Jste zdeKultura / Tradiční pálení čarodějnic v obci
Tradiční pálení čarodějnic v obci
Večer kolem šesté hodiny se rozhořel na kopci za obcí Hodov i hodovský oheň na oslavu čarodějnic. Občanské sdružení Hodováci pořádalo při této příležitosti zábavné odpoledne pro místní i přespolní děti spojené s opékáním špekáčků a hraním her. I když se zpočátku zdálo, že nám počasí nebude přát, nakonec se večer kolem šesté hodiny rozhořel i velký oheň za vesnicí a spát šli nejotužilejší účastníci jarního veselení až časně k ránu. Druhý den ráno při cestě do kostela našli obyvatelé naší vesnice před svými domy zábavné přezdívky domů pocházejících od historických vlastníků domů či podle charakteristických vlastností jednotlivých majitelů. Dobrý fotbalista v jednom domě byl tak pasován na „Messiho“ nebo jediná hodovská ulička, vedoucí podél cesty na Rohy, byla pojmenována „902 10“.
Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.
Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodeností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti. (Zdroj: http://cs.wikipedia.org/…od%C4%9Bjnic)