat do nové koupelny, výmalby, postele i rehabilitačních pomůcek.

Vánoční pokoj v chemostacionáři

„Rádi bychom během letošního roku zvelebili prostředí, které na pacienty během pobytu u nás působí. Chceme, aby se u nás cítili dobře právě i díky nově opravenému pokoji,“ říkají primářka oddělení Drahomíra Škodová a vrchní terapeutka Jana Ciprušová.
Letos se na vánoční pokoj vybralo přesně 129 tisíc korun. Velká část dárců přispívá na náš pokoj již opakovaně. Za každým ročníkem vidí výsledky svého příspěvku v podobě nově opraveného zázemí. Nejinak tomu bude i letos. Pokoj se opraví a nově vybaví během letošního roku.
Za uplynulé roky se podařilo díky dárcům vybavit chemostacionář a opravit pokoje na dětském, gynekologickém, traumatologickém a geriatrickém oddělení.

Z bývalého rabinátu by mohla být galerie třebíčských malířů

14. Leden 2019 - 13:32

Místostarosta Miloš Hrůza vstoupil za město Třebíč do jednání se zástupci brněnské diecéze Církve československé husitské. Ta nabídla městu budovu bývalého rabinátu v ulici Tiché náměstí čp. 4 naproti Přední synagoze.

„Zástupci církve nabídli městu tuto budovu k možnému využití. Pokud dojde ke vzájemné dohodě, zvážíme varianty, jak by se prostor rabinátu dal využít,“ přiblížil jednání místostarosta Miloš Hrůza. „Naší představou je zde zřídit stálou expozici malířů Ladislava Nováka, Josefa Kremláčka a Vlastimila Tomana. Jedná se o místní malíře, kteří zde dosud nemají žádnou stálou výstavu,“ doplnil možnost využití prostor Hrůza.

Pokud to prostory rabinátu dovolí, je možné, že zde vznikne i knihovna s publikacemi památek UNESCO. Vše je ale zatím předmětem jednání mezi městem a církví. Jisté však je, že město Třebíč hledá vhodné prostory pro stálé expozice jmenovaných malířů a budova bývalého rabinátu by se k tomuto účelu hodila.

Historicky rekordní počty porodů, babyboom pokračuje, hlásí havlíčkobrodská nemocnice

14. Leden 2019 - 12:31

V roce 2018 se v havlíčkobrodské porodnici narodilo rekordních 1480 dětí, je to nejvíce v celé historii porodnice, která se píše od roku 1947, kdy na porodnici o 72 lůžkách pracoval přednosta a čtyři sekundáři. Babyboom pokračuje i v roce letošním za prvních 14 dní se v Havlíčkově Brodě narodilo už 60 dětí.

První miminko roku 2019 se narodilo 1. ledna v 8.15 a za ním hned čtyři další. Třetí lednový den, kdy šel tradičně popřát miminku ředitel nemocnice David Rezničenko se u nás narodilo už 18 dětí. Po prvních 14 dnech letošního roku je nemocnice na čísle 60.
Porodnice se nachází v hlavní lůžkové budově nemocnice a je strategicky umístěna – porodní sály do 6. NP a lůžková část šestinedělí na 4. NP, v mezipatře se pak nachází perinatologické centrum s přímou návazností na sály. Maminky po porodu na šestinedělí mají přímo před vchodem umístěn nemocniční bufet s příjemným posezením. Pokud chtějí chvilku posedět s rodinou, kamarádkou, mohou miminko svěřit dětským sestrám na oddělení k dohledu a v klidu si vypít kávu či si dát zákusek.
Porodní sály prošly v roce 2017 kompletní rekonstrukcí a ukázalo se to jako cesta správným směrem. Loňský počet 1464 porodů je toho nejlepším důkazem. Maminky si podle dotazníků chválí soukromí a prostornost, moderní vybavení sálů, ale především ochotu personálu, vysokou úroveň komunikace a odbornost lékařů daného oddělení. „Líbil se nám laskavý a profesionální přístup personálu. Vždy jsme znali jméno sestřičky a lékaře, kteří se nám věnovali. I když měly sestry obrovský frmol, tak k nám přistupovaly s úsměvem a laskavostí. Stejně tak si to pamatujeme před třemi lety,“ ohodnotili svůj pobyt na porodnici Eva a Pavel Spálení.

Havlíčkobrodská porodnice s průměrem 1450 porodů za rok je dlouhodobě nejoblíbenější porodnicí na Vysočině. Kromě porodnice došlo ke stavebním úpravám a prostorovému rozšíření v roce 2017 i na Perinatologickém centru, kde jsou hospitalizováni novorozenci s nízkou porodní vahou potřebující 24hodinový dohled lékaře. Každoročně je zde hospitalizováno kolem 250 novorozenců i s matkami, přičemž boxový systém umožňuje pobyt i tatínka či babičky na pokoji. „Narození nedonošeného miminka je pro rodiče stresovým období plným obav o zdraví jejich dítěte. Snahou je umožnit rodině, aby v nejnáročnějších dnech, pokud to zdravotní stav dítěte dovolí, byli jako rodina pohromadě a mohli se navzájem podporovat, dotýkat se, být spolu,“ říká primářka dětského oddělení Magdalena Chvílová Weberová. V roce 2018 byli nejmenšími narozenými dětmi dvojčátka Eliška a Kateřina s porodní vahou 900 g.
Stavební úpravy finančně podpořil zřizovatel nemocnice Kraj Vysočina a to částkou 24,7 milionu korun bez DPH.

Moderní porodní sály a kvalifikovaný personál odráží aktuální trendy v porodnictví. Nejvíce dětí se narodilo v roce 2018 v měsíci září, kdy uskutečnilo se celkem 143 porodů. Přes 130 porodů měsíčně proběhlo v Havlíčkově Brodě také v květnu, červnu, červenci a srpnu. První miminko roku 2019 se narodilo 1. ledna v 8.15 a za ním hned čtyři další.

Premiéra filmu Když… je za dveřmi

13. Leden 2019 - 19:28

Už za necelý měsíc se na filmovém plátně ve Světlé nad Sázavou objeví film Když… Premiéra studentského snímku o lásce a o komunikaci mezi námi se uskuteční v sobotu 9. února od 16:00 ve Světlé nad Sázavou. Právě komunikace byla jednou z hlavních myšlenek projektu, na jehož tvorbě pracovala parta mladých lidí, kteří se bez nároku na honorář udělali vše pro to, aby snímek dotáhli až na plátno. Silnou stránkou filmu je i fakt, že celý příběh je inspirovaný skutečnými událostmi. Natáčelo se v okolí Světlé nad Sázavou, Havlíčkově Brodě nebo v lomech u Lipnice nad Sázavou. Scenérie Vysočiny samy dokreslily atmosféru romantických scén. V hlavních rolích se představí Oliver Oswald a Adéla Haschková.

Foto: Michal Mašek

Kontakt

Obecní úřad Hodov
675 04 Hodov 54
úterý (letní čas) 19:00 – 20:00
úterý (zimní čas) 18:00 – 19:00
starosta 774 409 001
ou.hodov@horacko.cz
IČO 00376850
datová schránka tfwaxb4

Počasí v Hodově

Radar bouřky