Jste zdeAgregátor zdrojů / Zdroje / Vysočina News

Vysočina News


Syndikovat obsah
Zpravodajství z Vysočiny
Aktualizace: 19 hodin 50 min zpět

O ekonomickém chování člověka v jihlavském muzeu

23. Březen 2019 - 16:30

Další přednáška z cyklu Science Café se uskuteční v úterý 26. března od 18.00 v muzejním Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava. S přednáškou nazvanou Studium lidského chování pomocí ekonomického experimentu vystoupí Jiří Špalek z Masarykovy univerzity v Brně.

Přednáška shrnuje nejnovější poznatky z oblasti tzv. experimentální ekonomie, jedné z neprogresivnějších částí ekonomické vědy. Posluchači přednášky se stávají přímo účastníky jednoduchého experimentu, který studuje jeden z aspektů lidského chování – (ne)chuť k dobrovolné spolupráci i v situaci, kdy je sobecké chování výhodnější. Hra je přímo na přednášce vyhodnocena a komentována a na základě výsledků jsou dále představeny některé poznatky, které z experimentů vyplývají.

Sázení stromků v Libušině údolí v Třebíči

23. Březen 2019 - 11:14

Městský úřad v Třebíči pořádá v sobotu 6. dubna veřejné sázení stromků v třebíčském Libušině údolí. Sraz je v 8.00 hodin ráno u stodoly v Libušině údolí. Sázet se budou dubové, bukové a javorové stromky.

Lidé, kteří mají zájem pomoci přírodě v Třebíči, se mohou přihlásit na e-mailu: stepanka.cejpkova@trebic.cz, do 29. března.

Beseda cyklistickým olympionikem v Havlíčkově Brodě

23. Březen 2019 - 10:55

Okrašlovací spolek Budoucnost ve spolupráci s Poetickými místy U Notáře pořádá ve čtvrtek 28. března od 18.00 v poetickém podkroví U Notáře v Havlíčkově Brodě přednášku s následnou besedou se s dráhovým cyklistou Ivanem Vrbou, olympionikem a medailistou z mistrovství světa.

Beseda proběhne v rámci volného cyklu Osobnosti Vysočiny. „Ivan Vrba je olympionik a medailista z mistrovství světa, svého času dosahoval vynikajících výsledků ve sprintu na dráze (keirin). Ivan Vrba nejen zavzpomíná, jak s vrcholovým sportem cestoval po světě, líbilo se mu například v Japonsku, bude k dispozici základní fotodokumentace a na ukázku i některé z obdržených medailí. Přítomným pan Ivan Vrba například poradí, jak na to, když se někdo chce stát cyklistou na dráze. Vysvětlí, v čem se dráhová cyklistika liší od silniční, pohovoří o tom, jak se liší speciální sportovní jízdní kola na dráhu od kol, která běžně užíváme,“ zve  Jan Schneider, čestný předseda a mluvčí okrašlovacího spolku Budoucnost. Ivan Vrba nyní žije v Chotěboři.

 

 

Odborná pracovní skupina pohlídá v Jihlavě aktivity Kronospanu

23. Březen 2019 - 7:45

Jihlava začala sledovat aktivity, které vyvíjí jeden z největších průmyslových znečišťovatelů ovzduší na Vysočině – společnost Kronospan. Vedení města pro tuto činnost již určila odbornou pracovní skupinu, a to pod vedením náměstka pro oblast životního prostředí Víta Zemana.

Ta shromažďuje odborné podklady, zabývá se podněty občanů a hledá odborníky pro nezávislá měření a analýzy.

„Kontrola aktivit je zatím pouze na mediálním poli. Primátorka města už požádala o návštěvu jiných závodů koncernu Kronospan v Evropě, kde je umístěna stejná technologie a řeší se podobné problémy,“ sdělil náměstek primátorky Vít Zeman.

Společnost Kronospan požádala na sklonku loňského roku příslušný úřad o zahájení zjišťovacího řízení Enviroment Impact Assesment (dále EIA), ve kterém by se posoudil vliv provozu na životní prostředí u zásadní změny technologie. Zjišťovací řízení bylo na žádost společnosti zahájeno a vyjádřily se k němu orgány státní správy i město.

„Celková realizace záměru by však znamenala podstatné zvýšení podílu dřevotřískového recyklátu jako prvotní suroviny na úkor původní dřevní hmoty a tím zřejmě i nárůst prašnosti a dopravy se všemi negativními dopady, které to přináší,“ vyjádřila Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí magistrátu města. Následně společnost vzala svou žádost zpět a řízení bylo zastaveno.

„Vedení města s tímto postupem vyjádřilo nesouhlas s tím, že chce celou problematiku provozu již nyní řešit komplexně, zejména s ohledem na zdraví občanů a dopady na životní prostředí,“ dodal Vít Zeman.

Proto se vedení města rozhodlo více podrobně zmapovat nový záměr Kronospanu v Jihlavě a vyhodnotit veškeré souvislosti ve vztahu k průmyslové zóně i dálnici D1. „V této souvislosti je pro nás zásadní plánování s ohledem na všechny vlivy průmyslové zóny na zdraví obyvatel i plánování rozvoje našeho města. Chceme nastavit rovnocenné vztahy v řešení této ožehavé problematiky a zveme majitele firmy pana Kaindla k setkání s primátorkou v Jihlavě, ze kterého, doufejme, vzejde počátek nových vztahů,“ doplnil Vít Zeman.

Také na Vysočině proti hypoglykémiím bojuje nová generace inzulinů

23. Březen 2019 - 7:38

V České republice je přes 936 tisíc diabetiků. Na Vysočině má tuto nemoc jeden ze 14 obyvatel. Diabetiky netrápí pouze nutnost dodržovat speciální režim a užívat léky, ale nepříjemné a zdraví ohrožující stavy spojené s výkyvy hladiny cukru.

Zatímco příliš vysoká hladina znamená nebezpečí v dlouhodobém horizontu, skokový pokles pod hodnotu 4 mmol/l, tzv. hypoglykémie, představuje jak akutní riziko úrazu až smrti související se ztrátou sebekontroly, tak dlouhodobé zhoršení psychického, sociálního a zdravotního stavu. Hypoglykémie přitom prožívají diabetici 1. typu průměrně jednou za osm dní, diabetici 2. typu pak průměrně jednou za tři týdny. Velkou roli při snížení počtu a závažnosti hypoglykémií hraje dodržování režimu a vhodná léčba. Starší generace inzulinů riziko hypoglykémií zvyšovaly. Léčba moderními inzulinovými preparáty ale umožňuje počet hypoglykémií snížit.
Diabetici se bojí následků špatného soustředění i budoucnosti
Z dotazování mezi diabetiky vyplývá, že se nejvíce bojí následků svého špatného soustředění během a po hypoglykémiích a dále dlouhodobých zdravotních komplikací a pobytu v nemocnici. Krátkodobé následky přitom souvisí s vyšším rizikem dopravní nehody, ztrátou vědomí či kómatem. Při těžké hypoglykémii bez pomoci druhého člověka může dojít až ke smrti. Dlouhodobé následky spočívají ve špatné kompenzaci diabetu, ve vyšším riziku demence (nízká hladina cukru je nebezpečná pro mozek, protože ten není schopen využívat jiný zdroj energie než krevní cukr), nadváhy a obezity způsobených nadbytečnou konzumací jídla při obavě z hypoglykémie a srdečně-cévních onemocnění.
Více najdete na Mluvteohypo.cz.
I přes tyto obavy se pacienti s diabetem snaží často hypoglykémie zvládnout sami, bez pomoci diabetologa. Výsledkem je, že si tři čtvrtiny diabetiků 1. typu a přibližně polovina diabetiků 2. typu po hypoglykémiích samovolně bez konzultace s lékařem „preventivně“ snižují dávku inzulinu. Kvůli tomu, aby zmenšili riziko hypoglykémie, si diabetici také častěji měří hladinu krevního cukru, zvyšují si příjem cukru nebo svačin (což vede k přibírání na váze) a každý šestý ubere v pohybu. Svému lékaři zavolá jen jeden z 5. Na vině může být stud, který mnoho pacientů cítí nejen před svým lékařem, ale také lidmi, kteří byli svědky hypoglykemického stavu.

Ji.hlava jede do New Yorku

22. Březen 2019 - 17:34

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava vyráží „za velkou louži“. Program druhého ročníku festivalových Ozvěn v New Yorku nabídne Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové i Volný pokoj Belgičanky Alexandry Kan-dy Longuetové. To vše v Českém centru New York až do 28. března.

Po festivalových Ozvěnách v Polsku, Belgii a na Slovensku, vyráží Ji.hlava za oce-án. Třídenní program zahájí snímek Volný pokoj režisérky Alexandry Kandy Longuetové. Film, který pojednává o životě v jednom odlehlém americkém motelu, si z loňské Ji.hlavy odvezl cenu za nejlepší světový dokument.

Divácky nejatraktivnější bude zřejmě promítání snímku Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové, která film osobně uvede. Promítání doplní diskuze s režisérkou. Snímek o fenoménu „pracující chudí“, který Rychlíková realizovala společně s novinářkou Sašou Uhlovou, ocenila porota jako nejlepší český film jednadvacátého ročníku Ji.hlavy.

Program Ozvěn uzavře rumunský dokument Timebox režisérky Nory Agapiové, která se skrze archivní filmy svého otce dostává k traumatům vlastní rodiny. „Nejhlubší věc, kterou jsem se naučila během natáčení tohoto filmu, je, že jsme silnější, než si myslíme,” uvedla režisérka. Snímek si z dvaadvacáté Ji.hlavy odvezl ocenění za nejlepší dokument střední a východní Evropy.

  1. ročník Ozvěn Ji.hlavy v New Yorku pořádá České centrum New York ve spolu-práci s MFDF Ji.hlava.
Dokument Volný pokoj

Policisté hledají svědky havárie v Náměšti nad Oslavou

22. Březen 2019 - 17:11

Policisté z dopravního inspektorátu Třebíč vyšetřují dopravní nehodu, která se stala ve čtvrtek 21. března v době kolem 13.40 v Náměšti nad Oslavou v Třebíčské ulici na vyznačeném přechodu pro chodce. Obracejí se na svědky kvůli ztotožnění neznámého vozidla šedostříbrné barvy, které mělo na dopravní nehodě přímou účast.

Havárie se stala v Třebíčské ulici před domem čp. 352. „Nezletilá chodkyně vstoupila na vyznačený přechod pro chodce těsně před přijíždějící auto ze směru od středu Náměště nad Oslavou směrem k Vladislavi. Došlo ke kontaktu chodkyně s přední částí vozu. Po kontaktu auto zastavilo za přechodem pro chodce a nezletilá chodkyně pokračovala v chůzi směrem do centra Náměště nad Oslavou, aniž by řidiče kontaktovala. Poté ale za doprovodu rodičů vyhledala lékařské ošetření ve zdravotnickém zařízení v Třebíči. Podle prvotních informací na nehodě mělo mít účast osobní auto šedostříbrné barvy zatím nezjištěného typu a nezjištěné registrační značky, které řídil starší muž a na předním sedadle vozidla spolujezdce seděla starší žena. Policisté po řidiči a vozidle pátrají a uvítali by, kdyby se jim sám přihlásil. Obracejí se o pomoc na případné svědky nehody, aby se se svým svědectvím obrátili na linku tísňového volání 158 nebo přímo na dopravní inspektorát v Třebíči na telefonní číslo 974 277 251, případně na e-mail: krpkvy.v.vuotr.di.sekret@pcr.cz,“ vyzývá Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Bezemisní výroba Dukovan přispívá k naplňování závazků snižování produkce CO2 v ČR

22. Březen 2019 - 17:04

Jen v roce 2018 Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila přes 14 257 GWh elektrické energie. Stejná produkce v uhelných elektrárnách by spotřebovala přes 13 milionu tun uhlí, při jejichž spálení by vzniklo přibližně 11 milionů tun oxidu uhličitého.

Technikům elektrárny se daří i v oblasti minimalizace objemu pevných odpadů. „Díky používání nových technologií a postupů se nám oproti roku 2017 podařilo snížit, celkové množství odpadu o 45 %,“ dokládá šetrnost provozu Dukovan manažer útvaru BOZP a ekologie Pavel Nechvátal. Ještě lepších hodnot dosahuje elektrárna v oblasti takzvaných nízko a středněaktivních odpadů. Tedy například filtrů nebo odkalů. Pomocí lisování a dalšího zpracování klesl objem těchto odpadů na 20 % původně projektovaného množství.

Dukovany stále úspornější
Pozornost elektrárny je v rámci ochrany životního prostředí už několik let zaměřena také na snižování vlastní spotřeby energií a na efektivitu výroby. Jeden z největších výrobců elektrické energie tak paradoxně vyvíjí maximální důraz na úspory. Energetici v Dukovanech díky například lepšímu využití tepla z chladičů odluhu parogenerátorů, zvýšení teploty napájecí vody při výrobě nebo optimalizaci průtoku chladících vod každoročně uspoří 37 525 000 kWh/rok a dále v posledních deseti letech uspořili dalších 14 967 000 kWh elektrické energie. Celkem by tato úspora a efektivita výroby elektrické energie stačila 15 000 domácnostem na rok. „V hledání možných úspor bude elektrárna pokračovat i v nadcházejících letech, kdy bychom měli uspořit dalších až 27 524 000 kWh. Stejný úkol samozřejmě platí i pro Jadernou elektrárnu Temelín,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

Funkčnost systému ochrany životního prostředí také ověřil audit provedený v loňském roce, na základě kterého elektrárna obhájila certifikát EMS platný do roku 2019. Nízké hodnoty energetici dosáhli například i u spotřeby pitné vody, jejíž denní hodnota během jednoho roku klesla o 27m³/den a byla tak nejnižší v celé historii provozu elektrárny.

Ke zdravějšímu životnímu prostředí přispívali v roce 2018 také sami zaměstnanci. Sběrem 1040 kg použitých baterií a dalšího zařízení, které předali k recyklaci, pomohli k získání 676 kg vzácných kovonosných druhotných surovin, které nemusely být vytěženy a budou použity pro výrobu dalších produktů.

Kriminalisté obvinili šest osob ze založení požárů v Horním Maršově a Humpolci

22. Březen 2019 - 13:09

Kriminalisté z Vysočiny a Hradce Králové vyšetřili příčinu požárů autobazaru v Humpolci na Pelhřimovsku a zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Založila je organizovaná skupiny lidí, škody převyšují částku pět milionů korun.

„Kriminalisté zadrželi začátkem týdne šest osob důvodně podezřelých z úmyslného založení obou požárů. Na jejich zadržení, které proběhlo v Praze, se podílela také speciální zásahová jednotka. Kriminalisté zahájili jejich trestní stíhání. Zadržení muži ve věku 42–55 let byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu obecného ohrožení. Všichni obvinění jsou v případě prokázání viny ohroženi trestem odnětí svobody v délce trvání 8 -15 let, neboť se trestné činnosti dopustili jako organizovaná skupina. Současně kriminalisté prověřují, že se někteří obvinění dopustili další závažné trestné činnosti,“ uvedla Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Okresní soud v Pelhřimově rozhodoval ve čtvrtek 21. března o jejich vzetí do vazby. Všichni obvinění byli vzati do vazby a od soudu eskortováni do vazebních věznic v Brně a Českých Budějovicích.

„V současné době nebudeme až do konce vyšetřování k případu poskytovat žádné bližší informace, abychom neohrozili účel vedeného trestního řízení,“ dodala Dana Čírtková.

V sídle telčských památkářů vystoupí smyčcové trio

22. Březen 2019 - 10:26

V sídle Národního památkového ústavu v Telči vystoupí v pondělí 25. března v 19.00 smyčcové trio s programem Od klasiky k filmu – od J. Haydna k L. Cohenovi ve složení Táňa Vejvodová – housle, zpěv, Petr Přibyl – viola, Jan Sládeček – violoncello. 

Na programu budou skladby J. Haydna, G. P. Telemanna, K. Ditterse von Dittersdorf, J. S. Bacha, L. van Beethovena, L. Cohena a slavné filmové melodie. Pořadatelem koncertu je Město Telč, Kruh přátel hudby a Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči.
Vstupné 80 Kč, děti a studenti 30 Kč. Koná se v Lannerově domě v Hradecké 6 v Telči.

Taneční soutěž Jihlavský pohár

22. Březen 2019 - 10:12

V polovině března uspořádal jihlavský taneční klub Chrisstar při TJ Sokol Bedřichov soutěž pod hlavičkou Českého svazu tanečního sportu Jihlavský pohár, kterého se zúčastnilo sedmdesát čtyři tanečních párů z celé republiky ve věkových kategoriích děti, junioři a mládež. Do soutěží promluvily i domácí páry TK Chrisstar Jihlava.

„Až do finále se protančil v kategorii Junior I. LAT pár Filip Michalčuk a Eva Ryšavá, který obsadil páté místo. Třikrát se do finále podíval i pár Filip Suchý a Šárka Nevosadová (TJ Sokol Bedřichov TK Chrisstar Jihlava). Ve své věkové kategorii JUN II. obsadil čtvrté místo ve standardu a šesté místo v latině. Ani v kategorii Mládeže věkově starších párů se neztratil a ve standardu vytančil krásné stříbrné medaile.
V Mládeži tančil i pár Patrik Pöndl a Michaela Morkusová (TJ Sokol Bedřichov TK Chrisstar Jihlava) bral čtvrté místo za předvedené standardní tance.
V juniorské nejvyšší kategorii tanců, která na soutěži byla vypsaná, tančil finále čtyřikrát i pár Lukáš Novotný – Lucie Prokůpková (TJ Sokol Bedřichov TK Chrisstar Jihlava), kdy ve standardních tancích zvítězil a vystoupal na stupínek nejvyšší, v kategorii věkově starších obsadili úžasné druhé místo. Do finále v latinsko-americké části juniorů promluvili také a obsadili čtvrté místo, v kategorii starších páté místo,“ popsala výsledky jihlavských tanečníků Radka Prokůpková, vedoucí a trenér II. třídy ČOS RPTV z tanečního klubu Chrisstar Jihlava.

Filip Suchý a Šárka Nevosadová, archiv TJ Sokol Bedřichov TK Chrisstar Jihlava
Filip Michalčuk a Eva Ryšavá, archiv TJ Sokol Bedřichov TK Chrisstar Jihlava

Cestopisná přednáška o Kanadě v Havlíčkově Brodě

22. Březen 2019 - 7:53

Havlíčkobrodský Senior Point uspořádal ve středu 20. března přednášku o Kanadě s cestovatelem Davidem Myslivcem, který poutavě a také humorně líčil příhody zažité s přáteli.

Jejich společná cesta začala přemístěním se autem z Havlíčkova Brodu do Paříže, odkud se letadlem přes Curych dostali do Vancouveru. Zde měli přes internet objednané ubytování v čínské čtvrti v soukromém apartmánu. Ve Vancouveru v Stanley Parku si prohlédli mořské akvárium a město samotné poznávali na vypůjčených kolech. Pronajatým autem potom cestovali přes celou Britskou Kolumbii a provincii Albert. Navštívili Národní park Banff a Národní park Jasper. V kanadských parcích používali k nocování kempy. Naši cestovatelé zde vzbudili velkou pozornost, protože jako jediní používali stan, na rozdíl od ostatních turistů ve velkých obytných karavanech. Vzhledem k výskytu medvědů vyvstala otázka, zda je bezpečné nocovat ve stanu. Některé kempy byly sice oplocené, ale jiné vůbec. „Ptali jsme se na medvědy místních a všichni nás s úsměvem ujišťovali, že setkání s medvědem nehrozí. Po prostudování příruček, jak se chovat při setkání s medvědem, jsme nebyli moc klidní. Dokonce jsme si koupili doporučený sprej proti medvědům. Při koupi tohoto spreje jsme museli vyplnit prohlášení, protože v Kanadě je takový sprej považován za zbraň “ líčil humorně David Myslivec. Během dvouhodinové přednášky se návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí a díky projekci fotografií měli možnost poznat mnohé krásy Kanady.

Na otázku, kam se David Myslivec chystá cestovat příště, odpověděl: „V hledáčku je aktuálně trojice Gruzie, Indonésie, Himaláje … uvidím.“

Projekt Spisovatelé do knihoven v Havlíčkově Brodě

22. Březen 2019 - 7:49

V rámci projektu Spisovatelé do knihoven uspořádala Krajská knihovna Vysočiny (KKV) v Havlíčkově Brodě v úterý 19. března besedu s básníkem Ondřejem Hanusem.

Ondřej Hanus (nar. 1987) je básník, překladatel a literární publicista. Po absolvování gymnázia v Písku vystudoval bohemistiku a překladatelství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Byl redaktorem a šéfredaktorem časopisu Psí víno, působil v Ústavu pro českou literaturu AV ČR a nyní pracuje jako nakladatelský redaktor. Vydal básnické sbírky Stínohrad (Brno: Weles, 2008 ), Výjevy (Brno: Host, 2013) a Volné verše (Brno: Host, 2017). Za sbírku Výjevy obdržel v roce 2014 Cenu Jiřího Ortena 2014 a sbírka Volné verše byla nominována na Magnesii Literu 2018. Jeho verše byly přeloženy do angličtiny, němčiny a rumunštiny.

 

Na besedě v KKV četl Ondřej Hanus básně ze všech svých sbírek. „Svoje první sonety jsem napsal zhruba v sedmnácti, tedy v době vzniku prvních básní, které později vyšly v mém debutu Stínohrad,“ uvedl básník.

 

Rada Jihlavy schválila vznik nového útvaru na radnici

21. Březen 2019 - 20:08

Rada města Jihlavy ve čtvrtek 21. března schválila změnu organizačního řádu. Na jihlavské radnici vznikl útvar městského architekta, zkráceně UMA. Nový útvar bude spadat přímo pod primátorku a převezme část kompetencí z odboru rozvoje města a samosprávnou činnost úřadu územního plánování. Útvar městského architekta se postará o funkční a estetický rozvoj Jihlavy.

„Útvar městského architekta bude zejména poradním orgánem, a to ve všech územních rozhodnutích, kde je město ze zákona účastníkem řízení. Nový útvar bude pilířem urbanistické kvality nejen pro investory, ale také pomocníkem pro dodržení kvalitního veřejného prostoru,“ přiblížil náměstek primátorky pro oblast územního plánování Vít Zeman.

Výkon státní správy úřadu územního plánování a oddělení památkové péče se současně s tím přesouvá na stavební úřad, kde posílí efektivitu státní správy.

„Tato cesta pomůže k zlepšení komunikace mezi městem, investory i drobnými stavebníky. Umožní zrychlit veškeré rozhodovací procesy i komplexně rozvíjet naše město směrem k zlepšení podmínek života v něm,“ doplnil Vít Zeman.

„Uvedená změna způsobila zánik funkce vedoucího odboru úřadu územního plánování Tomáše Lakomého, kterému jsme nabídli jiné odpovídající místo. Jde o zefektivnění práce úřadu a změnu ke stavu, který je obvyklý a osvědčený na většině odpovídajících úřadů v republice,“ sdělil tajemník magistrátu města Evžen Zámek.

Jarní koncert s hosty v Havlíčkově Brodě

21. Březen 2019 - 20:04

Základní umělecká škola (ZUŠ) J. V. Stamice Havlíčkův Brod a město Havlíčkův Brod uspořádaly ve středu 20. března ve velkém sále Staré radnice Jarní koncert z cyklu Čtvero období.
Na koncertě vystoupil Dívčí pěvecký sbor Prímadonky pod vedením sbormistra Ondřeje Štefáčka za klavírního doprovodu Šárky Baštové. Hosty koncertu byly Jana Hrochová – mezzosopran a Martin Hroch – cembalo a klavír. Úvod koncertu patřil sboru Primadonky. Na závěr hudebního večera bylo společné vystoupení Jany a Martina Hrochových a Prímadonek.

Nejen o sukulentech v jihlavském muzeu

21. Březen 2019 - 14:34

Přednáška Sukulenty jako bonsaje se uskuteční v pondělí 25. března od 18.00 v muzejním Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava. Přednášet bude Jiří Janda z Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů Jihlava. 

Přednáška pávovského pěstitele Jiřího Jandy bude doprovázena snímky sukulentních rostlin, které nafotila jeho manželka Ivana. Přednáška bude zaměřena na tvarování sukulentů – na rozdíl od bonsají klasických nemá tvarování sukulentů prakticky žádná pravidla a záleží pouze na fantazii každého pěstitele.
Výsledky se dostavují mnohem dříve než u bonsají opravdových, nehledě na to, že většinu tvarovaných sukulentů lze s úspěchem pěstovat i na okenním parapetu ústředně vytvápěných bytů.
Představeny budou nejen druhy notoricky známé, třeba populární tlustice, ale i naprosté miniatury, z nichž lze vytvořit miniaturní botanickou zahradu na jediném okně.

V zatáčkách u Humpolce dávejte pozor. Allianz přináší seznam nových rizikových míst českých silnic

21. Březen 2019 - 12:47

Dopravně-bezpečnostní projekt Automapa Allianz hledá nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nebezpečných míst, která se do statistiky nově zapsala během roku 2018. Na Vysočině by řidiči měli zbystřit smysly v zatáčkách u Humpolce, v daném úseku se loni odehrály tři nehody. Úplně nejhůře se ale umístil Středočeský kraj.

Automapa Allianz je podrobnou celorepublikovou studií, nikoli analýzou nehodovosti klientů Allianz pojišťovny. Seznam nových kritických míst českých silnic vychází z údajů veřejně dostupné databáze dopravních nehod evidovaných Policií ČR, následně zpracovaných podle komplexní metodiky.

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do Automapy Allianz je vznik alespoň dvou na sobě navzájem zcela nezávislých dopravních nehod s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2018, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů. Analýza se týká nehod na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích I. třídy.

Aktuální etapa projektu se zabývá hledáním nových rizikových míst. Upozorňuje na lokality, které nebyly identifikovány v žádné z předchozích zpráv Automapy Allianz, a v roce 2018 splnily daná kritéria. Seznam vznikl ve spolupráci s brněnskou projekční kanceláří HBH.

Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě.

Vysočina se v top desítce neumístila, rizikové jsou ale zatáčky u Humpolce
Nejhorší desítka nových lokalit je rovnoměrně rozdělena mezi křižovatky a volné úseky. „Oproti roku 2017, kdy byly nehodové lokality nejvíce soustředěny do východní poloviny republiky, byl v roce 2018 dominantní podíl nově vzniklých lokalit ve Středočeském a Českobudějovickém kraji. V každém z nich se z 10 nejrizikovějších lokalit nachází tři,“ uvádí Jaroslav Heinrich z HBH.

Analýza dopadla nejhůře pro silnici I/2 ve Středočeském kraji. V katastru obce Suchdol, na křižovatce východně od města, loni došlo celkem k 6 nehodám, z toho tři byly vážné. Čtyři lidé si odsud odnesli těžká zranění, 8 lidí utrpělo lehká. Až na jednu nehodu, ke které došlo v neděli, se všechny odehrály během pracovního týdne.

Tragická nehoda, která stála 4 pasažéry život, se v listopadu stala v Jihočeském kraji. V katastru obce Předotice na křižovatce silnice I/4 při nájezdu na E49 došlo kromě toho v létě k jedné další nehodě. Celková bilance dvou těžkých nehod, čtyř mrtvých, dvou těžce a dvou lehce zraněných vynesla této nehodové lokalitě druhé místo.

Třetí nový nejrizikovější úsek a zároveň druhý nejhorší ve Středočeském kraji identifikovala Automapa Allianz na silnici I/12 při vjezdu do obce Rostoklaty na Kolínsku. V jihovýchodním cípu obce se loni odehrály dvě nehody, ze kterých 6 osob vyvázlo s těžkými zraněními. K nehodám došlo v červnu a červenci, obě se odehrály v brzkých ranních hodinách.

Na Vysočině dopadla nejhůře zatáčka na silnici I/34 východně od Humpolce. Za výjezdem z místní části Rozkoš se loni odehrály tři nehody, z toho jedna vážná. Jeden člověk při ní zemřel a jeden se těžce zranil. Dále policie ze všech nehod zaevidovala 4 další lehká zranění. Úsek se ale v celostátní top desítce neumístil.

Pro předčasně narozená miminka se v Cityparku v Jihlavě vybralo 40 000 korun

21. Březen 2019 - 12:42

V sobotu 16. března se v Cityparku Jihlava, který patří do skupiny CPI Property group, konala velká módní akce Fashion market. V jeho rámci se uskutečnil také dobročinný prodej ve prospěch novorozenecké JIP jihlavské nemocnice s rekordním výtěžkem.

Sestřičky z jihlavské nemocnice zažily během uplynulé soboty hodně netradiční směnu. Vyzkoušely si totiž roli prodavaček, a to s hodně pozitivním výsledkem. Během dobročinného prodeje se jim povedlo utržit bezmála 40 000 Kč, které poputují na konto novorozenecké JIP. „Máme už historicky zkušenost s Šátkovým veletrhem, který se pravidelně konal v Cityparku Jihlava. Největší výtěžek byl z úplně prvního ročníku, kdy jsme vybrali přibližně 25 000 Kč. Výtěžek 40 000 Kč za darované módní kousky je tak opravdu skvělý,“ říká tisková mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Celé akci předcházely poměrně dlouhé přípravy spočívající hlavně ve sběru šatstva a doplňků. „Módní kousky jsme sbírali zhruba měsíc. Kromě toho jsme také oslovili celebrity, které nám darovaly módní kousky. Spolupráce s nemocnicí byla v tomto skvělá, z jejich sběrného místa přišla obrovská kvanta dárků a také řada luxusních VIP kousků, třeba kabelka a náušnice Vlaďky Erbové, které jsou opravdu překrásné,“ popisuje přípravy Jana Vránová, manažerka marketingu jihlavského Cityparku.
Po sběru následovaly přípravy na prodej zboží. „Téměř všechny kousky jsem sama prošla a prohlédla, do čistírny jsme pak odesílaly neskutečné kvatnum 1 168 módních kousků. Uplynulý Fashion market pro nás byl prostě rekordní nejen výtěžkem, ale i neuvěřitelným zapojením široké veřejnosti. Všem dárcům patří srdečný dík,“ shrnuje Jana Vránová.
Sestřičky z dětského oddělení pak zboží nacenily a během sobotního odpoledne neúnavně prodávaly. „Zájem veřejnosti nás překvapil. Vůbec jsme nečekaly, že lidé budou na prodej čekat už před 13.00. Musely jsme proto začít prodávat dříve a zkoušecí kabinka se za celou dobu téměř nezastavila. Povedlo se nám nakonec prodat 1007 kusů oblečení či doplňků. Je to pro nás skvělý výsledek. Peníze z prodeje použijeme na rekonstrukci denní místnosti pro maminky na novorozenecké JIP, které musí s miminky mnohdy pobývat v nemocnici i několik týdnů,“ uzavírá vrchní sestra dětského oddělení Simona Hájková.

V několika ulicích v Třebíči nepoteče v sobotu voda

21. Březen 2019 - 12:21

Vodárenská akciová společnost – divize Třebíč plánuje na sobotu 23. března mezi 8.00 a 18.00 výluku v dodávce pitné vody v ulicích Dukovanské, Mírové, Jaroslava Heyrovského a v ulici Energetiků u domu č. 988/3 v Třebíči. 

Odstávka je vyvolána neplánovanou nutnou přeložkou vodovodu v ulici Jaroslava Heyrovského. Náhradní zásobování zajistí Vodárenská akciová společnost – divize Třebíč čtyřmi stacionárními cisternami a jednou pojízdnou.

Humpolečtí zastupitelé schválili šest a šest nominací pro udělení Pamětní medaile dr. Aleše Hrdličky

21. Březen 2019 - 11:15

Při příležitosti letošního VI. Mezinárodního antropologického kongresu dr. Aleše Hrdličky, který se od 3. do 5. září uskuteční v Humpolci, přijde na řadu i udělování Pamětních medailí, a to v rovině občanské a rovině odborné.

Do 15. února mohla veřejnost posílat své nominace pro ocenění osobností právě v občanské rovině, které se výrazně zasloužily o rozvoj či reprezentaci města Humpolce a kterých si lidé váží pro jejich pevné morální a občanské postoje, mimořádné vlastnosti nebo zásluhy a činy v obecný prospěch. K rukám místostarostky města Aleny Kukrechtové dorazilo celkem šest nominací a humpolečtí zastupitelé na svém únorovém veřejném zasedání projevili souhlas s oceněním všech nominovaných.

Pamětní medaile dr. Aleše Hrdličky představuje pro Humpolec obdobu institutu čestného občanství města a výběr laureátů z nominovaných osobností je v režii městského zastupitelstva. Na slavnostním galavečeru v rámci kongresu budou oceněni in memoriam bývalý humpolecký místostarosta Mgr. Roman Brzoň, lékař František Hamza, výtvarník Dušan Kadlec a výtvarnice Zorka Ságlová. Ocenění převezmou také bývalý starosta města Jiří Kučera a středoškolská pedagožka Jindřiška Jirsová.

Návrhy pro ocenění v rovině odborné předložila Česká společnost antropologická jakožto spolupořadatel Mezinárodního antropologického kongresu dr. Aleše Hrdličky. Jednu z nejprestižnějších cen pro odborníky v oblasti antropologie v mezinárodním kontextu převezme šest vědců, Alena Němečková, Petr Sedlak, Ivo Mařík, Elizaveta Valentinovna Veselovsky, Marie Kaczmarek, a prof. Jane Buikstra.

VI. Mezinárodní antropologický kongres bude rovněž připomínkou 150. výročí narození slavného humpoleckého rodáka dr. Aleše Hrdličky. Humpolecké muzeum, které ve svém názvu nese doktorovo jméno, navíc slavnostně otevře novou antropologickou expozici.

Kontakt

Obecní úřad Hodov
675 04 Hodov 54
úterý (letní čas) 19:00 – 20:00
úterý (zimní čas) 18:00 – 19:00
starosta 774 409 001
ou.hodov@horacko.cz
IČO 00376850
datová schránka tfwaxb4

Facebook Hodováci

Počasí v Hodově

Radar bouřky